Warszawa

Czas na prezent! Refleksyjne opowieści pod choinkę

Czas na prezent! Refleksyjne opowieści pod choinkę

Dzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować zestawienie książek, które oprócz wciągającej historii zapraszają do refleksji, a czasem nawet dyskusji. Niektóre z pozycji poruszają trudne wątki związane ze śmiercią czy utratą. Inne mówią o emocjach, ukazując całe ich bogactwo, jeszcze inne opowiadają o akceptacji i dostrzeganiu swoich mocnych stron. Będą świetnym prezentem dla wszystkich tych, którzy w książkach lubią kiedy refleksyjność idzie w parze z ciekawą i wciągającą historią.

 

Bajka o lęku

Autorka: Agnieszka Jucewicz 

Wydawnictwo Agora dla dzieci 

Wiek: 3 + 

 

 

Emocje bywają czasem chciane lub niechciane. Z niektórymi nam łatwiej, z innymi możemy się trochę pomęczyć, o jeszcze innych chcielibyśmy zupełnie zapomnieć. Wszystkie jednak, bez wyjątku, domagają się akceptacji i przyjęcia. Autorka książki wspaniale przedstawia świat emocji wcielając je w postaci dzieci. Małżeństwo Człowieczyńskich doczekuje się piątki potomstwa. Jak się zapewne domyślacie każde z nich symbolizuje inną emocje. I tak mamy radość, złość, smutek, wstręt i lęk. Z każdym z nich trzeba ułożyć sobie codzienność dostrzegając nie tylko to, co trudne, ale próbując wydobyć zalety. Najtrudniejszy okazuje się Lęk - do niego rodzice podchodzą z obawą, ostrożnie, doświadczając szeregu nieprzyjemnych objawów i dyskomfortu. Czy uda się go zaakceptować? 

Bajka o lęku to wspaniała opowieść o tym, jak czasem jest nam trudno przyjąć nasze emocje takimi, jakie są. Próbujemy je zepchnąć, oddalić, nie patrzeć na nie, ale one nigdy nie znikają - tylko zaakceptowane są w stanie wiernie nam towarzyszyć. Książka będzie bardzo dobrym prezentem dla wszystkich tych, którzy w literaturze poszukują wrażliwości i uważności będącej wsparciem w codzienności.

 

Tamtej nocy nadeszła zima 

Autorka: Anna Elina Isoaro

Wydawnictwo Media Rodzina 

Wiek: 4-8 lat

 

 

Śmierć w rodzinie zawsze jest tragedią. Jeśli umiera dziecko - jeszcze trudniej jest się z tym pogodzić. Życie toczy się jednak dalej, emocje związane z żałobą, smutkiem, utratą domagają się oswojenia i przyjęcia - zaakceptowania. Święta to radosny czas pełen bliskości i radości - pośród nas są jednak zapewne osoby, które w tym okresie doświadczają trudnych wydarzeń. Terapeutyczne działanie literatury może być ogromnym wsparciem w procesie przechodzenia przez czas żałoby, zwłaszcza jeśli w książce odnajdziemy nie tylko dotknięcie tego, co bolesne, ale również otuchę i wsparcie. Historia została opowiedziana przez małego chłopca, który traci maleńkiego brata. Przyglądając się narracji bohatera możemy dostrzec jak wiele emocji może doświadczać dziecko będące w takiej sytuacji. Widzimy kontekst całej rodziny, drogę powrotu od smutku do bezpieczeństwa, na nowo. To cenna perspektywa, która pokazuje złożoność tego, co pojawia się wewnątrz. Choć trudny to temat, z pewnością książka wnosi nadzieję i otuchę. Przepiękne ilustracje towarzyszą całej historii, prowadząc nas przez powolny proces zdrowienia.

 

Pan Kuleczka. Niespodzianki!

Autor: Wojciech Widłak

Wydawnictwo Media Rodzina 

Wiek: 3-6 lat 

 

 

Pan Kuleczka, pies Pypeć, kaczka Katastrofa i mucha Bzyk-Bzyk - zapraszają nas do świata, w którym refleksja snuje się jakby mimochodem, wynika przy okazji toczących się wydarzeń, których urok i spokój pozwala w bezpieczny sposób doświadczać różnornodności emocji. Czy można być kimś innym niż sobą? I czy warto? Co się stanie, kiedy droga prowadzi donikąd i trzeba zawrócić? To tylko nieliczne pytania, które pojawiają się podczas lektury, a odpowiedzi, które otrzymujemy są wynikiem eksperymentów, na które, w atmosferze akceptacji i zrozumienia, pozwala swoim podopiecznym Pan Kuleczka. Przepiękne ilustracje wspaniale współgrają z narracją. To dobry prezent dla wszystkich, którzy w książkach poszukują ciepłych i zabawnych historii, a jednocześnie doceniają urok prostoty i mądrości zawartych w przygodach bohaterów. 

 

 

Opowieści pełne emocji 

Autor: Gabriel Garcia de Oro 

Wydawnictwo: ToTamto

Wiek: 6-8 lat 

 

 

Świat pełen jest emocji - czy chcemy, czy nie - doświadczamy ich na co dzień. Niektóre nazywamy z łatwością, inne przysparzają nam nieco więcej trudności. Autor książki  “Opowieści pełne emocji” wiedząc jak wiele problemów można napotkać na drodze emocjonalnych poszukiwań, zaprasza nas nie tylko do świata stworzonych przez siebie opowiadań, ale prowadząc nas przez różne historie bohaterów, podpowiada jakie emocje mogą one w nas wywołać. Nie jest to jednak jednoznaczna odpowiedź, jedynie wskazówka, która pomoże w nazwaniu tego, co można przeżywać w określonej sytuacji czy warunkach. To, co wspaniałe w tej książce to przyjemne ilustracje oraz treść opowiadań - są one bliskie doświadczeniom dzieci, zrozumiałe, zabawne, czasem zaskakujące. Ważne jest też to, że zanim sprawdzimy jakie emocje miał na myśli autor, sami możemy spróbować wywnioskować o jakich odczuciach jest mowa. Może się zdarzyć, że będziemy odczuwać coś innego albo ktoś z naszych bliskich, będzie interpretował opowiadanie w inny sposób. To dobry prezent dla wszystkich, którzy lubią poznawać skomplikowany świat emocji, towarzysząc przyjaznym bohaterom.

 

Wieloryb 

Autorka: Renata Piątkowska

Wydawnictwo Literatura

Wiek: 7+ 

 

 

 

Myślę, że wielu z nas doświadczyło przemocy słownej ze strony rówieśników w szkole. Być może dla niektórych był to paproszek na kurtce, który można łatwo strzepnąć na ziemię. Dla innych jednak, mogło być to coś głębokiego, co zostawiło ślady na całe życie.

Polecamy Wam historię Julci, która w związku ze swoją tuszą, jest przezywana przez rówieśników “wielorybem”. Jednocześnie, dziewczynka ma w sobie ogromną siłę psychicznej odporności, której może nawet nie jest świadoma. Nie myślcie, że jest to książka o “odchudzaniu” - to książka o akceptacji, samoświadomości, podejmowaniu odpowiedzialności za samych siebie.

Książka będzie dobrym prezentem dla wszystkich małych wrażliwców, których chcemy wesprzeć - i dać trochę “wielorybiej” siły.

 

Gwiazdkowy Prosiaczek 

Autorka: J.K Rowling 

Wydawnictwo Media Rodzina 

Wiek: 9+ 

 

 

Gwiazdkowy prosiaczek to historia wielowątkowa, w której tło utkane z magii Świąt Bożego Narodzenia łagodnie prowadzi nas przez wszystkie małe i wielkie sprawy bohaterów. Pięknie opisana przyjaźń, która tworzy się pomiędzy chłopcem, a jego przytulanką, kieruje nas w stronę własnych wspomnień z dzieciństwa. Przywołując bezpieczeństwo tych niegdyś doświadczanych emocji, kiedy zabawka była tak bliska, niczym towarzysz, boleśnie odczuwamy zwrot akcji, w którym bohater traci swojego przyjaciela. Autorka nie pozwala nam jednak pogrążyć się w rozpaczy - wręcz przeciwnie, wprowadza jasny promień nadziei, kierując naszą uwagę do magicznej krainy, w którym to, co zagubione, zostaje odnalezione na nowo. Gwiazdkowy Prosiaczek to również opowieść o emocjach i relacjach - autorka porusza wątek patchworkowej rodziny i trudności związanych z akceptacją zupełnie nowej sytuacji. To książka o tym, że czasem bywa trudno i nie wszystko układa się tak, jakbyśmy chcieli. To rozmowa o rodzinie, bliskości i przyjaźni. Książka będzie dobrym prezentem dla fanów wątków fantastyczno-przygodowych, którym towarzyszy refleksyjny rytm narracji. 

 

Zapiski Szczęściarza

Autor: Rafał Witek

Wydawnictwo HarperKids

Wiek: 9+ 

 

 

Kiedy wszystko idzie nie tak, jak powinno, nie trudno jest myśleć o sobie, jak o kimś, kto jest pechowy. Jak wiadomo - myślenie kształtuje rzeczywistość, dlatego tak ważna jest umiejętność dostrzegania tego, co dobre, również w nas samych. Doskonale o tym przekonuje się Włodzio, bohater książki “Zapiski Szczęściarza”, który obraz własnej osoby ma nieco wykrzywiony. Jednak, czytając książkę, można bardzo szybko przekonać się, że szczęście czasem jest bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki. Czy szczęście może zależeć od szczoteczki do zębów? I czy nielubiana wcześniej sąsiadka może okazać się wspaniałą przyjaciółką? To dobry prezent dla wszystkich tych, którzy potrzebują poczuć, że nie są sami ze swoimi problemami, i że nawet jeśli wszystko dookoła wydaje się beznadziejne - zmiana perspektywy potrafi wiele odmienić.

 

Sekrety Zmarłych. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej 

Autor: Gordy Wright 

Wydawnictwo HarperKids

Wiek: 9+

 

 

Czego można dowiedzieć się z ludzkich szczątków? Przy pomocy współczesnej nauki bardzo wiele. Przy odrobinie szczęścia możemy nawet poznać na przykład to, co ta osoba jadła jako swój ostatni posiłek… Nie mówiąc już o innych kwestiach, takich jak powód śmierci, przebyte choroby czy informacje o tym, jak żyli ludzie w dawnych czasach.

To, co pewne to fakt, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi - taki obraz wyłania się z książki. Odnalezione szczątki to nie tylko egipskie mumie z bogatych grobowców, ale również ciała zwykłych ludzi - marynarzy, myśliwych, górników.

Chociaż trzeba mieć w sobie odwagę, żeby podjąć temat śmierci, to ta książka jest tego warta. Może będzie elementem oswajania dzieci z emocjami, które się wiążą ze śmiertelnością człowieka? Na pewno będzie odpowiedzią dla tych dzieci, które weszły już w naturalny etap rozwoju, jakim jest fascynacja śmiercią. Realistyczne ilustracje są zdecydowanie mocną stroną tej książki, sprawiają, że pozycja może wzbudzić zainteresowanie nie tylko wśród dzieci ale również i dorosłych. Książka będzie dobrym prezentem dla wszystkich tych, którzy mają w sobie ogromną i nieograniczoną ciekawość świata. 

 

Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka 

Autorka: Grażyna Bąkiewicz

Wydawnictwo Literatura

Wiek: 9+

 

 

Czy można uniknąć konfliktów? Doskonale wiemy, że konflikt jest częścią życia jednak rozmowa i współdziałanie są czasem na wagę złota. Jak byśmy postąpili gdyby naszym zadaniem było zaopiekować się Państwem, w którym aktualnie brak króla? Jakie wartości, metody, ustalenia byśmy wybrali? W którą stronę moglibyśmy się skierować? Na te pytania muszą sobie odpowiedzieć bohaterowie książki, uczniowie podstawówki, którzy zostają postawieni przed takim zadaniem przez swoją nauczycielkę - Panią Marchewę. W rozmyślaniach tych, nie sposób uciec od konieczności pochylenia się nad kwestiami demokracji, odpowiedzialności, troski o siebie oraz o innych. To, co ważne to przestrzeń uniwersalnych wartości wokół których poruszane są dyskusje. Mocną stroną tej książki jest umiejętne dawkowanie informacji z zakresu wiedzy o społeczeństwie, w sposób humorystyczny, przyswajalny niemalże mimochodem. Książka będzie dobrym prezentem dla wszystkich tych, którzy mają w sobie wewnętrzne poczucie mocy i sprawstwa, potrzebują jednak odrobiny zachęty i wsparcia, by to, co podskórnie odczuwane, mogło wydobyć się na zewnątrz. Świetnie będzie nadawać się również dla każdego komu nie obca jest dyskusja i wspólne zastanawianie się nad istotnymi kwestiami. 

 

Biuro dzieci znalezionych 

Autor: Andrzej Marek Grabowski 

Wydawnictwo Literatura

Wiek: 9 + 

 

 

Zacznę od zakończenia - wszystkie dzieci zostały znalezione. Ale żeby zostać znalezionym, na początku trzeba się zagubić. A zagubienie kojarzy się ze strachem, samotnością i cierpieniem. I takie też są dzieci z książki Andrzeja Marka Grabowskiego - zagubione.

Mam wrażenie, że historie napisane są "bez lukru" - tak, jak to w rzeczywistości wygląda. I to jest ogromna siła tych opowiadań, które dotykają nas w środku, powodują, że czujemy to, co przeżywać mogą bohaterowie. A, co ważne - są to historie, które wydarzyły się naprawdę. I, jak to zostało napisane na początku, zakończyły się szczęśliwie.

Obawiam się, że książka ma jedną wadę - czyta się ją niesamowicie szybko... Myślę, że ta książka to must have dla wszystkich: i tych wrażliwych - żeby wzmocnić, i tych mniej - żeby uwrażliwić.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć