Warszawa

Kiedy dziecko potrzebuje wizyty u stomatologa?

Kiedy dziecko potrzebuje wizyty u stomatologa?

Bardzo często zabieramy dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa dopiero, gdy narzeka ono na ból lub zauważymy nieprawidłowości w stanie jego uzębienia. Warto jednak wiedzieć, że już od najmłodszych lat niezwykle ważne są wizyty kontrolne, które umożliwiają wczesną i ułatwiają późniejszą troskę o stan zębów dziecka. Kiedy więc stomatolog dziecięcy powinien sprawdzić ząbki Twojego malca? Wyjaśniamy!

 

Pierwsza wizyta przeglądowa u stomatologa dziecięcego – kiedy? 

 

Systematyczne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa są podstawą postępowania zachowawczego w przypadku osób w każdym wieku. Mleczaki, chociaż wypadają, stanowią ważny etap w rozwoju trwałego uzębienia i aktualnego stanu zdrowia malca. Pamiętaj, że również zęby mleczne mogą chorować, dlatego wizyta kontrolna u lekarza stomatologa powinna odbyć się po wyrośnięciu pierwszych zębów mlecznych, a najpóźniej między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka. 

Leczeniem uzębienia najmłodszych zajmuje się stomatolog dziecięcy (pedodonta). Specjalista podczas pierwszej wizyty adaptacyjno-kontrolnej sprawdzi, czy zęby Twojego maluszka wyrastają prawidłowo. Wiadomo, że pierwsze lata życia dziecka kształtują jego osobowość i przyzwyczajenia. Tym samym im wcześniej zaczniesz zabierać malca do dentysty, tym szybciej wizyty takie będą dla niego naturalne i przede wszystkim bezstresowe. Kolejne wizyty kontrolne należy ustalać nawet co 3-4 miesiące.

 

Bezwzględne wskazania do wizyty u stomatologa 

 

Poza zabraniem dziecka do stomatologa w celach profilaktycznych należy zdecydować się na wizytę przy następujących objawach:

 

  • zaburzenia ząbkowania – zbyt wczesne lub zbyt późne pojawienie się pierwszych mleczaków, a także nieprawidłowa kolejność ich wyrzynania; 
  • ból – u najmłodszych może objawiać się płaczliwością, niechęcią do picia i jedzenia;
  • nieprzyjemny zapach wydzielający się z ust;
  • obecność pęcherzy ropnych na dziąsłach;
  • obecność przebarwień na zębach;
  • podejrzenie wad zgryzu. 

 

Dlaczego nie warto zwlekać z zabraniem dziecka do pedodonty? 

 

Zęby się niezwykle istotnym elementem ciała pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Ich choroby bywają źródłem dyskomfortu, a nawet silnych dolegliwości bólowych. Wcześnie rozpoczęte, systematyczne kontrole u stomatologa dziecięcego umożliwią:

 

  • prawidłowy wzrost zębów stałych – zdrowe mleczaki to podstawa, która ułatwia wyrzynanie się zdrowych, niezainfekowanych próchnicą zębów stałych;
  • rutynę – dziecko przyzwyczajone do wizyt u stomatologa od najmłodszych lat bez problemu podda się ewentualnym procedurom medycznym, a w przyszłości będzie czuło się komfortowo w gabinecie;
  • ograniczenie stresu i straty czasu – późne wizyty kontrolne często sprawiają, że dzieci długo się opierają, płaczą, a nawet krzyczą;
  • profilaktykę – specjalista jest w stanie zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości znacznie wcześniej, niż są one zauważane przez opiekunów czy zgłaszane przez dziecko;
  • zachowanie estetyki uśmiechu – ciemne, zajęte próchnicą zęby to spory defekt wizualny, również dla dzieci, które mają kontakt z rówieśnikami;
  • zapobieganie poważnym powikłaniom ogólnoustrojowym wywołanym przez rozprzestrzenianie się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu, co może powodować ciężkie schorzenia nerek, wątroby i serca.

 

Jakie zabiegi wykonuje stomatolog dziecięcy? 

 

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna mieć charakter adaptacyjny i przygotowawczy. Maluch uczy się w ten sposób prawidłowych zachowań, poznaje otoczenie i upewnia się, że nic mu nie grozi. Nowoczesna stomatologia umożliwia przeprowadzanie procedur medycznych w sposób bezstresowy, przyjazny najmłodszym Pacjentom.  

 

Do najczęściej zalecanych dzieciom zabiegów stomatologicznych należą:

 

  • Leczenie próchnicy – niestety choroba bakteryjna zębów, potocznie określana jako próchnica, może dotyczyć również mleczaków. Pierwsze zęby również należy leczyć, ponieważ próchnica jest częstym źródłem dolegliwości bólowych. Co więcej, zakażenie może przenosić się na pozostałe zęby i migrować do innych organów w ciele, np. do nerek.   
  • Lakowanie – metoda ta polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym lakiem, który pozwala na stopniowe uwalnianie fluorków. Związki te stanowią barierę mechaniczną dla obcych cząsteczek, a tym samym chronią zęby przed demineralizacją. 
  • Fluoryzacja – stosuje się specjalne preparaty, które zawierają większą ilość fluorków w porównaniu do past stosowanych na co dzień. 
  • Usuwanie zębów mlecznych – niekiedy zęby mleczne utrzymują się zbyt długo, nawet pomimo pojawiających się już zębów stałych na ich miejscu. Ekstrakcja mleczaków to jedna z często wykonywanych zabiegów przez stomatologa dziecięcego.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć