Strefa rodzica » Artykuły » „Małomówny” przedszkolak

„Małomówny” przedszkolakpowiększ

„Małomówny” przedszkolak

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha była zdrowa oraz rozwijała się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obserwacja maleństwa pozwala nam poznać jego potrzeby, dzięki czemu możemy szybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości. Gdy nasz maluch staje się pełnoprawnym przedszkolakiem, styka się z rówieśnikami, poznaje nowych kolegów, nowe koleżanki oraz nowe zasady obowiązujące w grupie przedszkolnej. Aby móc porozumieć się z drugim człowiekiem, potrzebne jest nam „ słowo”. Mowa, dzięki której możemy wyrazić nasze emocje, pozwala nam komunikować się z innymi ludźmi, jest jednym z niezbędnych elementów naszego życia.


Pierwszy rok przedszkolaka to nie lada wyzwanie. Nowe otoczenie, do którego trzeba się przystosować, nowe zasady...to wszystko jest bardzo intrygujące oraz stresujące... lecz największy problem pojawia się, gdy nasz maluch czuje się niezrozumiały przez rówieśników oraz przez osoby dorosłe. „A mama to wiedziała o co mi chodzi. Przecież mówię, że chcę misia, a Pani chyba mnie nie słyszy, a dzieci nie chcą się ze mną bawić.” Powszechny pogląd, że mało mówiące dziecko „rozgada” się  w przedszkolu , nierzadko jest mylny... chociaż i takie przypadki mają miejsce.  Pamiętajmy, że dzieci uczą się prawidłowej mowy od osób dorosłych, nigdy od dzieci. Trzyletni rówieśnik nie zapyta: „ Krzysiu, powtórz o co Ci chodzi, bo Cię nie rozumiem....może pójdziesz do Pani, a ona mi przetłumaczy?”. Nic z tego! Dzieci wolą bawić się z rówieśnikami, z którymi jest łatwiejszy kontakt. Tak więc do zabawy wybierają dzieci, które mówią, bowiem dzięki mowie możemy przekazać swoje myśli.  Pamiętajmy, że trzyletnie dziecko powinno porozumiewać się z otoczeniem swobodnie używając pełnych zdań,  jednocześnie poszerzając zasób słownictwa. Tak więc nasza „małomówna” pociecha może czuć się odrzucona i wyeliminowana z grupy przedszkolnej.


Jednak maluch, chcąc „wejść w grupę”, może zacząć zwracać na siebie uwagę w odmienny sposób. W takiej sytuacji Przedszkolanki często skarżą się, że dziecko bije rówieśników, rzuca zabawkami, a zrozpaczona mama nie wie, co ma robić? Pani Przedszkolanka, postawiona przed nowym wyzwaniem,  „ujarzmienia trzylatków”, nie zawsze ma czas na indywidualną pracę z dzieckiem. To wszystko może powodować niechęć do przedszkola oraz duży stres związany z pójściem do niego. Oczywiście powyższe zachowania trzylatków mogą mieć inne źródło, lecz pamiętajmy, że jednym z nich może być nieumiejętność porozumienia się z rówieśnikami w wyniku opóźnienia mowy oraz znacznych problemów artykulacyjnych.


Rodzice oraz otoczenie mają olbrzymi wpływ na uniknięcie takiej sytuacji. Czas, który spędzamy z naszym „Szczęściem”, zanim pójdzie do przedszkola, wykorzystajmy na jego stymulację poprzez zabawę oraz  na rozwój mowy. To da naszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa  oraz swobodę wyrażania własnych myśli i pragnień.


….a jak wspomóc małego przedszkolaka? ….to temat na oddzielny artykuł...

 

Izabela Malicka
logopeda
www.supelek.eu
www.gabinetmowy.com.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

mój dzieciak jest niestety "małomówny" :(((

dodany: 2012-02-06 13:02:48, przez: ania


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas więcej » x
Zobacz » Artykuły
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
My3 - za3majMY radość

My3 - za3majMY radość

Prezentujemy Wam kolejną płytę dziewczyn z zespołu My3. Czwarty album dziewczyn nosi tytuł "za3majMY radość" jest utrzymany w kolorze zielonym i tak samo jak poprzednie krążki, tak i ten posiada zapachową książeczkę ? sprawdźcie sami jaki zapach tym razem wybrały: Natka, Julka oraz Gefi! więcej »
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Wydarzenie na Czasie

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Tylko do 1 lipca możecie oglądać wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019