Warszawa

Testy owulacyjne - do czego służą i jak je wykonywać?

Testy owulacyjne - do czego służą i jak je wykonywać?

Kontrola cyklu miesiączkowego u kobiety może mieć duże znaczenie nie tylko w przypadku planowania rodziny, ale również w kontekście dbałości o zdrowie. Dobrze jest mieć pewność, że nasz organizm przechodzi prawidłowo przez wszystkie fazy, w tym przez owulację, która jest niezbędna do spełnienia marzeń o macierzyństwie. Czy wiesz, że testy na dni płodne możesz wykonać bez wychodzenia z domu? Oto co powinnaś o nich wiedzieć!

 

Test owulacyjny – jak działa?

 

Test owulacyjny pozwala określić, czy w danym czasie występują u kobiety dni płodne, w trakcie których dojrzała komórka jajowa podróżuje przez jajowód. Zjawisko to, nazywane owulacją, zwykle przypada w środku cyklu menstruacyjnego i właśnie około tego okresu warto przeprowadzić domowy test na poziom hormonu luteinizującego (LH). Maksymalny jego wzrost osiągany jest około 24–36 godzin przed owulacją. Dlatego, jeżeli przeprowadzony test owulacyjny da wynik pozytywny, oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch dób nastąpi oczekiwane jajeczkowanie. Jeśli w tym czasie uda się jej połączyć z nasieniem męskim, dojdzie do zapłodnienia.

 

Sposób użycia testu owulacyjnego – wskazówki

 

Test na owulację dla kobiet występuje w trzech podstawowych odmianach. W większości aptek znajdziemy produkty z testerem:

 

  • paskowym – wymagającym pobrania moczu do jałowego pojemnika, a następnie zanurzenia w nim paseczka;
  • strumieniowym – stosowanym poprzez umieszczenie końcówki absorbującej w strumieniu moczy;
  • płytkowym – wyposażonym w płytkę i zakraplacz do aplikacji próbki moczu.

Każdy z dostępnych na rynku produktów wyposażony jest w przejrzystą instrukcję, informującą o sposobie interpretacji wyników.

 

 

Czy są przypadki, w których badanie w warunkach domowych może okazać się niemiarodajne? Test owulacyjny może pokazywać fałszywy wynik, jeśli kobieta stosuje różnego rodzaju leki hormonalne lub cierpi na schorzenia układu rozrodczego, np. zespół policystycznych jajników. Co więcej, niewiarygodny będzie też wynik uzyskany z użyciem produktu po upływie terminu ważności lub źle przechowywany (np. w rozszczelnionym opakowaniu).

 

Uwaga! Jeśli kobieta ma regularne cykle (około 28-dniowe), to owulacja wystąpi u niej między 13 a 15 dniem, licząc od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki. W przypadku krótszych lub dłuższych cykli, dni płodnych należy się spodziewać około 14 dni przed prognozowaną menstruacją. Paniom, które nie prowadziły dotychczas kalendarzyka, zaleca się rozpoczęcie wykonywania testów około 11 dnia po wystąpieniu miesiączki, aż do uzyskania wyniku pozytywnego.

 

W jakich przypadkach warto zrobić test na owulację?

 

Po testy owulacyjne najczęściej sięgają kobiety starające się o dziecko. Wykonanie badania w domowym zaciszu pozwala ustalić termin spodziewanych dni płodnych i zwiększa szanse na pomyślne zajście w ciążę. 

 

Śledzenie poszczególnych faz cyklu jest ważne również wtedy, gdy kobieta cierpi na przypadłości układu rozrodczego. Stwierdzenie, czy dochodzi do owulacji, może pomóc w opisaniu dokładnych symptomów choroby (np. obecność bólu owulacyjnego może być jednym z wielu objawów endometriozy) oraz ułatwia kontrolę płodności.

 

Ile kosztuje test na dni płodne?

 

Ceny testów owulacyjnych nie są wygórowane. Najtańsze produkty z testerami paskowymi kosztują mniej niż 10 zł/5 szt., natomiast ultraczułe testy strumieniowe to koszt około 40 zł/ 2 szt. Panie starające się o dziecko powinny zaopatrzyć się też w dokładny termometr – w trakcie owulacji temperatura ciała spada z 36,6 stopni do nawet 36,3. Posiadanie urządzenia pomiarowego pomoże ustalić dokładny termin dni płodnych.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć