Warszawa

Jak skutecznie zwalczać blizny?

Jak skutecznie zwalczać blizny?

Blizna to wyjątkowo nieestetyczny defekt skórny, który powstaje po urazach mechanicznych bądź schorzeniach. Czasami blizny goją się bardzo szybko, a innym razem są bardzo trudne do usunięcia. Na szczęście można zmniejszyć bliznę i rozjaśnić ją za pomocą różnych preparatów dostępnych w aptekach. Jeśli szybko zostaną podjęte kroki zapobiegawcze, jest duża szansa na pełne usunięcie blizny.

 

Blizna - co to takiego?

 

Blizna powstaje na skutek uszkodzenia struktury skóry na skutek przecięcia, innego zranienia, po schorzeniach (ospa, trądzik) oraz po oparzeniu. Na początku w miejscu uszkodzenia skóry dochodzi do tworzenia się zagłębienia, które wypełnia się krzepnącą krwią. Następnie tworzy się strupek, a kiedy odpadnie, zaczyna się proces bliznowacenia. Rana w końcu zasklepia się włóknistą tkanką łączną pokrytą nabłonkiem. Dopiero po roku można stwierdzić, ze blizna przeszła w fazę dojrzałą. Wtedy naprawdę już bardzo trudno jest zmniejszyć  czy rozjaśnić widoczny na skórze defekt.

 

Rodzaje blizn - jakie są różnice między nimi

 

Blizna zwykła tworzy się po  małym zranieniu ciała. Zabliźnia się na jasny kolor. Na początku tworzy się zgrubienie, które swędzi i następnie mięknie oraz znika. Czasami pozostaje na jakiś czas, ale jest prawie niewidoczna.

 

Iny rodzaj blizny to blizna przerostowa, która wygląda już o wiele gorzej od zwykłej. Jej gojenie się nie przebiega prawidłowo, dlatego jest mało elastyczna, zgrubiała i czasami rozszerza się poza obręb rany. Niestety tego typu blizny mogą się powiększać, ale nie jest to regułą. Można też zaobserwować ich zmniejszanie.

 

Kolejną grupę blizn stanowią defekty skórne po trądziku lub ospie wietrznej. To tzw. blizna atroficzna, która przyjmuje postać małych dołeczków, które powstają w efekcie niedostatecznej ilości włókien tkanki łącznej podczas gojenia rany.

 

Wyjątkowo brzydko wyglądają keloidy, które nazywają się bliznowcami i tworzą się po zagojeniu rany. Mają kształt nieregularnych i twardych zgrubień, które powstają na skutek nadprodukcji w organizmie kolagenu. Najczęściej rozrastają się poza ranę i zwiększają swoją objętość. Równie nieciekawie prezentują się blizny pooperacyjne, ale one najczęściej znikają samoistnie.

 

Jak skutecznie zwalczać blizny?

 

Na początku należy zacząć od dobrych preparatów kosmetycznych. Są to różne  preparaty, np. krem na blizny, maści, balsamy czy emulsje, których zadanie polega na uelastycznieniu, nawilżeniu i rozjaśnianiu blizny. Skóra regeneruje się i staje się bardziej miękka. Wśród tych preparatów ważne miejsce zajmują emolienty (np. masło shea czy olej makadamia), które wykazują silne działanie nawilżające i regenerujące. Oprócz tego wzmacniają płaszcz lipidowy skóry, a niektóre z nich wyrównują koloryt i nadają jej matowy odcień. 

 

Oprócz środków pielęgnacyjnych ważne miejsce zajmują zabiegi na blizny. Zalicza się do nich m.in. laseroterapię, mezoterapię mikroigłową oraz mikrodermabrazję. Warto wykonywać delikatny masaż blizny oraz robić peelingi, które usuwają warstwę martwego naskórka. Nie można zapominać o nawadnianiu skóry od wewnątrz. 2 litry wody dziennie to konieczność, aby skóra była odpowiednio elastyczna. Stosowanie substancji naturalnych takich jak miód, oliwa z oliwek czy olej kokosowy również wspiera skórę w gojeniu, oczyszcza i rozjaśnia blizny.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć