Warszawa

Atopowe zapalenie skóry: Jak ułatwić dziecku funkcjonowanie w przedszkolu i szkole?

Atopowe zapalenie skóry: Jak ułatwić dziecku funkcjonowanie w przedszkolu i szkole?

Atopowe zapalenie skóry to niezakaźna i dosyć powszechna choroba, która dotyczy 15% niemowląt i 20% dzieci poniżej 7. roku życia. Czy w takim przypadku powinnaś poinformować żłobek lub szkołę, że dziecko cierpi na atopowe zapalanie skóry?

 

Decyzja o tej informacji należy wyłącznie do Ciebie, a zależy również od wrażliwości Twojego dziecka. Jednak poinformowanie opiekunów ma swoje zalety – pozwoli zwrócić uwagę na możliwe odmienne zachowanie dziecka. Atopowe zapalenie skóry przebiega w fazach zaostrzeń i remisji. W fazach nasilonych objawów często występują zaburzenia snu, problemy z koncentracją, a także obniżone samopoczucie. Badania naukowe dowodzą także, że dziecko z Atopowym zapaleniem skóry ma o wiele niższą jakość snu, nawet w fazie remisji, niż dziecko bez atopii.

 

Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone i w złym humorze

 

Przyczyną takiego stanu mogą być problemy ze snem i gorsza jakość samego snu. Możesz wtedy wsunąć notkę do jego rzeczy lub poinformować opiekunów, aby w tym okresie byli bardziej wyrozumiali na brak koncentracji lub krótkie drzemki. Pamiętajmy również, że sytuacje stresowe dla dziecka mogą jeszcze bardziej nasilić objawy AZS. 

 

Jeśli występują u niego zaczerwienie oraz grudki i krostki

 

Niektóre dzieci oraz ich rodzice nie znając przyczyny występowania zmian skórnych, mogą obawiać się chorób zakaźnych, a przecież atopia to choroba, którą nie możemy „zarazić się z zewnątrz”. Jeśli więc w odpowiedni sposób powiadomimy nauczycieli i opiekunów, będą oni mogli w spokojny sposób wytłumaczyć i poinformować inne dzieci, że nie mają się czego obawiać. 

 

Jeśli przechodzicie właśnie fazę z nasilonym uczuciem swędzenia

 

Kortykosteroidy oraz emolienty przynoszą ulgę, łagodząc uczucie swędzenia, ale wiemy doskonale, że w przypadku emolientów powinny być one nanoszone na skórę co 4 godziny. Staraj się smarować dziecko minimum 2-3 razy dziennie, uwzględniając także poranną pielęgnację przed wyjściem do szkoły i żłobka.

 

Każde dziecko ma przypisane swoje własne miejsce

 

Dzieci zarówno w żłobku, jak i w szkole, mają zazwyczaj przydzielone dla siebie miejsce. Warto podkreślić i zwrócić uwagę nauczycielom, aby dziecko nie przebywało i nie siedziało bezpośrednio przy kaloryferze lub przy oknie, w miejscu z dużym nasłonecznieniem. Suche powietrze oraz podwyższona temperatura wynikająca z promieniowania słonecznego, mogą powodować pocenie się dziecka, co również należy do czynników zaostrzających zmiany atopowego zapalenia skóry.

 

Spożywanie pokarmów na stołówce

 

Często atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą alergie atopowe. Czasami mogą się one pojawić na niezdiagnozowany jeszcze alergen.

 

Pamiętaj, że wydłużanie okresu remisji i niedoprowadzanie do nasilania się objawów atopowego zaplenia skóry znacząco poprawia jakość życia i snu Twojego dziecka. Zadbaj zatem o codzienną prawidłową pielęgnację, stosując dermokosmetyki Stelatopia, które są nie tylko znakomitymi emolientami, odbudowującymi płaszcz hydrolipidowy skóry, ale też produktami niwelującymi uczucie swędzenia i zapobiegającymi ekstremalnej suchości skóry. Stelatopia to preparaty, które pobudzają skórę do produkcji własnych lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej. Proces ten to aktywna relipidacja, za który odpowiada opatentowany przez naukowców Expanscience składnik – destylat oleju słonecznikowego, występujący we wszystkich produktach gamy Stelatopia, które tworzą produkty myjące i relipidujące balsamy i kremy do twarzy i ciała:

 

 

Stelatopia to profesjonalna gama do pielęgnacji skóry skłonnej do atopii dla całej rodzinny już od 1. dnia życia!

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć