Warszawa

Czas dzieci na… zabawę z językiem angielskim w domu!

Czas dzieci na… zabawę z językiem angielskim w domu!

Pomysł na wtrącenie języka angielskiego do zabawy pojawił się w mojej głowie, kiedy nie byłam w stanie wycisnąć ze swojego dnia ani minuty więcej. Praca, dom, obowiązki, kolacja, kąpiel i znajdź tu rodzicu czas na zabawę i naukę języka angielskiego.

 

Pojawia się pytanie, czy maglować ten angielski w domu, skoro jest obecny w szkole oraz na zajęciach dodatkowych? Powtarzać, znęcać się językowo? Oczywiście, że nie! To nigdy nie przynosi pożądanych rezultatów, ale utrwalanie, wtrącanie pomaga spojrzeć na język obcy pod innym kątem.
 

Z czym język angielski kojarzy się dzieciom?
 

Moi synowie mieli przed oczami zajęcia w szkole językowej, naukę połączoną z ruchem, zabawą i dużą dawką humoru. Jesteśmy szczęściarzami, bo mamy w swoim mieście takie miejsce. Problem pojawiał się, gdy to ja chciałam z nimi utrwalać słownictwo w domu. Na hasło: „Chodźcie! Poćwiczymy słówka!” uciekali z krzykiem. Powtarzanie zwrotów nie kojarzyło się im z zabawą. Mama, co z tego, że anglistka, nie była dla nich autorytetem w tej dziedzinie. Zmienienie ich wizji angielskiego uczonego w domu stało się moim priorytetem.

 

To, co dla mnie jako lektora oraz filologa jest niezwykle ważne, to wyjście z językiem obcym poza klasę. Klasa bowiem jest postrzegana przez uczniów jako sztuczne środowisko, w którym można porozumiewać się w języku angielskim, a co poza nią? Otóż nic, nicość, aż do momentu wyjazdu za granicę, kiedy brutalnie zderzamy się ze swoimi umiejętnościami lub ich brakiem, i przekroczenie początkowej bariery może zająć nam kilka godzin lub nawet dni. Jak tę blokadę pokonać? Przestać używać języka obcego tylko w klasie lub wyłącznie za granicą. Należy traktować go jak coś naturalnego i oczywistego.
 

W jaki sposób oswoić język obcy w domu?
 

Sama zaczęłam korzystać z rymowanek. Dlaczego? O ile śpiewanie moim synom piosenek po angielsku nie stanowi dla mnie kłopotu, o tyle luźna rozmowa powoduje zgrzyt i grymas, który pojawia się na ich twarzach. Rymowanki są natomiast jak piosenki „na sucho”, bez melodii, ale wypowiadane z nadanym przez nas rytmem. Już samo to, że się rymują i można ich użyć do kilku zabaw działa na dzieci bardzo motywująco. Zdecydowanie szybciej i prościej przejść do konwersacji po rymowance niż po piosence. Ba! Jak ktoś lubi rozmawiać w rytmiczny sposób, to dlaczego nie zacząć rapować? Rymowanki i wierszyki uczą prawidłowej tonacji, fonetyki, rozbudowują zasób słownictwa i są bardzo szybko przyswajane przez dzieci.
 

Wierszyk do zabawy w chowanego
 

Pierwszą rymowanką, którą zaczęliśmy stosować, było „Hide and seek”. Jej tekst zmieniamy w zależności od miejsca, w którym szukamy naszych pociech lub one nas. Dlatego słownictwo może być modyfikowane za każdym razem. Jak wiele nowych zwrotów można dzięki temu poznać! Moje dzieci tak ochoczo uczyły się nowych słówek, że przybiegały z każdym napotkanym przypadkowo elementem i prosiły o tłumaczenie (mama anglistka, a mimo tego słownik przydał się nam wtedy nie raz).

 

Coming! Ready or not! I look here, I look there.

I look up, I look down. Oh, I look everywhere!

1, 2, 3 You're under the tree!

4, 5, 6 You're next to the sticks!

7, 8, 9 You're behind the pine!

 

W chowanego możemy się bawić wszędzie – nie tylko w domu. Nawet wyjazd nad morze czy w góry nie powstrzymuje nas przed utrwalaniem języka angielskiego i utrzymaniem ciągłości komunikacji.
 

Wierszyk o pajączku
 

Kolejnym hitem moich dzieci jest wierszyk o pająku. Jestem ogromną „miłośniczką” tych stworzeń i zapewne, gdyby jakiś przedstawiciel gatunku pojawił się w naszym domu, więcej bym do niego nie wróciła, dlatego pająk narysowany na ręce musi moim synom wystarczyć (na zawsze). Na dłoni rysujemy oczy, buzie i… voilà, pająk gotowy. Najśmieszniejszy jest, gdy upada na ziemię, chodzi z wykrzywionymi nóżkami i zamiast na górę wspina się na głowy dzieci. Można iść o krok dalej i zrobić pająka z bibuły lub rolki papieru toaletowego – sama nie podejmuję się takich przedsięwzięć, bo prace plastyczne są dalekie mojemu sercu.

 

Itsy bitsy spider is going up and up!

Now it is raining and the spider's down!

Now the sun is shining and it's a sunny day.

And itsy bitsy spider is going up again!

 

Wierszyk o lepieniu babki z piasku
 

Wybieracie się na plażę lub na plac zabaw? „Mud pie” jest idealna do każdej zabawy z wiaderkiem. Mój syn w wieku dwóch lat opanował ją lepiej niż wersję w języku polskim i zadziwiał tym wszystkich gapiów w piaskownicy. Serdecznie polecamy.

 

Mud pie, mud pie, please work out!

If you don't … I'll eat you up!

 

Wierszyk do zabawy ze skakanką


Moja kolejna propozycja to skakanka lub guma do skakania – uwielbiałam tę zabawę w dzieciństwie. Nie pamiętam żadnego układu, ale pamiętam, ile radości mi to sprawiało. Najwięcej, gdy koleżanka miała skuchę i była moja kolej. Tu także można użyć rymowanki, a na hasło „disappear” odskoczyć na bok lub uciec jak najdalej od skakanki czy gumy do skakania. Mimo tego, że mam w domu dwóch chłopaków i młodszy podczas tej zabawy najczęściej się wywraca, wciąż jest to ulubiona zabawa moich dzieci. Powtarzamy w kółko te same słowa, a jak mamy dość, modyfikujemy zwrotki.

 

Teddy bear, Teddy bear, put your finger on your nose,

Teddy bear, Teddy bear, shake your hands and touch your toes,

Teddy bear, Teddy bear, pull your ear,

Teddy bear, Teddy bear, disappear!
 

Wierszyk na dobranoc
 

Na sam koniec najprostsza rymowanka, która może być powtarzana codziennie – dobranocka. Jeśli nie porozumiewamy się w języku angielskim zbyt pewnie, można zacząć właśnie od niej.

 

Good night, sleep tight, don't let the bedbugs bite.

 

Kilka słów na zakończenie
 

Drogi rodzicu! Mam też dla Ciebie specjalny prezent – pdf z powyższymi wierszykami. Wydrukuj go i korzystaj swobodnie w domu.

I pamiętaj!  Nie przejmuj się, jeżeli Twój angielski nie jest idealny, nikt tego od Ciebie nie wymaga. W końcu, od czego są słowniki internetowe, które pomogą w przeczytaniu najbardziej zakręconych słów! Jeżeli szukasz sposobów na przemycenie języka angielskiego w domu, potrzebujesz inspiracji do dobrej zabawy, śmiało wykorzystaj pomysły, które przedstawiamy na blogu i odczaruj stereotyp, że języka obcego używamy tylko w klasie lub za granicą.

 

Zobacz wersję online lekcji pokazowej i weź udział w zabawie razem ze swoim dzieckiem!

 

 

Link do strony, gdzie jest więcej informacji i materiałów:
https://edubears.pl/teddy-eddie/skuteczny-angielski

 

Materiał sponsorowany

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć