Warszawa

Wpływ smoczka na wymowę

Wpływ smoczka na wymowę

Wiele mam zadaje sobie pytanie „ Jak długo używać butelkę ze smoczkiem do karmienia dziecka?” Firmy produkujące akcesoria dla niemowlaków kuszą nas wzornictwem butelek i smoczków, mamy całą gamę kolorów i kształtów. Często trudno podjąć decyzję, który smoczek będzie odpowiadał maluchowi...tak więc metodą prób i błędów rodzice niejednokrotnie zachęcają maleństwo do korzystanie z niniejszych akcesoriów.

 

Ssanie jest czynnością fizjologiczną i zanika około dwunastego miesiąca życia, do tego czasu doskonalą się u dziecka czynności przyjmowania pokarmów z łyżeczki, picia z kubeczka i odgryzania. Powyżej dwunastego miesiąca życia dziecka intensywność ssania, jego sposób oraz rodzaj ssanego przedmiotu ma niebagatelny wpływ na ułożenie języka, kształtowanie się zgryzu oraz na wymowę. Podczas tej czynności język jest na dole jamy ustnej przytrzymywany przez smoczek, podczas gdy jego naturalną pozycją jest ułożenie na podniebieniu. Powoduje to brak tzw. pionizacji języka, która jest niezbędna w wymowie głosek [ l, sz, ż, cz, dż, r ]. Towarzysząca często temu zjawisku wada zgryzu niejednokrotnie ma duży wpływ na wymowę i wymaga leczenia ortodontycznego. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka powoduje przedłużanie się niemowlęcego sposobu połykania, w czasie którego język kontaktuje się z dziąsłami lub zębami, a jego koniuszek styka się z wargami. Przyjmuje się, że około trzeciego roku życia dziecko powinno przełykać w sposób dojrzały, w wyniku czego język naturalnie się pionizuje.

 

Pamiętajmy, że większość wad wymowy ma swoje źródło w nieprawidłowych nawykach karmienia. Ssanie piersi do dwunastego miesiąca życia wyrównuje fizjologiczne tyłożuchwie, prawidłowe jedzenie z łyżeczki powoduje zmianę koordynacji oddechowej oraz pracę warg, która niezbędna jest przy głoskach dwuwargowych [p,b,m] oraz wargowo-zębowych [f,w]. W czasie poboru pokarmu z łyżeczki czubek języka skierowany jest ku górze, dzięki czemu mamy głoski [t,d,n]. Natomiast picie z kubeczka doskonali pracę warg. Późniejsze gryzienie ma olbrzymi wpływ na kształtowanie się szczęki oraz zgryzu.

 

Pozbycie się butelki, smoczka lub palca, jest zadaniem niezmiernie trudnym dla rodzica. Jednym ze sposobów jest obcinanie smoczka, co zmniejsza komfort jedzenia lub ssania. Starsze dzieci mogą wejść w układ „ zamiast smoczka śpię z nowym misiem”. Zanim zdecydujemy się na taki krok należy rozważyć indywidualne cechy dziecka. Należy jednak pamiętać, że przedłużony okres ssania smoczka lub palca, to parafunkcja - czyli nawyk lub czynność nietypowa, mogąca mieć wpływ na zgryz, położenie języka oraz na wymowę.

 

Autor: Izabela Malicka
logopeda

www.supelek.eu
www.gabinetmowy.com.pl

 

Komentarze

z tym bywa różnie, mój syn pozbył się smoczka w wieku 2,5 roku, a butelki w wieku 3,5 roku. zawsze mówił pięknie, wymawia wszystkie głoski (czy łatwe czy tudne - r, l, ż, dź, sz, cz itd) i akurat jemu ssanie nie przeszkodziło w niczym. a próba odebrania smoczka w wieku 2 lat skończyła się klęską, bo emocjonalnie nie był na to przygotowany, więc wyczekaliśmy odpowiedni moment, który nastąpił pół roku później ot tak

dodany: 2013-11-05 08:11:16, przez: Sylwia

Artykuł ciekawy, ale niech Pani Iza przeczyta dwa razy to, co napisze, bo niektórych fragmentów nie sposób zrozumieć. "Pamiętajmy, że większość wad wymowy ma swoje źródło w nieprawidłowych nawykach karmienia. Ssanie piersi do dwunastego miesiąca życia wyrównuje fizjologiczne tyłożuchwie..." Skąd przeciętny człowiek ma wiedzieć, czy fizjologiczne tyłożuchwie to coś dobrego czy złego i czy w związku z tym karmić dziecko piersią do 12 mca? Ja nie wiem.

dodany: 2013-11-04 23:11:08, przez: filip

moja starsza corka pozbyla sie smoczka po ukonczeniu 3 r.z. kiedy byla na to gotowa Majac 1.5 roku mowila pelnymi zdaniami nie mowiac zamiast "s"- "sz" Majac 3,5 roku zaczela wymawiac "r" Mlodsza ma 2,4 i rozwija sie pod tym wzgledem podobnie Nie uwazam zeby uzywanie smoczka czy butelki mialo jakis znaczacy wplyw na rozwoj mowy czy ksztalt zgryzu Jak wszystko jest to indywidualna sprawa w rozwoju dziecka

dodany: 2013-11-04 18:55:57, przez: DOROTA

wszystko fajnie, ale mój syn nie używał smoczka nigdy. Butelek nie tolerował również. Karmiłam go piersią. I mimo tego ma wszystkie możliwe wady wymienione jako konsekwencje używania smoczka. Wymowa wymagająca logopedy. Zły zgryz korygowany obecnie ortodontycznie. Język niespionizowany. Także ... (a, i nie ssał palca)

dodany: 2013-11-04 17:48:43, przez: magda

Moje dziecko nie zna smoczka. 26.12 konczy dwa lata a mowi juz "kocham Cie mamo". Nie zaluje dlugiego karmienia piersia i nie uzywania butelek, smoczkow itp. :)

dodany: 2011-11-14 22:11:40, przez: Magdalena

A czy jedzenie piersi przez tzw. kapturek również wpływa niekorzystnie na wymowę?

dodany: 2011-11-09 11:42:05, przez: Dominika

Pani Iza serwuje nam naprawdę ciekawe arytkuły :) Pozdrawiam gorąco, Madzia

dodany: 2011-11-08 13:49:55, przez: Magda

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć