Warszawa

Wzrok u noworodka w pierwszych dniach życia

Wzrok u noworodka w pierwszych dniach życia

Dziecko nie rodzi się z w pełni gotowym do działania zmysłem wzroku. Chociaż gałka oczna kształtuje się bardzo wcześnie, bo już pod koniec drugiego miesiąca ciąży, tonie jest to wystarczające do prawidłowego przetwarzania bodźców wzrokowych. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia interpretacja odebranych informacji, a do tego niezbędny jest odpowiedni stopień rozwoju mózgu i współpracy pomiędzy tymi narządami.

 

Wzrok u noworodka

 

Noworodek widzi bardzo słabo i dostrzega niewielki procent tego, co widzi osoba dorosła. Najlepiej będą przez niego widziane przedmioty czy osoby znajdujące się nie dalej niż w odległości 20-30 cm od jego twarzy. Cała reszta otoczenia pozostaje rozmyta. Na tym etapie rozwoju tylko bliski kontakt z dzieckiem pozwala mu na rozpoznawanie twarzy rodziców czy opiekunów.

 

Kolejną cechą charakterystyczną noworodkowego widzenia jest widzenie peryferyjne. Oznacza to, że przedmioty umieszczone w centrum pola widzenia są gorzej widoczne niż te, umieszczone na jego obrzeżach.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres sporego ograniczenia w rozpoznawaniu kolorów. Wiedzą o tym dobrze producenci zabawek. To właśnie dla najmłodszych dzieci tworzone są zabawki w kontrastowych barwach. Duże, biało czarne wzory często spotykane są na kartach do ćwiczenia wzroku dla dzieci.

 

Jak zmienia się widzenie u niemowlaka?

 

Rozwój układu nerwowego i nauka interpretacji odbieranych informacji następuje u dziecka bardzo szybko. Już w drugim miesiącu życia zwiększa się ilość rozpoznawanych przez niego kolorów. Chętnie zaczyna więc bawić się zabawkami o intensywnych kolorach. Nadal najlepiej sprawdzają się duże, geometryczne kształty.

 

Do trzeciego miesiąca kształtuje się widzenie stereoskopowe. Jest to zdolność do równoczesnego widzenia tego samego przedmioty przy użyciu obu oczu. Wcześniej śledzenie poruszającego się przedmiotu wymagało przez dziecko poruszania głową. Dzięki widzeniu stereoskopowemu nie musi już przekręcać głowy, by widzieć ruch zabawki i będzie potrafiło śledzić go tylko poprzez ruch gałek ocznych.

 

Poprawia się ostrość widzenia przedmiotów w centrum pola widzenia, a także umiejętność dostrzegania szczegółów. To przygotowanie do kolejnego etapu rozwoju i nauki koordynacji ruchowo-wzrokowej.

 

Co powinno widzieć kilkumiesięczne dziecko?

 

Od czwartego miesiąca życia dziecko rozpoznaje już wszystkie kolory. W siódmym miesiącu życia dobrze widzi już nawet drobne szczegóły, a ośmiomiesięczne niemowlę powinno już wyraźnie widzieć otaczający je świat. Od momentu urodzenia ostrość wzroku poprawia się u niego aż osiem razy.

 

Nauka koordynacji wzrokowo-ruchowej, która rozpoczyna się między trzecim a szóstym miesiącem życia, jest niezwykle ważnym etapem rozwoju. Pozwala bowiem uczyć się przewidywać, gdzie będą znajdowały za chwilę się poruszające się przedmioty. Pomaga też zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe. To właśnie dlatego dzieci tak chętnie rzucają w tym okresie zabawkami. Dla nich to prawdziwy poligon ćwiczeniowy, który jest niezbędny do rozwoju prawidłowego widzenia.

Więcej informacji na temat wzroku dziecka znajdziesz na stronie:

https://www.krio.org.pl/co-widzi-noworodek-w-pierwszych-miesiacach-zycia/

 

Jakie symptomy powinny zaniepokoić

rodziców i skłonić do wizyty u specjalisty?

 

Gdy dziecko rozwija się prawidłowo, reaguje na otoczenie i nie ma zeza, to pierwszą wizytę u okulisty warto przeprowadzić ok. 3-go roku życia. Do wcześniejszego odwiedzenia specjalisty powinna skłonić wada wzroku u rodziców lub niepokojące ruchy gałek ocznych. Zalecenie noszenia okularów w przypadku szybko wykrytych problemów ze wzrokiem pozwala na wczesne skorygowanie problemu i ograniczenie jego rozwoju.

 

Najlepszego specjalistę dla swojego dziecka znajdziesz na stronie: https://www.krio.org.pl/

 

Materiał sponsorowany

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć