Warszawa

Przedstawiamy składy Jury oraz tytuły filmów trzech konkursów 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Przedstawiamy składy Jury oraz tytuły filmów trzech konkursów 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Festiwal Kino Dzieci rozpocznie się już za 4 dni! Mamy przyjemność przedstawić Państwu składy Jury, które będą oceniać nasze filmy konkursowe. Zapraszamy również do zapoznania się z tytułami, które mają szansę na nagrody i wyróżnienia w nadchodzącej edycji. O statuetki Kwiatu Paproci walczyć będą najlepsze produkcje, które zaprezentujemy w trzech sekcjach: Konkurs główny, Konkurs filmowych odkryć oraz Konkurs krótkich dokumentów. Niezmiennie, we wszystkich 20 festiwalowych miastach, widzki i widzowie wybiorą także swój ulubiony film spośród tytułów Konkursu głównego.

 

Fotos z filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”.

 

9. MFF Kino Dzieci startuje w kinach 24 września, a 6 października – online. Bilety na pokazy stacjonarne (24.092.10) są dostępne w kinach oraz na ich stronach internetowych, pojedyncze dostępy i karnety na pokazy online (623.10) można kupić na nowehoryzonty.pl/kinodziecionline.

 

Skarby Kina Dzieci z Konkursu głównego

 

Z dumą dzielimy się tytułami z sekcji Konkurs główny, do której w tym roku  wybraliśmy dziesięć pełnometrażowych filmów. Sekcja jest zaproszeniem do wspólnej wyprawy, pełnej przygód i niezapomnianych emocji. Prezentujemy 3 wyjątkowe animacje, 7 filmów aktorskich, w tym aż 2 premiery światowe oraz aż 4 polskie. W ramach tego konkursu pokazujemy 4 filmy wyreżyserowane przez kobiety, w tym aż 2 z Polski. Tytuły z konkursu pokazywane będą w 20 miastach (w 29 kinach). W tej kategorii widzki i widzowie wybierają również swój ulubiony film festiwalu, który otrzyma nagrodę publiczności. Nagrody w tej kategorii zostaną też przyznane przez Jury: Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Zespołu Edukatorów Filmowych oraz ECFA.

 

W ramach sekcji Konkurs główny zapraszamy na seanse filmów:

 

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona (6+, reż. Tina Mackic, Szwecja 2022)

 

To nasz tegoroczny film otwarcia. Miasteczko Valleby za kilka dni obchodzi 500. urodziny! Świętowanie może jednak przerwać złodziej, którego znakiem rozpoznawczym jest... skorpion. Czy młodzi detektywi, Lasse i Maja, wpadną na jego trop i uratują imprezę? To zdecydowanie najtrudniejsza zagadka, z jaką przyszło im się kiedykolwiek zmierzyć. „Tajemnica Skorpiona” ma swoją światową premierę na naszym festiwalu.

 

Najlepsze urodziny Królika Karola (4+, reż. Michael Ekbladh, Niemcy/Niderlandy/Szwecja 2021)


Nadszedł wyczekiwany dzień dla Królika Karola. Wreszcie kończy 5 lat. Huczne świętowanie urodzin stoi jednak pod znakiem zapytania, bo jego rodzice muszą zająć się młodszą siostrą. Animacja ta to piękna opowieść o tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak budować relacje z młodszym rodzeństwem oraz jak ogromną siłą jest przyjaźń, rodzina.

 

Fotos z filmu „Najlepsze urodziny Królika Karola”.

 

Przytul mnie. Poszukiwacze miodu (4+, reż. Anna Błaszczyk, Polska/Chiny 2022)

 

Mały Miś marzy o urodzinowym, miodowym torcie. Niestety, Tatuś Miś nie może spełnić życzenia – wszystkie ule w lesie są już puste! Co naszym bohaterom przyniesie wyprawa do Złotej Krainy? Jedno jest pewne, ta ciepła opowieść o relacji taty z synem rozczuli i pokryje ciepłym miodem najbardziej zatwardziałe serca.

 

Yuku i magiczny kwiat (5+, reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck; Belgia/Francja 2022)

 

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach zamku. Pewnego dnia dowiaduje się o tym, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! Nieoczekiwaną pomocą w jej podróży okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach. To piękna wizualnie i muzycznie opowieść o arcyciekawej przygodzie, w którą wyrusza mała, bardzo odważna bohaterka.

 

Detektyw Bruno (6+, reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej; Polska 2022)


Detektyw potrafiący rozwiązać każdą zagadkę i chłopiec poszukujący swojego urodzinowego skarbu oznaczają jedno – wspaniałą przygodę! Nawet jeśli detektyw okaże się… jedynie serialowym aktorem. Scenariusz filmu rozwijany był podczas Kino Dzieci Lab, a następnie prezentowany podczas Kino Dzieci Industry.

 

Fotos z filmu „Szkoła magicznych zwierząt”.

 

Szkoła magicznych zwierząt (6+, reż. Gregor Schnitzler, Niemcy/Austria 2021)


Szkoła, do której trafia Ida, jest niezwykłym miejscem. Można w niej spotkać magiczne zwierzęta, które stają się towarzyszami dzieci. Tymczasem w szkole zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami z klasy próbuje ustalić, kim jest złodziej. Bez przyjaciół – także tych zwierzęcych – nie rozwiązałaby zagadki, a  ustalenie winnego w pojedynkę byłoby czarną magią.

 

Głowa pełna ciebie (9+, reż. Caroline Cowan, Szwecja 2021)


Adam wraz z rodziną przeprowadza się do Göteborgu. W nowej klasie chłopiec spotyka Ewę, z którą zaczyna łączyć go coś więcej niż przyjaźń. Czy ich relacja przetrwa, zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się pierwsza dziewczyna chłopaka? „Głowa pełna ciebie” to opowieść o dylematach towarzyszących szkolnym zauroczeniom, motylom w brzuchu i przyjaźniach, które przeradzają się w uczucie.

 

Lato, kiedy nauczyłam się latać (9+, reż. Radivoje Andrić, Serbia/Chorwacja/Bułgaria/Słowacja 2022)


Dwunastoletnia Sofija miała jechać na obóz ze swoimi przyjaciółmi. Babcia zabiera ją jednak do Chorwacji, gdzie mieszka jej rodzina. Czy te wakacje da się jeszcze uratować? Gdy Sofija dowie się o istnieniu niewidzianego wcześniej kuzyna, a na jaw wyjdą tajemnice, bohaterka zrozumie tego lata, jak ważne jest poznanie swoich bliskich… bliżej. To pełna humoru, międzypokoleniowa historia skąpana w chorwackim słońcu.

 

Mecz o wszystko (9+, reż. Camiel Schouwenaar, Niderlandy/Niemcy 2022)

 

Dylan wraz z przyjacielem Youssefem przygotowuje się do turnieju piłki nożnej – nic innego się dla niego nie liczy. Jego treningi przerywa nieszczęśliwy wypadek. Chłopiec musi pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Dylan  odnajduje jednak motywację do działania, a fizyczne ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.

 

Za duży na bajki (9+, reż. Kristoffer Rus, Polska 2022)


Zawodnik: Waldi Mocarny I. Cel: turniej gamingowy. Przeszkoda: szalona ciotka. Metoda walki: nie poddawać się. Oto plan e-sportowca! To pobudzająca wrażliwość, zabawna opowieść o dorastaniu oraz wartościach płynących z międzypokoleniowych relacji.

 

 

Jury Konkursu głównego to:

 

Beata Jewiarz – aktorka, dziennikarka, producentka spektakli poetyckich, autorka projektów. Popularyzatorka przyrody i jej ochrony. Autorka audycji „Mnie się to podoba”, „Niedzielny Poranek” w Polskim Radiu RDC.

 

Jakub Karwowski – współzałożyciel i prezes studia animacji Letko w Warszawie. Współtwórca koncepcji projektów animowanych, konsultant scenariuszowy, producent wykonawczy oraz Head of Positivity studia, które prowadzi od 2015 roku.

 

Julita Olszewska – scenarzystka i modelka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i The Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Los Angeles. Ukończyła program scenariuszowy Script w Szkole Wajdy.

 

Dla odkrywców gotowych na nowe filmowe horyzonty!

 

Konkurs filmowych odkryć pokazuje, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodych widzów. To tytuły zachwycające wizualnie, podejmujące ważne tematy i skłaniające do wielu refleksji. Sekcja wykracza poza wydeptane ścieżki gatunków i prezentuje różnorodność kina dla dzieci. Filmom z sekcji towarzyszą krótkie wstępy wideo przygotowane przez Kaję Klimek, dziennikarkę i kinową ekspertkę.

 

Konkurs składa się z siedmiu filmów pełnometrażowych z różnych stron świata (m.in. z Indii, Tajwanu czy Japonii), które partnersko traktują swoich widzów, ani na chwilę nie ulegając pokusie infantylizacji. W tej kategorii znaleźć można: 3 animacje, 4 filmy aktorskie, w tym jedną premierę światową i aż 3 premiery polskie. Po raz pierwszy w tej sekcji o nagrodę powalczy rodzima produkcja „Film dla kosmitów”.

 

Na pokazy wszystkich tytułów z tej sekcji zapraszamy do Warszawy oraz Wrocławia.

 

Fotos z filmu „Ostatni seans”.

 

W ramach sekcji Konkurs filmowych odkryć na widzów czekają tytuły:

 

Ostatni seans (8+, reż. Pan Nalin, Indie/Francja/USA 2021)

 

Samay mieszka w małej wiosce w Indiach. Od momentu kiedy wspólnie z rodzicami odwiedza kino w pobliskim miasteczku, jest całkowicie zafascynowany filmami. Chłopiec, wbrew woli surowego taty, zaprzyjaźnia się z kinooperatorem i codziennie wraca tam, aby oglądać filmy. To tytuł o magii kina i miłości do filmu – indyjskie „Cinema Paradiso” dla młodych widzów.

 

Film dla kosmitów (9+, reż. Piotr Stasik, Polska 2022)

 

Samotnik Jeremi na pewno nie jest typowym nastolatkiem. Gdy wszystko wskazuje na to, że zanudzi się na śmierć, na jego drodze staje… robot, przekazujący mu misję do wykonania: wypełniając tajemnicze polecenia, ma stworzyć film, który poleci w kosmos! Jest tylko jeden problem – w jednym z zadań trzeba znaleźć sobie kogoś do pomocy… Czy Jeremi, któremu nigdy nie brakuje niesamowitych pomysłów, otworzy się na innych i odważy na prawdziwą przyjaźń?

 

Dom na wzgórzu (10+, reż. Shinya Kawatsura, Japonia 2021)

 

Dom jest leczącym rany i najbardziej gościnnym miejscem na świecie – przyjemne sny, pyszne jedzenie i samonaprawiające się szkody. Mieszkająca tam Pani Kiwa zaprasza do siebie ośmioletnią Hiyori, która straciła głos, i wrażliwą, siedemnastoletnią Yui. Jakie sekrety odkryją bohaterki w zagadkowej Mayoidze? Jedno jest pewne – prawdziwy dom, nawet ten najbardziej niezwykły, tworzą nie tylko ściany, ale przede wszystkim jego lokatorzy i ich historie.

 

Fotos z filmu „Dom na wzgórzu”.

 

Gdzie jest Anne Frank (10+, reż. Ari Folman, Belgia/Francja/Izrael/ Luksemburg/Niderlandy 2021)

 

Jak poradzić sobie z nową rzeczywistością podczas niemieckiej okupacji? Anne Frank znajduje sposób na wyrażenie emocji. Postanawia prowadzić dziennik. Dziewczynka obdarzona niezwykłym darem wyobraźni skupia się w czasie wojny na nadziei. To animacja oparta na biografii prawdziwej Anne Frank z bardzo współczesnym, pacyfistycznym przesłaniem.

 

Ikar (11+, reż. Carlo Vogele, Luksemburg/Francja/Belgia 2022)


Marzenia uskrzydlają, szczególnie gdy jest się synem wynalazcy w antycznej Grecji. O czym zamarzy Ikar, gdy na jego drodze stanie pół człowiek, pół byk… legendarny Minotaur? Czy Ikar, sprzeciwiając się woli ojca oraz swemu przeznaczeniu, uratuje życie niewinnego Minotaura? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za podążanie za wolnością? Ten tytuł to z pewnością ponadczasowe i zachwycające wizualnie przedstawienie mitu o Dedalu i Ikarze.

 

Cześć Tapir! (11+, reż. Kethsvin Chee, Tajwan 2021)

 

Jakie zwierzę ma tułów świni, uszy konia i trąbę słonia? Ośmioletni Ah Keat marzy, aby zobaczyć tapira na własne oczy. Tym bardziej, że to nietypowe stworzenie jest odpowiedzialne za same dobre sny, a chłopiec jest ostatnio mocno zaniepokojony zaginięciem swojego taty.

 

Comedy Queen(12+, reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022)

 

Tęsknota za mamą i smutny tata… Czy można temu jakoś zaradzić? Pora, by zostać prawdziwą Comedy Queen! Tylko jak nauczyć się poczucia humoru? Czy bohaterka dostrzeże, że czasem można pozwolić sobie na łzy i jednocześnie zachować radość życia? Tytuł ten to słodko-gorzka opowieść o gojeniu się ran, nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation Kplus na tegorocznym 72. Berlinale.

 

 

Filmowe odkrycia ocenią:

 

Maria Wojtyszko – scenarzystka, dramatopisarka, tłumaczka i reżyserka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Ukończyła kurs reżyserii fabularnej w Szkole Wajdy oraz Laboratorium Dramatu. Ma w dorobku scenariusze seriali i filmów krótkometrażowych.

 

Szymon Holcman – współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu, publikującego komiksy najlepszych współczesnych twórców z Polski i świata. Przez blisko 10 lat był związany z firmą Gutek Film, gdzie pracował przy wprowadzeniu na ekrany polskich kin około 130 filmów. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym katalogu festiwalu Nowe Horyzonty.

 

Katarzyna Kazimierowska – dziennikarka i redaktorka. Sekretarzyni Redakcji „Pisma”. Szefowa Działu Kultura. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu „Strategie Przetrwania”. Finalistka konkursu European Journalist Award on Diversity 2016.

 

 

Dla gotowych na poznanie niezwykłych historii, które wydarzyły się naprawdę! 

 

Sekcja Konkurs krótkich dokumentów to osiem europejskich, poruszających i wrażliwych na swoje otoczenie krótkich metraży, które realizują postulat „nic o nas bez nas”. Aż 7 tytułów wyreżyserowanych zostało przez reżyserki. Po raz pierwszy w konkursie zaprezentowany zostanie polski dokument – „Pinki”. Podczas seansów będzie można poznać młodych bohaterów zanurzonych w aktualnych i uniwersalnych problemach współczesnego świata, opowiadających o nim przez pryzmat swoich nadziei, radości i wyzwań. Na pokazy zapraszamy do  Warszawy i Wrocławia.

 

W ramach tej sekcji będziemy prezentować: Aikiddo” (9+, reż. Annabel Verbeke, Belgia 2021), „Wolna jak ptak” (9+, reż. Annelies Kruk, Niderlandy 2021), „Częściowo rozwiedzeni” (9+, reż. Nina de Vriendt, Niderlandy 2021), „Pinki” (9+, reż. Ewa Martynkien, Wojciech Szczupak; Polska 2022), Thom & Stoffel” (10+, reż. Zaïde Bil, Sébastien Segers; Belgia 2020), „Nasz dom dziecka” (10+, reż. Ulla Søe, Dania 2022), „Safiya Film” (11+, Huibert van Wijk, Niderlandy 2021), „Orkiestra z krainy ciszy” (11+, reż. Lucia Kasova, Słowacja 2020). Więcej o dokumentach prezentowanych na tegorocznej edycji festiwalu Kino Dzieci znajdziecie Państwo w informacji prasowej z dnia 25 sierpnia pod tytułem: Mali bohaterowie, duże tematy, czyli dokumenty o młodych i najmłodszych na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci.

 

 

Z przyjemnością prezentujemy tegoroczne Jury Konkursu krótkich dokumentów:

 

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje m.in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”.

 

Maciej Cuske – w 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową – miejsce dla młodych filmowców przy MCK w Bydgoszczy. Prowadzi zajęcia również w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

 

Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – specjalistka ds. promocji i strategii festiwalowych, producentka. Pracuje zarówno z projektami polskimi, jak i międzynarodowymi. W 2015 roku była częścią zespołu prowadzącego kampanię oscarową dla filmu „Joanna” Anety Kopacz, który zdobył nominację w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

 

Udostępnij na facebooku

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć