Warszawa

Neurofeedback – Czy to metoda dla twojego dziecka?

Neurofeedback – Czy to metoda dla twojego dziecka?

Od momentu urodzin dziecka staramy się zrobić wszystko aby jak najlepiej rozwinąć jego potencjał. Wśród wielu różnorodnych i  dostępnych obecnie metod wspomagających rozwój warto zwrócić uwagę na Neurofeedback, zwany inaczej EEG Biofeedback.

 

Neurofeedback to metoda trenowania umysłu wykorzystująca osiągnięcia psychofizjologii przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Metoda skuteczna, nieinwazyjna i bezpieczna, a do tego miła i atrakcyjna dla dzieci. Bo przecież przyjemnie jest poczuć siłę własnej woli i kierować gra komputerową własnymi myślami – daje to dzieciom dużą satysfakcję, poczucie kontroli i bardzo wzmacnia samoocenę, nie mówiąc już o podstawowej funkcji jaką jest regulacja fal mózgowych.  Dzięki temu dziecko może szybciej opanować naukę języków obcych, osiągać lepsze wyniki w szkole, sporcie czy muzyce, może nauczyć się kontrolowania własnych emocji oraz zyskać większą samoświadomość i równowagę psychiczną.

 

Metoda Neurofeedback, jako metoda usprawniania ośrodkowego układu nerwowego, wykorzystująca możliwości plastyczne mózgu dzięki którym możemy przez całe życie tworzyć nowe połączenia miedzy komórkami nerwowymi i wygaszać już istniejące, jest niezwykle skuteczna i atrakcyjna. Mówiąc inaczej, jest to nauka generowania właściwych fal mózgowych i wygaszania niepożądanych fal, nauka, którą z łatwością i przyjemnością mogą opanować nawet małe dzieci. Generowane przez nasz mózg rożne zakresy częstotliwości fal są obrazem gotowości mózgu do przyswajania nowych informacji, odzwierciedlają koncentrację uwagi, kontrolę emocji, umiejętność relaksacji. Poprzez treningi, możemy usprawnić funkcjonowanie mózgu dziecka wpływając na poprawę jego możliwości intelektualnych, poprawę szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania nowego materiału. Dzięki temu u dziecka zwiększa się szybkość myślenia, rozwija pamięć, koncentracja, poprawia się stan emocjonalny i jego ogólne funkcjonowanie.

 


Naszym stanom psychicznym i codziennej aktywności towarzyszą generowane przez mózg fale o różnej częstotliwości i o różnym nasileniu. Obecnie wiemy jak powinien wyglądać idealny zapis EEG u dzieci sprawnych intelektualnie i dobrze sobie radzących w sytuacjach dla nich trudnych np. sprawdzian szkolny. U dzieci mających problemy, aktywność bioelektryczna mózgu jest zaburzona i obraz ten wygląda inaczej. Niektóre fale generowane są na zbyt niskiej częstotliwości a inne na zbyt wysokiej. Celem treningów jest wyrównanie tych dysproporcji. Nasz mózg generuje podstawowe cztery rodzaje fal. Są to fale:
Alfa  8-13 Hz
Beta  14-30 Hz
Theta  4-7 Hz
Delta  1-3 Hz


Oprócz powyższych wyróżnia się również fale SMR, zwane falami szczęścia, 12-15 Hz oraz wysoką Betę, 18-30Hz, odpowiedzialną za wysokie napięcie mięśniowe i lęk.

 

 


Każda z fal obrazuje nasza inną aktywność. I tak fale Alfa odpowiadają za relaksację, twórczość i fantazjowanie. Wykorzystywane są w technikach szybkiego uczenia się, ale przy ich nadmiarze dziecko może odczuwać brak motywacji do działania, zniechęcenie, zaburzenia koncentracji oraz obniżenie nastroju.


Fale Beta z kolei wpływają na precyzję wykonania, koncentrację uwagi, poprawę przebiegu procesów poznawczych oraz tempo pracy dziecka. Fale Theta wzrastają w czasie wizualizacji, zasypiania czy medytacji, a także transu czy hipnozy; ich nadmiar np. w płatach czołowych powoduje dekoncentrację, co przyczynia się do występowania tego typu zaburzeń jak ADHD czy ADD. Fale Delta natomiast powinny być niskie w trakcie czuwania ale ich występowanie w trakcie snu oraz głębokiej medytacji jest normalne. 


Ze względu na wysoką skuteczność oraz nieinwazyjność, coraz częściej Neurofeedback jako metodę terapeutyczną, stosuje się u dzieci u których stwierdzono:
• zaburzenia koncentracji uwagi
• zaburzenia procesów ucznia się
• zaburzenia zachowania
• zaburzenia nastroju
• zaburzenia mowy
• zaburzenia rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego
• zaburzenia snu
• autyzm
• ADHD
• syndrom Aspergera
• dysleksję rozwojową
• upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim

 

 

Ze względu na szerokie zastosowanie metody, warto zastanowić się czy nie jest ona odpowiedzią na problemy dziecka. Gabinety EEG Biofeedback znajdują się obecnie prawie w każdej miejscowości i nie powinno być problemu ze znalezieniem najbliższego.

 

Elżbieta B. Kruger, psycholog
www.brain-power.pl

 

Komentarze

Bfb to bardzo fajne treningi nawet dla przedszkolaka. Zdecydowanie pozytywnie wpływają na rozwój mojego synka. Gorąco polecam. Niektóre poradnie psychologiczno-pedagogicze, przedszkola specjalne i szkoły specjalne posiadają urządzenia do bfb i wówczas treningi są bezpłatne.

dodany: 2012-02-05 20:53:34, przez: ania

Biofeedback w Lublinie kosztuje 50zł za spotkanie, rzeczywiście treingów musi być 10 lub wiecej, ale to dobra inwestycja w dziecko, bo efekty są widoczne

dodany: 2012-02-04 09:49:51, przez: kasia

Moje dziecko chodzi na takie zajęcia. Efekt utrzymuje się o ile chodzi co tydzień, parę razy zachorował i wyraźnie umiejętności się cofnęły. Tak czy inaczej polecam, syn ze względu na dysleksję ma trudności z czytaniem i ortografią, mimo dużego wysiłku jest przeciętny. Napięcie spowodowało niestety przemęczenie (czasem nie zdąża odrobić lekcji, nie może się skupić), wadę wzroku (przeciążenie oka dominującego) i nadwrażliwość (stara się i pracuje a nie wychodzi). Biofeedback spowodował, że rozluźnia się i wyraźnie nabrał wiary w siebie. Nam udało się załatwić darmowe zajęcia w poradni psychologicznej wspierającej go w dysleksji, niestety prywatnie koszt jednych zajęć to ok. 80 zł (mogę się mylić) a umiejętności tworzą się co najmniej po kilku, mówi się o 10, spotkaniach. I ważne, zajęcia trzeba tak zorganizować, żeby dziecko nie było jeszcze zmęczone, terapeutka musi przerwać jeżeli zaczyna

dodany: 2012-02-02 12:52:19, przez: MamaJa

robiłam to sobie, i dużo lepiej się teraz czuję

dodany: 2012-02-01 19:34:27, przez: basia

moje dziecko chodziło na takie treningi i rzeczywiście bardzo mu pomogło a sama pani psycholog ma super podejście do dzieci

dodany: 2012-02-01 19:03:29, przez: Małgosia

nie słyszałam o tym wcześniej ! ciekawie się o tym dowiedzieć

dodany: 2012-01-18 10:35:14, przez: Manikka

bardzo fajny, rzeczowy artykuł !

dodany: 2012-01-17 11:23:48, przez: winia

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć