Warszawa

Tu dziecko przewiniesz

Tu dziecko przewiniesz

Warszawscy rodzice, szczególnie małych dzieci, mają powód do radości. Od 2 grudnia br. mogą bez stresu podróżować metrem warszawskim i korzystać z bezpłatnych przewijaków.

 

Dzięki współpracy Fundacji MaMa i Metra Warszawskiego na trzech warszawskich stacjach metra powstały specjalnie wyznaczone miejsca, w których każda mama znajdzie niezbędne sprzęty do przewijania: naścienny przewijak, mydło, dostęp do bieżącej wody oraz kosz na zużyte pieluchy. Higienę zapewnią też jednorazowe podkłady. Takie właśnie standardy zaproponowała Fundacja MaMa, która współpracowała z Metrem Warszawskim przy tworzeniu punktów dla mamy i dziecka.
Jak podkreślają pomysłodawcy, dobór tych trzech stacji nie był przypadkowy. Wybrano dwie stacje krańcowe i środkową - Świętokrzyską, gdzie będzie znajdował się łączniki I i II linii metra. Na stacjach znalazły się też specjalne znaczki informujące o dostępności przewijaków w tych miejscach. Przewijaki mają się znaleźć również na stacjach budowanej II linii metra.

W 2007 roku Fundacja przygotowała, w ramach kampanii społecznej O Mamma Mia! Tu wózkiem nie przejadę, poradnik „Warszawa przyjazna matkom. Praktyczny poradnik dla władz lokalnych”, w którym zawarto standardy  związane z  dostosowaniem poszczególnych miejsc w przestrzeni publicznej do potrzeb matek. Przewijaki na stacjach są reakcją Metra Warszawskiego na tę publikację.

Metro  w Warszawie to nie jedyne miejsce, gdzie pojawiają się takie urządzenia. Fundacja MaMa patronuje również akcji: Tankujesz-Przewijasz. Przewijaki na stacjach benzynowych, którą zainicjowali rodzice z Cieszyna - mówi dr Patrycja Dołowy wiceprezeska Fundacji.

Grupa aktywnie działających rodziców małych dzieci z Cieszyna rozpoczęła akcję Tankujesz. Przewijasz. Do cieszyńskiej grupy dołączają rodzice z całej Polski, wspólnie chcą przekonać właścicieli koncernów paliwowych do konieczności wyposażenia stacji benzynowych w przewijaki.
Właśnie ogłosili świąteczny konkurs na rymowane życzenia skierowane do prezesów koncernów paliwowych, które w treści mają zawierać aluzje do braku przyjaznych miejsc dla rodziców z małymi dziećmi na stacjach benzynowych. Każdy rodzic, który zauważy problem braku przewijaków na stacjach benzynowych może przyłączyć się do Akcji.

Warto dodać, że małe dzieci podczas spacerów, podróży czy postojów wymagają specjalnego traktowania. Przewijaki to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo i higiena.

 


Na zdjęciu pracownicy Metra warszawskiego oraz działaczki Fundacji MaMa

 

Fundacja MaMa
ul. Starościńska 1/3 lok.3
02-516 Warszawa

www.fundacjamama.pl

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć