Warszawa

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Nie pozwól, aby ból pleców odebrał ci radość z zabawy z dzieckiem

Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu pleców, który odebrał radość życia nie pozwalając na wykonywanie pracy, a nawet codziennych czynności. Ból potrafił pojawić się nieoczekiwanie, tuż przed wyjazdem na wakacje, albo w sobotni poranek, zmuszając nas do całkowitej zmiany naszych planów.

 

W wielu przypadkach pierwsze objawy problemu z kręgosłupem manifestują się już w wieku dorastania. Brak ruchu, długie przebywanie w pozycjach siedzących, przeciążone tornistry to tylko kilka z wielu przyczyn.

 

Ból, który w wieku dwudziestu kilku lat, sam znikał w przeciągu tygodnia, w kolejnej dekadzie życia potrafi utrzymać się przez kilka tygodni i całkowicie ograniczyć naszą sprawność fizyczną. Jak tu grać z synem w piłkę, gdy przy każdym kopnięciu czuć przeszywający, intensywny ból, schodzący od pośladka przez udo, aż do łydki? Jak nosić ząbkującego malucha, gdy po odłożeniu go do łóżeczka nie można się wyprostować?

 

Jaka może być tego przyczyna?

Najczęstszą przyczyną jest dyskopatia, czyli zaburzenie strukturalne w obrębie kręgosłupa. Może być spowodowane nagle przez mechaniczny uraz, lub narastać stopniowo przez lata w związku ze zmniejszoną elastycznością kręgosłupa, złą postawą oraz jego nieprawidłową mechaniką. Wśród pozostałych przyczyn nie można pominąć stresu, nadwagi i siedzącego trybu życia.

 

 

A przecież można temu zaradzić.

Oto kilka sposobów:

 

1. Popracuj nad prawidłową mechaniką kręgosłupa:
- utrzymaj prawidłową postawę: stój prosto, ściągnij łopatki, nie garb się, aktywuj mięśnie brzucha poprzez delikatne wciągnięcie pępka.
- utrzymując kręgosłup w pozycji neutralnej (prosty tułów), ugnij nogi w stawach kolanowych i biodrowych kiedy schylasz się, aby podnieść swoje dziecko. Wszystko bez względu na wagę podnoś przez zginanie i prostowanie nóg, nigdy kręgosłupa.
- unikaj długotrwałego stania i siedzenia - staraj się zmieniać pozycje.
- używaj małego ręcznika (wałka lędźwiowego) kiedy siedzisz.

 

2. Jeśli ból występuje tylko sporadycznie i o małym nasileniu, to zazwyczaj wystarczające są regularne ćwiczenia. Wśród wielu dostępnych zajęć grupowych, Pilates ma najlepsze udowodnione działanie profilaktyczne. Pilates to ćwiczenia poprawiające elastyczność naszych stawów oraz stabilizację kręgosłupa poprzez wzmocnienie głębokich mięśni grzbietu.

 

3. Jeśli doświadczyłeś "postrzału" w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, a ból pojawia się gdy stoisz lub siedzisz przez więcej niż 1 godzinę, to zasięgnij porady u fizjoterapeuty. Terapeuta przeprowadzi analizę postawy ciała oraz określi przyczynę bólu. Niejednokrotnie zmiana postawy oraz właściwie dobrane ćwiczenia są wystarczające aby poprawić kondycje naszych pleców, dzięki czemu znacznie zmniejszamy ryzyko nawrotu bólu.

 

 

Często dwie lub trzy wizyty u wykwalifikowanego rehabilitanta wystarczają, aby zadbać o nasze plecy. Bo zdrowe plecy to lepsze życie.

 

Autor: Magister rehabilitacji Aneta Franek, prowadząca indywidualną terapię schorzeń kręgosłupa oraz stawów obwodowych od ponad 10 lat.

Miejsce prywatnej praktyki: Centrum Rehabilitacji Feel Better w Krakowie http://www.fbrehab.com/

 

 


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć