Strefa rodzica » Artykuły » „Małomówny” przedszkolak

„Małomówny” przedszkolakpowiększ

„Małomówny” przedszkolak

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha była zdrowa oraz rozwijała się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obserwacja maleństwa pozwala nam poznać jego potrzeby, dzięki czemu możemy szybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości. Gdy nasz maluch staje się pełnoprawnym przedszkolakiem, styka się z rówieśnikami, poznaje nowych kolegów, nowe koleżanki oraz nowe zasady obowiązujące w grupie przedszkolnej. Aby móc porozumieć się z drugim człowiekiem, potrzebne jest nam „ słowo”. Mowa, dzięki której możemy wyrazić nasze emocje, pozwala nam komunikować się z innymi ludźmi, jest jednym z niezbędnych elementów naszego życia.


Pierwszy rok przedszkolaka to nie lada wyzwanie. Nowe otoczenie, do którego trzeba się przystosować, nowe zasady...to wszystko jest bardzo intrygujące oraz stresujące... lecz największy problem pojawia się, gdy nasz maluch czuje się niezrozumiały przez rówieśników oraz przez osoby dorosłe. „A mama to wiedziała o co mi chodzi. Przecież mówię, że chcę misia, a Pani chyba mnie nie słyszy, a dzieci nie chcą się ze mną bawić.” Powszechny pogląd, że mało mówiące dziecko „rozgada” się  w przedszkolu , nierzadko jest mylny... chociaż i takie przypadki mają miejsce.  Pamiętajmy, że dzieci uczą się prawidłowej mowy od osób dorosłych, nigdy od dzieci. Trzyletni rówieśnik nie zapyta: „ Krzysiu, powtórz o co Ci chodzi, bo Cię nie rozumiem....może pójdziesz do Pani, a ona mi przetłumaczy?”. Nic z tego! Dzieci wolą bawić się z rówieśnikami, z którymi jest łatwiejszy kontakt. Tak więc do zabawy wybierają dzieci, które mówią, bowiem dzięki mowie możemy przekazać swoje myśli.  Pamiętajmy, że trzyletnie dziecko powinno porozumiewać się z otoczeniem swobodnie używając pełnych zdań,  jednocześnie poszerzając zasób słownictwa. Tak więc nasza „małomówna” pociecha może czuć się odrzucona i wyeliminowana z grupy przedszkolnej.


Jednak maluch, chcąc „wejść w grupę”, może zacząć zwracać na siebie uwagę w odmienny sposób. W takiej sytuacji Przedszkolanki często skarżą się, że dziecko bije rówieśników, rzuca zabawkami, a zrozpaczona mama nie wie, co ma robić? Pani Przedszkolanka, postawiona przed nowym wyzwaniem,  „ujarzmienia trzylatków”, nie zawsze ma czas na indywidualną pracę z dzieckiem. To wszystko może powodować niechęć do przedszkola oraz duży stres związany z pójściem do niego. Oczywiście powyższe zachowania trzylatków mogą mieć inne źródło, lecz pamiętajmy, że jednym z nich może być nieumiejętność porozumienia się z rówieśnikami w wyniku opóźnienia mowy oraz znacznych problemów artykulacyjnych.


Rodzice oraz otoczenie mają olbrzymi wpływ na uniknięcie takiej sytuacji. Czas, który spędzamy z naszym „Szczęściem”, zanim pójdzie do przedszkola, wykorzystajmy na jego stymulację poprzez zabawę oraz  na rozwój mowy. To da naszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa  oraz swobodę wyrażania własnych myśli i pragnień.


….a jak wspomóc małego przedszkolaka? ….to temat na oddzielny artykuł...

 

Izabela Malicka
logopeda
www.supelek.eu
www.gabinetmowy.com.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

mój dzieciak jest niestety "małomówny" :(((

dodany: 2012-02-06 13:02:48, przez: ania


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie. więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Święta

Świąteczne rodzinne Multikino

Świąteczne rodzinne Multikino

W świątecznym tygodniu Multikino zaprasza na rodzinne seanse. Jeśli lubicie przygody, magiczne historie oraz chwile wzruszeń, na pewno znajdziecie coś dla siebie.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019