Warszawa

Jak nauczyć dzieci podejścia zero waste?

Jak nauczyć dzieci podejścia zero waste?

Świat pędzi do przodu i na nikogo nie czeka. Ale powoli zaczyna się męczyć. Zasypywany tonami śmieci każdego dnia, z powiększającą się dziurą ozonową i zmniejszającymi się zasobami wody pitnej ma coraz mniej siły, by dźwigać ludzkość. Dlatego tak ważne jest, by każdy z nas dbał o środowisko już teraz. Jak nauczyć dzieci podejścia do zero-waste? Zobacz, co możesz zrobić już dzisiaj!

 

Po pierwsze – dawaj przykład

 

Zastanów się, czy stosujesz w swoim domu podejście zero-waste? Jeśli nie, to najlepszy moment, by to zmienić. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. A to dlatego, że dzięki naśladowaniu maluchy najszybciej się rozwijają i nabywają nowych umiejętności. Poobserwuj swoje dziecko. Już 2-latek bawi się „na niby”. Wykonuje takie same czynności, jakie zaobserwował u swoich rodziców. Podlewa kwiatki, myje podłogę, rozmawia przez telefon.

 

Starsze dziecko podświadomie dokonuje tych samych wyborów, co jego rodzice. Dlatego jeśli chcesz nauczyć dziecka podejścia zero-waste, nie mów o tym, że trzeba dbać o środowisko, a pokaż dziecku, jak nie marnować jedzenia, segregować śmieci i dawać przedmiotom drugie życie. Nauka przez naśladowanie jest znacznie skuteczniejsza niż nawet codzienna edukacja teoretyczna.

 

Po drugie – uczmy się razem przez zabawę

 

Dobrym sposobem na naukę niemarnowania rzeczy jest zrobienie z nich zabawek. Możecie wykonać kilka zabawek z przedmiotów, które zwykle trafiają do kosza. Co to może być? Na przykład gniotek z dziurawych skarpetek. Wykonasz go, wrzucając do dziurawej skarpety (lub takiej bez pary) suche produkty spożywcze, np. ryż, któremu skończył się termin ważności. Następnie zawiąż skarpetkę gumką recepturką i gotowe. Dziecko może go udekorować, doklejając oczy, usta i włosy ze strzępków niepotrzebnych już ubrań.

 

Możesz też wykonać zabawki z rolek po papierze toaletowym czy ręczniku papierowym. Zamiast je wyrzucać, zróbcie z nich kilka postaci. Mogą to być zwierzęta lub bohaterowie z bajek. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Wykorzystajcie mazaki, plastelinę lub kolorową włóczkę. Gotowe postaci mogą stać się bohaterami domowego teatrzyku. Scenę zrób z kartonu i plastikowych butelek, których w każdym domu jest pod dostatkiem.

 

Po trzecie – nauczmy dzieci krytycznego myślenia

 

Życie w ekologicznym trybie to nie tylko segregacja śmieci i ponowne wykorzystywanie rzeczy, które zwykle trafiają na śmietnik. Ucz swoje dziecko od najmłodszych lat dokonywania mądrych wyborów. Tłumacz, dlaczego lepiej kupić mleko w szklanej niż plastikowej butelce. Powiedz, czemu tak ważne jest, by zwracać uwagę czy opakowania wykonane są z materiałów z recyklingu. Naucz je mądrego gospodarowania pieniędzmi. Mów, że kupienie kolejnej maskotki czy plastikowej zabawki nie jest ani oszczędne, ani praktyczne. Jeśli nauczysz dziecko rezygnowania z otaczania się zbędnymi przedmiotami, nauczysz je również dbałości o środowisko.

 

Przy okazji rozmawiaj z dzieckiem o ekologii. O tym, że wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku do innych celów jest ważne dla naszej planety. Dawanie drugiego życia zużytym opakowaniom po jogurtach czy butelkom to za każdym razem mniej plastiku na wysypiskach. A jeśli brakuje Ci inspiracji do rozmów, wejdź na portal EKObieco i przeczytaj, dlaczego warto korzystać z ekologicznych opakowań na jedzenie lub co zrobić z resztami po obiedzie.

I pamiętaj, każda okazja jest dobra do podjęcia tematu zero-waste. W końcu przyszłość naszej planety zależy od nas samych.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć