Warszawa

Zbijanie gorączki - czy należy to robić?

Zbijanie gorączki - czy należy to robić?

Gorączka jest jednym z ważnych mechanizmów zwalczania infekcji przez organizm. Dlatego nie powinno się jej zbijać za wszelką cenę, co wiele osób stara się robić. Są jednak sytuacje, kiedy interwencja jest konieczna. Jak ocenić przebieg gorączki i kiedy ją zbijać?

 

Spis treści:

1. Co to jest gorączka?

2. Czy gorączka może być dobra?

3. Gorączka u dzieci – skąd się bierze?

4. Jak walczyć z gorączką?

5. Czy gorączkę należy zbijać?

6. Sposoby na obniżenie gorączki u dzieci bez leków

 

Co to jest gorączka?

 

Gorączką określa się temperaturę ciała przekraczająca 38,0 st.C. Zakres temperatury od 36,6 stopni, czyli prawidłowej temperatury ciała, do 37,9 stopni określa się jako stan podgorączkowy.

 

Warto jednak pamiętać, że wartość ta dotyczy pomiaru pod pachą, wykonanego w prawidłowy sposób, a więc odpowiednio mocnego ściśnięcia termometru i przeprowadzenia pomiaru przez wystarczającą ilość czasu. W przypadku termometrów nieelektronicznych za wystarczające uznaje się 10 minut, termometry elektroniczne po zakończeniu pomiaru wydają sygnał dźwiękowy.

 

Warto też brać pod uwagę fakt, że pomiar temperatury pod pachą nie jest najdokładniejszy. Dla przykładu, wyższą dokładnością lepiej obrazującą właściwą temperaturę ciała cechują się takie miejsca jak jama ustna, odbyt i błona bębenkowa. We wszystkich wymienionych miejscach temperatura ciała jest również nieco wyższa niż pod pachą. Uznaje się jednak, że pomiar pod pachą jest najłatwiejszy do przeprowadzenia oraz najczęściej wybierany w warunkach domowych.

 

Czy gorączka może być dobra?

 

Gorączka u dzieci pełni w organizmie konkretną rolę. Jest to jeden z najstarszych ewolucyjnie sposobów zwalczania infekcji. Wyższa temperatura nie tylko przyspiesza niektóre reakcje komórkowe aktywizujące organizm do obrony, ale także stwarza niesprzyjające warunki do namnażania się bakterii, osłabiając je i niszcząc.  

 

Warto pamiętać, że gorączka jest objawem nieswoistym, świadczącym jedynie o tym, że organizm został zaatakowany. Z tego powodu może ona występować nie tylko w przypadku infekcji, ale także przy wielu innych chorobach  – nowotworowych, autoimmunologicznych czy nawet alergicznych.

 

Gorączka u dzieci – skąd się bierze?

 

Do powstania gorączki dochodzi w następujący sposób: do organizmu dostają się pirogeny, a więc białka, którymi mogą być, przykładowo, produkty przemian metabolicznych bakterii. Komórki żerne należące do układu odpornościowego człowieka, a więc fagocyty, po kontakcie z nimi zaczynają wytwarzać „własne” pirogeny. Białka te trafiają następnie do podwzgórza, czyli struktury należącej do ośrodkowego układu nerwowego, która odpowiedzialna jest m.in. za kontrolę temperatury ciała. W odpowiedzi na pirogeny endogenne wytworzone przez fagocyty zwiększa ono próg temperatury poprzez intensywną produkcję ciepła przez ciało, np. w postaci drżenia mięśniowego, doprowadzając tym samym do pojawienia się gorączki.

 

Jak walczyć z gorączką?

 

Wielu rodziców zastanawia się, jak walczyć z gorączką, aby działania te przyniosły pożądany efekt. Do  obniżenia gorączki u dzieci wykorzystuje się najczęściej leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen w odpowiednich dla wieku i wagi dziecka dawkach. W walce z gorączką ważne jest również znalezienie przyczyny jej wystąpienia. Jeżeli za jej pojawienie się odpowiada infekcja bakteryjna, może być konieczne wdrożenie odpowiedniego antybiotyku.

 

Czy gorączkę należy zbijać?

 

O ile temperatura ciała nie przekracza 39 st. C, może pomóc organizmowi w walce z infekcją, o tyle przekroczenie tej temperatury znacząco go osłabia. Warto pamiętać również, że na wysoką temperaturę najbardziej narażony jest mózg, a utrzymująca się długo temperatura przekraczająca 40 stopni może doprowadzić do uszkodzenia białek w neuronach i nieodwracalnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

 

Co więcej, wysoka gorączka może doprowadzić do drgawek gorączkowych u dziecka. W przypadku ich wystąpienia w przeszłości konieczne jest jak najszybsze zbijanie wysokiej temperatury ciała, nie dopuszczając tym samym do jej narastania.

 

Sposoby na obniżenie gorączki u dzieci bez leków

 

Obniżanie gorączki u dzieci bez leków polega przede wszystkim na schładzaniu dziecka poprzez stosowanie chłodnych okładów w okolicach dużych naczyń krwionośnych, a więc w okolicy pachwin, szyi i pod kolanami. Ważne jest również ochładzanie takich miejsc jak kark i czoło, chroniąc tym samym układ nerwowy przed przegrzaniem.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć