Warszawa

Co na katar u dzieci?

Co na katar u dzieci?

Małe dzieci bardzo często chorują i wówczas mają katar, który może przybrać postać rozrzedzonej lub gęstej wydzieliny. Katar może być objawem przeziębienia, alergii, zapalenia zatok lub nawet grypy. W walce z tą dolegliwością nie wystarczy tylko regularnie opróżniać nos dziecka, ale trzeba także stosować preparaty, które odpowiednio go nawilżą i udrożnią. A jakie są sprawdzone sposoby na katar u dzieci?

 

Jakie są przyczyny kataru? 

 

Najpowszechniejszą przyczyną kataru u dzieci są wirusy, a dokładniej (rhino- i adenowirusy), które roznoszą się drogą powietrzno-kropelkową, dlatego złapanie kataru od drugiej osoby jest niestety bardzo łatwie. Katar trwa zazwyczaj dość krótko, chociaż im młodsze dziecko, tym dłużej – od 7 do nawet 21 dni kalendarzowych, a u dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym może występować czasami nawet 2 razy w miesiącu, co na pewno może być uciążliwe. 

 

Jak złagodzić objawy kataru u dziecka?

 

Zatkany nos może utrudniać dziecku prawidłowe funkcjonowanie i często też zaburza spokojny sen. Łagodzenie objawów kataru rodzice mogą rozpocząć od podania dziecku spreju z wodą morską, który oczyści nos z wydzieliny i ułatwi oddychanie. W walce z wodnistą wydzieliną pomocna będzie również rozgrzewająca maść z dobrym składem lub specjalne plastry, które uwalniają ziołowe aromaty działające kojąco na układ oddechowy. Mniejszym dzieciom warto kilka razy dziennie opróżniać nos przy użyciu dedykowanego aspiratora. Takie urządzenie można nabyć w wersji manualnej lub elektrycznej, a niektóre modele mają wgrane melodie, które można puścić dziecku, aby się nie przestraszyło włączonego aspiratora i spokojnie poddało się procedurze oczyszczania nosa.

 

Jak przygotować inhalacje dla dziecka?

 

W trakcie przeziębienia katar u dzieci bardzo często spływa po tylnej ścianie gardła, wywołując kaszel i inne nieprzyjemne dolegliwości. W takim wypadku skutecznym sposobem na udrożnienie nosa i pozbycie się lepkiej wydzieliny będą prawidłowo przeprowadzone inhalacje. Obecnie na rynku rodzice mogą znaleźć bardzo wiele preparatów przeznaczonych do przygotowywania inhalacji dla dzieci. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej wzbogaconej o kwas hialuronowy. Alternatywą może być także olejek eukaliptusowy, olejek tymiankowy lub napary z popularnych ziół takich jak melisa, mięta, rumianek i majeranek. Do inhalacji warto użyć nebulizatora, czyli urządzenia, które przekształca płynną substancję w rozpyloną mgiełkę. 

 

Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu dziecka

 

Warto również pamiętać o prawidłowym ułożeniu Twojego dziecka podczas snu, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu sposobowi nadmiar wydzieliny będzie spływać, a nie zatykać nos dziecka. Z relacji matek i lekarzy może dowiedzieć się, że najprostszym sposobem jest włożenie złożonego kocyka/ręcznika pod materac, czy też specjalnej poduszki w postaci klina oraz podłożenie twardego przedmiotu pod nogi łóżeczka, by je unieść. 

 

Jakie preparaty pomogą w walce z katarem?

 

Niekiedy wodnisty katar u dzieci utrzymuje się dłużej niż tydzień, powodując znaczny dyskomfort i skutecznie uniemożliwiając swobodne oddychanie. Wówczas pomocne mogą się okazać leki przeciwhistaminowe, stosowane w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub leki obkurczające błonę śluzową nosa. Jednak takich preparatów nie powinno się przyjmować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż przez 7 dni. Gdy dziecko cierpi na ostre zapalenie zatok, pediatra może zalecić glikokortykosteroidy donosowe, a dzieciom powyżej 12 roku życia podaje się także środki zawierające bezpieczną dawkę pseudoefedryny, która skutecznie redukuje ilość wydzieliny w nosie. 

 

Jeśli katar nie przejdzie samoistnie lub z czasem zacznie się nasilać, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, by uniknąć zakażenia bakteryjnego lub innych poważnych powikłań. Na co dzień warto również wdrożyć działania profilaktyczne, które powinny polegać na regularnym nawilżaniu nosa, częstym wietrzeniu mieszkania oraz podawaniu dziecku preparatów, które skutecznie zwiększają odporność organizmu.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć