Warszawa

Skuteczne sposoby na uciążliwy katar - jak sobie z nim poradzić?

Skuteczne sposoby na uciążliwy katar - jak sobie z nim poradzić?

Katar sam w sobie nie jest chorobą, ale potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Często jest on objawem typowych infekcji wirusowych. Spływająca wydzielina podrażnia gardło, a opuchnięta śluzówka utrudnia oddychanie. Dlatego warto wiedzieć, jak walczyć z nieżytem nosa. Dowiedz się, jak pozbyć się uciążliwego kataru!

 

Co przyniesie ulgę w katarze?

 

Przyjęło się uważać, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Oznacza to, że tak naprawdę nie ma leku, który pomógłby uporać się z katarem szybciej, niż w przeciągu kilku dni. Po upływie tego czasu infekcja wirusowa zwykle ustępuje wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej objawami. Aby zapewnić sobie lepsze samopoczucie w trakcie przeziębienia, warto sięgnąć po sprawdzone metody na udrożnienie nosa. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz stosować się do kilku ważnych zasad. Regularne oczyszczanie nosa, nawadnianie organizmu ciepłymi płynami i nawilżanie śluzówki to najczęstsze sposoby na walkę z nieżytem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej https://www.allecco.pl/.

 

Sprawdzone domowe metody na katar

 

Inhalacje polegają na wdychaniu oparów unoszących się z miski z gorącą wodą i olejkami lub solą. Para rozgrzewa i nawilża śluzówkę, odtyka nos i ułatwia oddychanie. Dodatkowo unoszące się substancje rozrzedzają wydzielinę i umożliwiają jej usunięcie. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas domowej inhalacji: postaw miskę na stabilnym podłożu i uważaj, żeby się nie poparzyć. Oddychaj głęboko przez nos i postaraj się wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej.

 

Skutecznym sposobem na wsparcie leczenia infekcji z katarem jest częste picie ciepłych herbat i naparów z ziół. Właściwości przydatne w walce z katarem ma rumianek, szałwia, dzika róża i imbir.

 

Jak udrożnić zatkany nos – płukanie zatok

 

Jeśli katar jest naprawdę dokuczliwy i masz trudności z oczyszczaniem nosa, wydzielina jest gęsta i zajmuje wyższe partie układu oddechowego, spróbuj metody polegającej na płukaniu zatok. Zestaw do irygacji składa się ze specjalnego pojemnika, którym pod ciśnieniem wprowadza się do nozdrzy płyn z solą fizjologiczną. W ten bezpieczny sposób wydzielina zostanie dokładnie wypłukana, a śluzówka pozostanie nawilżona. Tę metodę można stosować przez kilka dni, płucząc zatoki 1 lub 2 razy dziennie. Po tym czasie powinieneś odczuć ulgę.

 

Środki doraźne pomocne przy katarze

 

Podczas walki z katarem warto sięgnąć po środki doraźne, które obkurczają opuchniętą śluzówkę, nawilżają ją i regenerują, przez co wpływają na zmniejszenie objawów nieżytu nosa. Niektóre z nich mają w swoim składzie wodę morską w roztworze hipertonicznym lub izotonicznym. Taki naturalny preparat nawilża i oczyszcza nos. Jest bardzo bezpiecznym środkiem, polecanym dla dzieci i niemowląt. Można ją stosować przez długi czas i aplikować po kilka do kilkunastu razy dziennie. Pozostałe składniki występujące w aerozolach do nosa to ksylometazolina, chlorek sodu, olejek eukaliptusowy, dekspantenol. Należy jednak pamiętać, aby produktów z ksylometazoliną nie stosować dłużej niż 5-7 dni.

Jeśli musisz szybko stanąć na nogi i pozbyć się męczącego kataru, możesz sięgnąć po środki na objawy grypy i przeziębienia. Dzięki nim możesz odczuć ulgę już po krótkim czasie. Warto jednak zauważyć, że ich długotrwałe stosowanie nie jest wskazane i nie przyspieszają one powrotu do zdrowia, a jedynie zapewniają lepsze samopoczucie.

 

Częste wydmuchiwanie nosa i nawilżanie śluzówki oraz nawadnianie organizmu to podstawa walki z katarem. Zwalczaj objawy infekcji i korzystaj z dobrodziejstw naturalnych substancji leczniczych. Twoimi sprzymierzeńcami są środki w sprayu obkurczające śluzówkę i inhalacje z olejkami eterycznymi.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć