Warszawa

Bilety na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już w sprzedaży. W programie niemal 160 filmów do obejrzenia w kinach i prawie 120 tytułów dostępnych online.

Bilety na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci już w sprzedaży. W programie niemal 160 filmów do obejrzenia w kinach i prawie 120 tytułów dostępnych online.

Tegoroczna edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wydarzenia dla młodych i najmłodszych widzów odbędzie się ponownie w formule hybrydowej.

 

Festiwalowe filmy pokazywane będą od 24 września do 2 października w kinach w 20 miastach w Polsce, a od 6 do 23 października na internetowej platformie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na pokazy w kinach oraz pojedynczych dostępów na pokazy online. Zachęcamy również do zakupu karnetów, które umożliwiają dostęp do wszystkich filmów dostępnych w programie online. W tym roku jesteśmy wyjątkowo dumni z silnej reprezentacji polskich produkcji – w każdej sekcji konkursowej pojawi się co najmniej jedna. 

 

 

Kino młodej widzki i młodego widza 

 

odsłona festiwalu to 159 wyjątkowych tytułów. Całe wydarzenie zainauguruje światowa premiera kolejnego filmu uwielbianej przez widzów Kina Dzieci serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, czyli „Tajemnica Skorpiona”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką – Tiną Mackic oraz odtwórcą tytułowej roli Lassego – Nilsem Kendlem. 

 

Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widzek oraz widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku na 12 sekcji, zróżnicowanych zarówno tematycznie, jak również gatunkowo. W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje. Publiczność z 20 festiwalowych miast wybierze w plebiscycie najlepszy film 9. MFF Kino Dzieci, który otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie filmowych odkryć i Konkursie krótkich dokumentów

 

Również w tym roku przypominamy o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko i edukacja przyrodnicza, a poprzez tytuły z sekcji Kino Dzieci gra w zielone zainspirujemy do działania i dodamy energii do działania najmłodszym widzkom i widzom, mającym realny wpływ na ochronę przyrody. Wybierzemy się w podróż Dookoła świata, by zobaczyć filmy z Indii czy Boliwii. Dłuższy przystanek planujemy w Niderlandach, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane, wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju – filmową Pocztówkę z Niderlandów wysyłamy do naszych widzów w partnerstwie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce. Miłośnicy krótkich metraży zobaczą Krótkie historie, a na moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym ekranie, czekać będą filmy prezentowane w ramach sekcji Z nosem w książkach. Do tego Klasyka Kina Dzieci, czyli tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. Podobnie filmy z sekcji Ulubieńcy festiwali, czyli zestawu pełnometrażowych filmów, które zdobywały w ostatnim sezonie nagrody i uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Z kolei dokumenty w ramach Drogi na północ przybliżą nam pragnienia dzieci z Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz ich codzienne wyzwania. I wreszcie – Dużym okiem, czyli miejsce na dialog z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy dokumentalne wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Seansom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami oraz ekspertami; partnerem sekcji jest Fundacja Sentio. 

 

Staramy się, żeby Kino Dzieci było coraz bardziej dostępnym wydarzeniem – w programie uwzględniliśmy pokazy przyjazne sensorycznie dla tych, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo i nie czują się komfortowo w ciemnych, kinowych salach. Z kolei, dzięki dodaniu słownego opisu, pokazy z alternatywną ścieżką dźwiękową – audiodeskrypcją umożliwią osobom niewidomym czy słabowidzącym na udział w seansach. Wszystkie filmy z Konkursu głównegoKonkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów będą do zobaczenia w kinach z angielskimi napisami. Przygotowaliśmy również bezpłatne seanse filmów z ukraińskim lektorem lub dubbingiem.

 

Jeszcze więcej festiwalowych atrakcji

 

Wiemy, że pokazy filmowe podczas festiwalu Kino Dzieci wyzwalają w młodych i najmłodszych twórczą energię – jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Nasi edukatorzy, Magda Bravo i Pan Szymon, przygotowali artystyczne zajęcia, podczas których będziemy wspólnie konstruować kosmiczną rakietę, tworzyć świeczki z pszczelego wosku czy budować domowy projektor. Warsztaty odbywać się będą w oba festiwalowe weekendy w Kinie Muranów i Kinotece po wybranych seansach. Przewodniczką po świecie przyrody będzie Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i twórczyni podcastu „Dzikoprzygody”, która – prowadząc widzów szlakiem dzikoprzygód – wyjaśni najważniejsze zagadnienia związane z przyrodą. Nie zabraknie również spotkań z artystkami i artystami organizowanymi we współpracy ze sponsorem festiwalu Fundacją Sentio. Zapraszamy na trzy wyjątkowe warsztaty kreatywne: Stwórz swój komiks (prowadzenie – Daniel Chmielewski), Kolaże dla przyszłości (prowadzenie – Aleksandra Degórska) oraz Narysuj, pomaluj, odbij (prowadzenie – Monika Waraxa). Wspólnie z Many Mornings będziemy tworzyć wyjątkowe maskotki – skarpetkowe małpki Many Monkeys.

 

Jak co roku, tak i podczas tej edycji nie zabraknie inspirujących rozmów z filmowymi twórczyniami i twórcami, które będą dostępne online – dwie filmowe dziennikarki Marta Bałaga oraz Anna Tatarska przeprowadziły rozmowy z reżyserkami, reżyserami, aktorkami i aktorami. Dzięki nim poznamy sekrety powstawania produkcji z Konkursu głównego. Filmom z sekcji Konkursu filmowych odkryć towarzyszyć będą krótkie wstępy wideo przygotowane przez Kaję Klimek, dziennikarkę i kinową ekspertkę, natomiast akcja Zapytaj filozofkę to z kolei świetna okazja do zadania nurtujących, niełatwych  pytań. Odpowiedzi na nie poszuka wykładowczyni filozofii i publicystka dr Katarzyna Kasia w serii wideo na kanale Fundacji Sentio. Nie mogło zabraknąć również Misi, czyli Michaliny Drygasiewicz, i jej kreatywnych wideotutoriali; w tym roku aż 20 materiałów powstało we współpracy ze sponsorem festiwalu – Fundacją Sentio.

 

Program i bilety

 

Szczegółowy program festiwalu został już opublikowany na stronie kinodzieci.pl. Bilety na seanse można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych. Przeglądając harmonogram dostępny na kinodzieci.pl, znajdziecie linki przekierowujące bezpośrednio na stronę internetową wybranego kina.

Bilety na seanse w kinach kosztują 19 zł (lub – dla grup zorganizowanych – 15 zł). Pamiętajcie, aby przed wejściem na seans zbierać pieczątki w Dzienniczkach Festiwalowicza! Po uzbieraniu sześciu z nich możecie odebrać dwa zaproszenia na dowolne seanse. Za dziesięć pieczątek otrzymacie zniżkę na karnet online!

Pojedyncze dostępy do festiwalu online kosztują od 9,90 zł do 15 zł, w zależności od tytułu. W sprzedaży są również karnety w cenie 85 zł, które umożliwiają dostęp do wszystkich filmów (119 tytułów) w programie festiwalu Kino Dzieci online.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

 

Stacjonarna edycja festiwalu Kino Dzieci rozpocznie się 24 września i potrwa do 2 października. Seanse odbędą się po raz pierwszy w aż ośmiu kinach w Warszawie:

 

Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);

Kinoteka (pl. Defilad 1);

Kino Ada (ul. Księdza Juliana Chrościckiego 14)

Służewski Dom Kultury (ul. Jana Sebastiana Bacha 15)

Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b)

Centrum Kultury Alternatywy (ul. Indiry Gandhi 9)

Kino Wisła (pl. Wilsona 2);

Dom Kultury Świt (ul. Wysockiego 11);

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2730 września, w Warszawie i online. Więcej informacji: kidskinoindustry.pl

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć