Warszawa

Ciekawostki Kubusia Puchatka

KSIĄŻKOWE INSPIRACJE:
Starszy storyboardzista Burny Mattinson, weteran związany ze studiem Disneya od ponad pół wieku, który asystował przy tworzeniu pierwszej kinowej krótkometrażówki o Puchatku (Kubuś Puchatek i miododajne drzewo, 1966), dzięki produkcji „Kubusia i przyjaciół” miał okazję po wielu latach powrócić do pracy nad ulubionymi bohaterami. Inspirację czerpał przede wszystkim z trzech opowieści A. A. Milne’a – z „Kubusia Puchatka” (1926) wybrał rozdział „w którym Kłapouchy gubi ogon, a Puchatek go znajduje” oraz rozdział „w którym Krzyś staje na czele Przyprawy do Bieguna Północnego", natomiast z „Chatki Puchatka” (1928) rozdział „w którym Królik ma dzień pełen zajęć”.

 

WYPRAWA BADAWCZA:
Jesienią 2009 roku pracujący nad filmem członkowie zespołu kreatywnego (reżyserzy  Don Hall i Stephen Anderson, dyrektor artystyczny Paul Felix, layout supervisor Razoul Azadani oraz background supervisor Sunny Apinchapong) zorganizowali ekspedycję do Anglii, aby na własne oczy zobaczyć miejsca, w których odgrywa się akcja obu książek Milne'a i udokumentować je za pomocą zdjęć i akwareli. Odwiedzili m.in. las Ashdown w Sussex, położony nieopodal wiejskiego domu autora, a Felixa tak zainspirował magiczny klimat tworzony przez światło w tym miejscu, że włączył ten element do swojej wizji filmu.

 

OPOWIEŚĆ O OGONIE: 
W trakcie filmu przyjaciele Kłapouchego próbują znaleźć dla niego zastępczy ogon. Proponują mu do przymierzenia 17 różnych przedmiotów, m.in. balon, jojo, zegar z kukułką, wiatrowskaz, tarczę do gry w rzutki, parasolkę, głowę łosia i akordeon!

 

PREZYDENT KRÓLIK:
Eric Goldberg, który nadzorował animację Królika w tym filmie, czerpał inspirację głównie ze starych materiałów filmowych przedstawiających byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda M. Nixona! Postać Królika wzorował też częściowo na osobach Basila Fawlty, bohatera brytyjskiego sitcomu „Hotel Zacisze” granego przez Johna Cleese'a oraz legendarnego animatora Johna Lounsbury (jednego z tzw. Dziewięciu staruszków Disneya). Za pomoc służyły mu również archiwalne, oryginalne projekty postaci, do których dostęp zapewnił mu animator-weteran Burny Mattinson. W filmie „Kubuś i przyjaciele” Goldberg nadzorował również tworzenie animacji do piosenki „Bendezar”, zrealizowanej całkowicie w stylu rysowania kredą na tablicy.

 

NARODZINY GWIAZDY:
Wiele lat temu Wolfgang „Woolie” Reitherman, reżyser klasycznych krótkometrażówek oraz pierwszej pełnometrażowej animacji o Puchatku, zlecił wykonanie zabawkowej wersji wszystkich bohaterów ze Stumilowego Lasu, aby użyć ich w otwierającej  film fabularnej scenie, której akcja dzieje się w sypialni Krzysia. Nieświadomy jego planów Burny Mattinson poprosił o to samo swoją żonę, która stworzyła przepiękną wersję Kubusia Puchatka. Niestety scena otwierająca zdążyła już zostać nakręcona z udziałem innych zabawek, ale reżyser tak zakochał się w dziele pani Mattinson, że przez wiele miesięcy nie chciał się rozstać ze zrobioną przez nią maskotką. Kiedy wreszcie Puchatek powrócił do domu Mattinsona, stał się ulubioną zabawką jego dzieci, a potem wnuków. Przez jakiś czas mieszkał też na zakurzonym strychu, ale w końcu dostał szansę na kinowy debiut i wystąpił w fabularnej scenie otwierającej „Kubusia i przyjaciół”. „Trochę poluzował się w stawach” – powiedział o nim Mattinson – „ale wciąż całkiem nieźle się trzyma”.

 

W KONTAKCIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ:
Twórcy „Kubusia i przyjaciół” starali się jak najlepiej odtworzyć klimat oryginalnych krótkometrażówek, dlatego również zdecydowali się na wprowadzenie do animacji fabularnej sceny otwierającej film. Zaprojektowali plan, bazując na archiwalnych zdjęciach sypialni syna A.A. Milne'a, który był pierwowzorem Krzysia.

 

 

NASTĘPCY WIELKICH ANIMATORÓW

 

SKACZĄC Z RADOŚCI:
Główny animator Tygryska, Andreas Deja z radością skorzystał z okazji, by narysować tę niesforną postać oryginalnie animowaną przez legendarnego artystę Disneya Milta Kahla (jednego z Dziewięciu staruszków Disneya). Chociaż nigdy nie pracowali razem, Deja uważa Kahla za swojego mentora i zna jego prace praktycznie klatka po klatce.

 

SZYBUJĄC W POWIETRZU:
Dale Baer, główny animator Sowy, zaczął pracować dla studia Disneya w latach 70. i brał udział w tworzeniu krótkometrażówki „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys” (1974), a jego mentorem stał się wtedy legendarny John Lounsbery, kolejny pionier animacji, odpowiedzialny za reżyserię oraz animację Sowy w tej nominowanej do Oscara bajce.

 

W KRAINIE DŹWIĘKU

 

IDEALNA MIESZANKA:
W tworzeniu oryginalnej wersji językowej brali udział zarówno weterani już wcześniej pracujący z bohaterami Milne'a, jak i kompletni Puchatkowi nowicjusze. Jim Cummings (Gnomeo i Julia, Księżniczka i żaba, Shrek) po raz kolejny użyczył głosu Puchatkowi i Tygryskowi, a Travis Oates (Moi Przyjaciele Tygrys i Kubuś, Moi Przyjaciele Tygrys i Puchatek: I musical również) znowu przyjął rolę Prosiaczka, tymczasem po raz pierwszy Bud Luckey (Toy Story 3) wcielił się w Kłapouchego, Craig Ferguson (The Late Late Show with Craig Ferguson) w Sowę, Tom Kenny (SpongeBob Kanciastoporty) w Królika, Kristen Anderson-Lopez (telewizyjne Wspaniałe zwierzaki, musical In Transit) w Kangurzycę, Wyatt Hall w Maleństwo, a Jack Boulter w Krzysia.

 

WSZECHSTRONNY TALENT:
Jim Cummings, demonstrując niesamowity zakres umiejętności wokalnych, przez ponad dwie dekady użyczał głosu Puchatkowi i Tygryskowi. Przywilej  podkładania głosu pod Puchatka odziedziczył po Sterlingu Holloway'u, tymczasem obowiązki dubbingowania Tygryska przejął od przyjaciela i współpracownika Paula Winchella. W swojej karierze Cummings wielokrotnie wykazał się wszechstronnym talentem, udzielając głosu takim bohaterom Disneya jak pułkownik Hathi oraz Kaa (Księga Dżungli 2), hiena Ed (Król Lew) czy Ray, odważny i romantyczny świetlik o kajuńskim akcencie (Księżniczka i żaba).

 

NIESFORNE „MALEŃSTWO”:
Wyatt Hall, siedmioletni syn reżysera Dona Halla, został poproszony o użyczenie tymczasowego głosu Maleństwu. Według reżysera jego syn początkowo w ogóle nie był zainteresowany projektem, ale w końcu dał się przekonać (przekupiony Transformersem). Poszło mu tak dobrze, że w efekcie wygrał rolę jako oficjalny głos Maleństwa. „Ale możliwe, że stworzyliśmy potwora – wyznał Hall. – Próbowaliśmy zasugerować mu, jak powinien wypowiadać konkretne kwestie, a on tylko skwitował to tekstem: „Nie sądzę, żeby Maleństwo powiedziało to w taki sposób!”.

 

MUZYCZNY DUET: 
Autorami oryginalnych piosenek do „Kubusia i przyjaciół” są Robert Lopez (współautor broadwayowskiego musicalu „Avenue Q”) oraz jego żona Kristen Anderson-Lopez (serial „Wspaniałe zwierzaki”), która jednocześnie użyczyła swego głosu Kangurzycy w oryginalnej wersji językowej filmu. 
Kubuś i przyjaciele

 



„Kubuś i przyjaciele” to niezwykła historia dzięki której widzowie w każdym wieku będą mogli powrócić do Stumilowego Lasu i przeżyć magiczną przygodę z ukochanymi bohaterami z dzieciństwa.


Kiedy Kłapouchy traci swój ogon, Kubuś, Tygrysek, Królik, Prosiaczek, Kangurzyca i Maleństwo wyruszają w szaloną podróż, żeby odnaleźć zgubę. Przyjaciele będą też musieli pomóc Krzysiowi, który zdaniem Sowy został porwany przez tajemniczego potwora Bendezara. To będzie dzień pełen wrażeń dla małego misia, który po prostu wyszedł z domu, żeby znaleźć trochę miodku. Klasyczna animacja, fantastyczna fabuła zainspirowana pięcioma opowiadaniami z książek A.A. Milne’a i zupełnie nowe piosenki, w tym popularna piosenka Edyty Bartosiewicz „Witaj w moim świecie”, to gwarancja znakomitej zabawy dla widzów w każdym wieku. „Kubuś i przyjaciele” to pozycja obowiązkowa w kolekcji DVD każdego miłośnika ponadczasowych opowieści!


Cena DVD: 54,99 zł
Premiera: 25.11.2011

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć