Strefa rodzica » Artykuły » Czym skorupka za młodu…czyli cykl artykułów o tym jak wychować Człowieka Sukcesu. Część 2.

Czym skorupka za młodu…czyli cykl artykułów o tym jak wychować Człowieka Sukcesu. Część 2. powiększ

Czym skorupka za młodu…czyli cykl artykułów o tym jak wychować Człowieka Sukcesu. Część 2.

W pierwszej części tego cyklu artykułów dowiedzieliście się o tym jak odkrywać i pielęgnować talenty swoich dzieci. W tym artykule poznacie sposoby rozwijania  myślenia strategicznego oraz pomysły na to, jak uczyć dzieci takiej postawy.

 

Pomysły i techniki, które znajdziecie w tym cyklu artykułów bazują na międzynarodowych badaniach nad rozwojem motywacji u człowieka oraz mojej wiedzy psychologicznej  i doświadczeniach menedżerskich z obszaru rekrutacji, budowania ścieżek kariery oraz doskonalenia potencjału menedżerów.

 

Czym jest MYŚLENIE STRATEGICZNE?

 

Myślenie strategiczne to cecha dobrych menedżerów. To widzenie szerokiej perspektywy i umiejętność łączenia faktów, a czasem nawet zdolność przewidywania przyszłości. Można je również zdefiniować jako zdolność do twórczego poszukiwania rozwiązań problemów i zdolność do widzenia mocnych i słabych stron każdej opcji. 


Jak rodzice mogą wspierać swoje dziecko? 

 

Przede wszystkim dobrze jest dziecku stawiać wciąż nowe wyzwania intelektualne. W praktyce oznacza to pytanie dziecka o jego opinię, planowanie wraz z nim wspólnego czasu oraz wspieranie w rozwiązywaniu jego problemów przez mądre pytania. Jest to podobne do metod Sokratesa, który nigdy nie dawał gotowych rozwiązań swoim uczniom, a jedynie zadawał odpowiednie pytania.

Stwórzmy okazję, aby przy naszym wsparciu dziecko zaplanowało jakieś zadanie. Zadanie musi być oczywiście dostosowane do wieku i zdolności dziecka. Warto zrobić wcześniej rozgrzewkę i zacząć od planowania prostych rzeczy np.: spaceru, czy kolacji rodzinnej.

 

Przykładem, na którym omówię rozwijanie w dzieciach myślenia strategicznego będzie zaplanowanie rodzinnej wycieczki.

 

 

Krok 1.


Niech dziecko z Waszą pomocą opracuje plan wycieczki. Niech krok po kroku zaplanuje to, gdzie warto pojechać, co warto obaczyć, co będziecie jeść i jakie ubranie trzeba zabrać. Prowokujcie malca, aby przewidział, że trzeba sprawdzić pogodę, zrobić zakupy i przygotować przekąski. Dobrze, aby zebrał opinie innych członków rodziny i spróbował pogodzić wszystkie preferencje.

Choć to nie będzie łatwe, spróbujecie, powstrzymać się od podpowiadania czy krytykowania nawet najdziwniejszych pomysłów.

 

Krok 2.


Gdy dziecko wybierze jakieś rozwiązanie, pytajcie jaki może być skutek tego wyboru? Czy coś jeszcze musi wziąć pod uwagę? Co może stać się nieprzewidzianego i jak się przygotować? Czy wszyscy uczestnicy będą zadowoleni z tej opcji? To czas na wprowadzenie poprawek i pytanie o mocne i słabe strony pomysłu.


Krok 3.


Teraz, gdy plan wycieczki jest prawie gotowy, dziecko może zwizualizować, czyli wyobrazić sobie lub opowiedzieć Wam krok po kroku, co będzie się działo na tej wycieczce. Może będzie chciało coś zmodyfikować

 

Krok 4.


Teraz będziecie musiało przekonać rodzeństwo i drugiego rodzica do tego pomysłu. Uprzedźcie wszystkich, że to bardzo ważne dla Małego Stratega. Opracujcie z dzieckiem plan i to jakim argumentem kogo przekonać. 

Na pewno z Waszą pomocą da sobie radę. Dzięki temu zadaniu zrobi duży krok ku myśleniu strategicznemu, ale także zbuduje w sobie wiarę, że potrafi coś dobrze zaplanować.

 

 

Czytaj dalej na
Magdalena Stola-Kowalska

Magdalena Stola-Kowalska

Psycholog kariery, trener i coach rozwoju osobistego

Posiada prawie 10 lat doświadczenia zawodowego w obszarze rekrutacji, szkoleń i wdrażaniu projektów rozwojowych dla kadry managerskiej w międzynarodowych organizacjach. Uwielbia wydobywać z ludzi to, co najlepsze i pomagać im w osiąganiu sukcesów. Pasjonatka psychologii pozytywnej i motywacji. Hobbystycznie angażuje się w przedsięwzięcia związane z rozwojem personalnym i wspieraniem talentów. Bywa wykładowcą podczas Festiwalu Kobiet PROGRESSteron organizowanego przez Dojrzewalnię Róż, współpracuje z międzynarodową organizacją wspierającą kobiety na rynku pracy Dress for Success).

Pytania do eksperta kariery i rozwoju osobistego dotyczą: - łączenia roli rodzica z pracą zawodową, - doskonalenia talentów dzieci i młodzieży, - wyborów ścieżek zawodowych, - rozwijania potencjału dzieci, - inspirowania ludzi do zmiany, rozwoju i realizacji marzeń.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

już nie mogę się doczekać kolejnej części. Bardzo rozsądnie napisane

dodany: 2012-02-28 10:18:32, przez: patrycja


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników: rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. więcej »
Szkolny LOOZZ z Biedronką

Szkolny LOOZZ z Biedronką

Doskonale rozumiejąc potrzeby młodych odbiorców i wymagania rodziców, firma St. Majewski wprowadza na rynek nową markę artykułów tekstylnych o nazwie ?LOOZZ?. Produkty z tej linii to m.in. plecaki, piórniki oraz saszetki, których głównymi zaletami są: funkcjonalność, jakość, modne wzornictwo i atrakcyjna cena. WyLOOZZowana kolekcja dostępna będzie wyłącznie w ofercie sieci sklepów Biedronka od dnia 5 sierpnia br. więcej »
Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy. więcej »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. więcej »
Książki na czasie - Lipiec 2019

Książki na czasie - Lipiec 2019

Jeśli myślicie, że wydawcy w wakacje odpoczywają? to chcemy Was zaskoczyć. Choć pewnie część z nich udała się właśnie na zasłużony odpoczynek to pomyśleli o nas - miłośnikach czytania i dzięki temu zapraszamy Was na nasze podsumowanie lipca. Miłej lektury! więcej »
Jak wybrać drugi fotelik

Jak wybrać drugi fotelik

Pierwszy rok za Wami. Nosidełko robi się powoli zbyt ciasne, czas więc pomyśleć o zmianie fotelika. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem drugiego fotelika i nie wiesz od czego zacząć, zacznij od naszego krótkiego poradnika, który przygotowaliśmy... więcej »
Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Tort dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy, żeby dobrze smakował - musi też znakomicie się prezentować! więcej »
Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania o zdrowie swoje i dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

Temat na Lato

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019