Warszawa

Skolioza - objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Skolioza - objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa, to powszechnie występujący problem zdrowotny. Może pojawić się u osób w różnym wieku, jednak najczęściej diagnozowany jest u dzieci i młodzieży. Nieleczona skolioza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszenia jakości życia, dlatego istotne jest jej wczesne rozpoznanie. Dowiedz się więcej!

 

Skolioza – co to jest i jak wygląda?

 

Skolioza to rodzaj deformacji kręgosłupa, wynikający z jego bocznego skrzywienia. W odróżnieniu od lordozy czy kifozy (naturalnych krzywizn kręgosłupa) skolioza stanowi jego nietypowe odchylenie. Skrzywienie kręgosłupa w kształcie litery S lub C może wpływać negatywnie nie tylko na wygląd sylwetki, ale przede wszystkim zdrowie pacjentów.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny skoliozy?

 

Skolioza najczęściej ma charakter idiopatyczny, co oznacza, że w większości przypadków ciężko jest określić jej przyczynę. Uważa się, że bardzo dużą rolę w jej występowaniu odgrywa genetyka, ponieważ zmiany te mogą być dziedziczne. W przypadku skoliozy wrodzonej przyczyna tkwi zwykle w wadach rozwojowych kręgów w łonie matki, podczas gdy za skoliozę neuromięśniową mogą odpowiadać różne schorzenia neurologiczne. Do czynników zwiększających ryzyko skoliozy zalicza się także intensywny wzrost w okresie dojrzewania, w szczególności u dziewcząt.

 

Jakie są objawy skoliozy?

 

Objawy skoliozy mogą przybierać różne formy i zależeć od stadium zaawansowania tej dolegliwości. W niektórych przypadkach skolioza jest całkowicie bezobjawowa, w innych objawy dają o sobie znać zarówno w zakresie funkcjonowania układu stawowo-kostnego, jak i układu oddechowego.

 

  • Widoczna asymetria ciała – w miarę pogłębiania się skoliozy można zaobserwować zmiany w sylwetce np. odstająca łopatka, nierówna linia bioder czy ramiona na różnych wysokościach.
  • Skłonności do garbienia się – głównie jednostronne garbienie się, wyraźne np. przy skłonie do przodu.
  • Przewlekły ból pleców – w zaawansowanym stadium deformacji skolioza bywa źródłem chronicznego bólu pleców.
  • Problemy z oddychaniem – w poważniejszych przypadkach skrzywienie może ograniczać przestrzeń w klatce piersiowej, prowadząc do trudności z oddychaniem.

 

Jak diagnozuje się skoliozę?

 

Rozpoznanie skoliozy zwykle opiera się na badaniu fizykalnym oraz analizie wyników badań obrazowych. Podstawowe badanie obejmuje ocenę postawy ciała, w tym test skłonu tułowia do przodu, podczas którego lekarz może dostrzec ewentualne nierówności w obrębie kręgosłupa, żeber czy łopatek. Do potwierdzenia skoliozy potrzebne jest jednak jeszcze wykonanie RTG kręgosłupa – zdjęcie rentgenowskie pozwala na zmierzenie dokładnego stopnia skrzywienia kręgosłupa.

 

Jak wygląda leczenie skoliozy?

 

Dobór metody leczenia skoliozy uzależniony jest przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia skrzywienia kręgosłupa.

 

  • W przypadku łagodnych deformacji, które nie powodują wyraźnych dolegliwości, najczęściej stosuje się po prostu regularną obserwację – zwłaszcza u dzieci w czasie intensywnego wzrostu.
  • Gdy skrzywienie jest już nieco bardziej zaawansowane, ale pacjent wciąż rośnie, zaleca się tzw. leczenie gorsetowe. Polega ono na noszeniu przez pacjenta specjalistycznego gorsetu ortopedycznego, którego celem jest powstrzymanie pogłębiania się deformacji.
  • Zarówno w przypadku łagodnego, jak i umiarkowanego skrzywienia kręgosłupa ważne jest także wdrożenie odpowiedniej terapii rehabilitacyjnej. Indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń i technik fizjoterapeutycznych pozwala na wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, poprawę postawy ciała i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • W przypadku ciężkiej skoliozy, gdy kąt skrzywienia przekracza 40–50 stopni, niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na wyprostowaniu i stabilizacji kręgosłupa za pomocą metalowych implantów.

 

Choć skolioza jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć, szybka diagnoza, indywidualne podejście terapeutyczne i regularna kontrola mogą skutecznie zatrzymać jej postęp i przywrócić pełną sprawność.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć