Warszawa

Ulga na dziecko 2022 - jak ją wyliczyć?

Ulga na dziecko 2022 - jak ją wyliczyć?

Z niepokojem myślisz o konieczności rozliczenia PIT za 2022 rok? Wielu osobom spokoju nie daje problem liczenia ulgi prorodzinnej. Jest to jedna z ważniejszych ulg, przysługująca osobom mającym dzieci. Najważniejsze informacje o uldze to te, że przysługują one na każde dziecko. W roku 2023 będziemy mogli korzystać z wielu nowych zmian, które z założenia są korzystne dla podatników. Aby móc liczyć na skorzystanie z ulgi prorodzinnej, konieczne jest jednak uzyskiwanie dochodów, od których odprowadzany jest podatek dochodowy. Ulga prorodzinna będzie zatem odliczana od zapłaconego podatku i trafi na konto podatnika.

 

Jak nie popełnić błędu rozliczając PIT 2022?

 

Osoby, które po raz pierwszy będą korzystać z ulg na każde kolejne dziecko, mogą obawiać się tego, czy rzeczywiście poradzą sobie z wyliczeniami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wtedy, kiedy każde z nich chce skorzystać z ulgi. Zachodzi wówczas konieczność jej proporcjonalnego dzielenia 50 / 50 procent.

 

Przywilej ten dotyczy obu opiekunów prawnych dziecka.  Także wielu rodziców mających dzieci starsze niż 18 lat, zastanawia się, czy nadal ulga na dziecko 2022 przysługuje im. Znamy odpowiedź na to pytanie. Tak, jeśli dziecko ma mniej niż 25 lat i nadal się uczy, np. studiuje, rodzicom nadal przysługuje możliwość rozliczania ulgi prorodzinnej. Sytuacja ta dotyczy zarówno na drugie dziecko i trzecie dziecko.

 

Także wtedy, kiedy dziecko uzyskało dochód wyższy niż 3089 zł w roku 2022, rodzicom nie przysługuje już ulga prorodzinna. Mamy jednak dobrą wiadomość — przepis ten obowiązuje za wyjątkiem renty rodzinnej. Zatem dziecko, które uzyskało z niej dochód powyżej 3089 (limit zarobków dziecka), nie odbiera w ten sposób rodzicom prawa do korzystania z ulgi.

 

Czy samodzielne rozliczenie ulgi prorodzinnej jest trudne?

 

Wielu rodziców może odczuwać dużą pokusę do tego, aby skorzystać z rozliczenia rocznego PIT, przygotowanego przez KAS, czyli Krajową Administrację Skarbową. Ale uwaga, czai się w tym rozliczeniu kilka pułapek, na które szczególnie mocno narażeni są rodzice, którym ulga przysługuje. Jednym z takich przypadków jest ten, kiedy dziecko pełnoletnie nadal się uczy, zatem ulga prorodzinna rodziców obowiązuje. KAS nie ma wiedzy o tym, czy dziecko podatnika się uczy, czy nie.

 

Zakłada się, zatem że już się nie uczy, a w związku z tym opiekunowie nie mają już prawa do odliczenia ulgi. Takich przypadków można mnożyć, a kolejny z nich obejmować może dochód dziecka. Pamiętajmy również o tym, że i od takiego dochodu przysługuje prawo do odliczania poniesionych kosztów uzyskania przychodów.

 

Czy ulgę prorodzinną można obliczyć na e-pity?

 

ulga na dziecko 2022

 

Spora część podatników rok do roku korzysta z internetowej pomocy w wypełnianiu formularzy PIT. Rozwiązaniem specjalnie dedykowanym do tego celu są e-pity. Jest to bezpłatne narzędzie online, pozwalające wszystkim podatnikom wypełnić swoje rozliczenia. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w obsłudze komputera, aby móc samodzielnie wypełnić swój PIT 2022 i wysłać go do urzędu skarbowego. Wypełniamy po kolei wskazane pola w formularzu, opierając się na rozliczeniu otrzymanym od pracodawcy PIT-11 lub z naszych przychodów ewidencjonowanych bądź z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W jednych z ostatnich pól formularza dowiemy się, jaka jest wartość pomniejszenia podstawy opodatkowania, czyli ile wynosi zwrot podatku obejmujący ulgę na opiekę nad małoletnim dzieckiem.

 

Czy ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko?

 

Tak, ulgę można otrzymać na każde wychowywane dziecko do 18 roku życia lub do czasu ukończenia 25 lat, pod warunkiem że się uczy. Dotyczy to także rodziców zastępczych pozostających w sprawowaniu pieczy tymczasowej nad dzieckiem. Co w przypadku, jeśli nie była ona sprawowana przez cały rok, ale np. przez 3 miesiące? W takim przypadku rodzice dokonują rozliczenia za faktyczny czas opieki nad małoletnim dzieckiem.

 

Dowiedz się jak działa PIT online

 

Od kilku lat systematycznie poprawia się obsługa podatników w zakresie składanych rozliczeń. Wprowadzenie możliwości rozliczania się z urzędami skarbowymi przez internet, znacznie przyspieszyło czas obsługi, a także pozwoliło wyeliminować częste błędy. Wszystko dzięki temu, że druki PIT online dokładnie sprawdzają wprowadzone dane przed ich wysłaniem na serwery ministerstwa. W przypadku stwierdzenia jakiegoś błędu podatnik jest informowany o tym i musi go poprawić. W przeciwnym wypadku wysłanie źle wypełnionej deklaracji nie będzie możliwe. Aby móc skorzystać ze wszystkich możliwości, które dają nam PITy online, wystarczy posiadać komputer z dostępem do internetu, wyposażony w przeglądarkę internetową i zainstalowany program Adobe Reader. Istnieją także specjalne zabezpieczenia, zapobiegające temu, by nikt inny nie wysłał rozliczenia w imieniu innego podatnika. Wysyłanie deklaracji możliwe jest po szczegółowej weryfikacji tożsamości, w tym podaniu wartości rozliczenia rocznego za poprzedni rok. Skutecznie eliminuje to zagrożenia w tym sektorze związane z cyberbezpieczeństwem.

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć