Warszawa

Najważniejsze powody, aby zapisać dziecko do przedszkola językowego

Najważniejsze powody, aby zapisać dziecko do przedszkola językowego

Przedszkole językowe to miejsce, w którym dziecko ma szansę na zdobycie najważniejszych kompetencji współczesnego człowieka! Znajomość języków obcych umożliwia swobodne korzystanie m.in. z zasobów edukacyjnych i kulturowych świata.

 

Im wcześniej dziecko rozpocznie swoją przygodę z nauką języków obcych, z tym większą łatwością je przyswoi. Dzieci w pierwszych trzech latach swojego życia uczą się języka obcego naturalnie, na takich samych zasadach, jak opanowują język ojczysty.

 

Nauka dwóch lub trzech języków odbywa się wówczas symultanicznie. Maluchy w wieku przedszkolnym, które znają już język ojczysty i po raz pierwszy stykają się z językami obcymi – uczą się ich następczo.

 

Dlaczego prywatne przedszkole międzynarodowe to optymalne rozwiązanie dla malucha i starszaka? W jaki sposób dzieci w wieku przedszkolnym uczą się języków? Jak wielojęzyczność wpływa na rozwój dziecka?

 

Im wcześniej, tym lepiej! Dlaczego nauka języków obcych ma duży wpływ na rozwój dziecka?

 

Wcześnie wdrożona nauka języków obcych to oczywiście inwestycja w dwujęzyczność lub trójjęzyczność dziecka, czyli biegłą znajomość języków obcych w przyszłości. Ale to niejedyne korzyści wynikające z wielojęzyczności!

Dwujęzyczność i trójjęzyczność pozytywnie wpływają na rozwój dziecka tu i teraz. Trójjęzyczność ułatwia między innymi naukę czytania i pisania, rozwija myślenie abstrakcyjne i kreatywne, optymalizuje pamięć i pozytywnie wpływa na koncentrację. Dzieci wielojęzyczne na ogół doskonale radzą sobie w starciu z wyzwaniami wymagającymi podzielności uwagi i wielozadaniowości.

 

Odkryj żłobki i przedszkola językowe ITSW w Warszawie.

 

Naukowe badania przeprowadzane z wykorzystaniem rozmaitych metod (m.in. RMI i fRMI) potwierdzają zwiększoną elastyczność mózgu, gęstszą istotę szarą i lepiej zachowaną istotę białą. W innych badaniach stwierdzono z kolei, że dzieci dwujęzyczne mają lepszą pamięć roboczą od dzieci posługujących się jednym językiem, a dzieci wielojęzyczne osiągają wyższe wyniki w nauce.

 

Doświadczeni pedagodzy i psycholodzy podkreślają również, że dzieci, nastolatki oraz osoby dorosłe, które posługują się kilkoma językami są najczęściej bardziej otwarte i chętniej uczestniczą w życiu społecznym.

 

Nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty!

 

Zabawa jest podstawowym rodzajem aktywności każdego dziecka. I to zabawa właśnie powinna być edukacyjną bazą dla najmłodszych. Odpowiednio zaprojektowane zajęcia, wykorzystujące spontaniczną ciekawość dziecka, umożliwiają rozwijanie rozmaitych umiejętności i wiedzy w maksymalnie naturalny i niewymuszony sposób, najczęściej po prostu mimochodem.

 

W przypadku nauki języków bardzo ważna jest tzw. immersja językowa, czyli zanurzenie w wybranym języku bądź językach obcych. Dziecko w przedszkolu uczy się angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego podczas zajęć rytmicznych, śpiewania piosenek i spacerów oraz swobodnych zabaw dywanowych. Wybrane języki obce są również językami komunikatów i instrukcji.

 

Odkryj żłobki i przedszkola językowe ITSC w Krakowie.

 

Metodą stosowaną w przedszkolach międzynarodowych, która przynosi najlepsze efekty, jest OPOL, czyli: „One Person, One Language”. W praktyce oznacza ona, że każda osoba pracująca w placówce posługuję się wyłącznie jednym językiem. Dzięki temu dziecko szybko i bez zahamowań podejmuje próby komunikowania z tą osobą w jej języku. Nauka słów i konstrukcji gramatycznych ma charakter intuicyjny i praktyczny, często całkowicie nieświadomy.

 

Wielojęzyczność to wiele możliwości w kolejnych latach nauki

 

Nauka języków obcych rozpoczęta w wieku przedszkolnym (lub wcześniej!) umożliwia opanowanie jednego lub kilku języków na poziomie native speakera. Jeżeli dodatkowo zadbamy o to, by wielojęzyczność była oparta na językach z różnych grup – np. angielskim i francuskim, angielskim i hiszpańskim lub angielskim i chińskim – stworzymy bazę, która w przyszłości ułatwi dziecku podjęcie efektywnej nauki kolejnych języków.

 

Dziecko znające języki na ogół lepiej radzi sobie z wyzwaniami edukacyjnymi zarówno na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, jak i później – w szkole podstawowej i średniej. Wysokie kompetencje językowe przekładają się na pewność siebie, umożliwiają swobodne i bezpieczne podróżowanie oraz korzystanie z międzynarodowych ofert edukacyjnych (m.in. wymian naukowych, rożnego rodzaju kampusów czy konferencji).

 

Brak ograniczeń w zakresie kompetencji językowych pozwoli młodemu człowiekowi skupić się na realizowaniu marzeń i poszukiwaniu pasji, a w przyszłości – realizowaniu się w interesującej pracy zawodowej.

 

Wybierz przedszkole językowe dla dziecka i daj mu szanse na dobry start

 

Przedszkole językowe to naturalna kontynuacja instytucjonalnej opieki dla malucha, który wcześniej uczęszczał do żłobka językowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z oferty prywatnych placówek wielojęzycznych skorzystało dziecko w wieku przedszkolnym, które przez pierwsze trzy lata życia pozostawało pod opieką rodziców lub standardowego żłobka.

 

Wybierając przedszkole językowe dla dziecka przeanalizuj kwalifikacje i doświadczenie kadry oraz metody edukacyjne stosowane w placówce. Przykładem przedszkoli międzynarodowych i wielojęzycznych spełniających najwyższe kryteria jakościowe, zarówno w zakresie opieki i wychowania, jak i wczesnej edukacji językowej, są kampusy ITSW!

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć