Warszawa

Jak zrobić prosty tort piętrowy?

Jeśli organizujesz ważną uroczystość, nie musisz wydawać pieniędzy w cukierni. Przygotowanie własnego, piętrowego tortu wcale nie jest trudne, za to jest tańsze i daje masę satysfakcji. Jeśli raz spróbujesz, przekonasz się, że krem śmietanowy do tortu, maślany albo z mascarpone w domowym biszkopcie smakuje o niebo lepiej niż gotowy produkt. Podpowiemy Ci, jak zrobić prosty krem do tortu, jaki biszkopt wybrać i jak przygotować słodki stół dla gości dorosłych oraz dzieci. 

 

Ile pięter w torcie na początek?

 

Marzy Ci się olbrzymi tort z kilkoma piętrami? Jeśli chcesz zrobić go samodzielnie, powstrzymaj się. Pierwsze próby wyjdą lepiej, jeśli zdecydujesz się tylko na dwa piętra. Łatwiej będzie je nie tylko upiec, ale także złożyć i zmieścić w lodówce. W domach prywatnych raczej trudno przechowywać duże ciasta. W tym przypadku im mniej tym lepiej. Podwójny tort wystarczy, by ciasto z maślanym lub śmietanowym kremem prezentowało się fantastycznie. 

 

Który biszkopt lepszy do tortu piętrowego?

 

Podstawą tortu piętrowego jest odpowiedni biszkopt. W większości tortów wykorzystuje się biszkopt klasyczny, z ubitych żółtek, białek, z dodatkiem proszku do pieczenia. Takie ciasto jest bardzo lekkie, pulchne, można je nasączyć dowolnym syropem, np. na bazie herbaty, kawy, soku z cytryny czy z alkoholem. W przypadku tortu piętrowego, zwłaszcza przekładanego prostym kremem do tortu bez dodatków usztywniających, lepiej sprawdzi się tzw. biszkopt genueński. 

 

biszkopt w formie, obok jajka i ubijaczka do jajek

 

Zanim przygotujesz krem do tortu, musisz upiec biszkopt. W przypadku tortu piętrowego może być ten tradycyjny, ale lepiej sprawdzi się cięższy i bardziej zwarty biszkopt genueński. 

 

Jego pieczenie nie jest trudne, jednak zaplanuj je tak, by kroić ciasto, gdy całkowicie ostygnie. Upiecz je więc dzień przed tym, jak będziesz przekładać biszkopt kremem. W przeciwnym razie rozsypie się i pracę trzeba będzie zacząć od nowa. 

 

Przepis na biszkopt do piętrowego tortu

 

Biszkopt genueński jest trochę mniej puszysty niż tradycyjny biszkopt, za to jest wilgotny, dłużej pozostaje świeży i lepiej utrzymuje swoją formę. Pieczony jest bez dodatku proszku do pieczenia. Reszta składników jest jednak podobna.

Do upieczenia stabilnego biszkoptu pod tort piętrowy z kremem potrzebujesz: 

 

  • 200 gramów mąki pszennej, 
  • odrobię soli, 
  • 6 jajek, 
  • 200 gramów cukru,
  • 2 łyżki masła,
  • tortownicy o średnicy 24 cm, w której dno wyłożone jest papierem do pieczenia. 

 

  1. Masło należy roztopić, a następnie odstawić, by chwilę ostygło. 
  2. Mąkę należy przesiać z solą, a jajka w całości (!!!) ubijać z cukrem mikserem na najwyższych obrotach. 
  3. Po 10 minutach ubijania jajka powinny stać się jasną, kremową masą, w której zostaje widoczny ślad mieszadeł. 
  4. Po delikatnym wmieszaniu szpatułką mąki i roztopionego masła do masy można przelać całość do formy i piec 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. 
  5. Kiedy ciasto wyrośnie, odstaje od formy, można wyłączyć piekarnik, uchylić lekko drzwiczki i poczekać parę minut. 
  6. Następnego dnia lub kiedy porządnie wystygnie biszkopt, nadaje się do krojenia. 

 

Jeśli tort ma być piętrowy, musisz przygotować dwa biszkopty: jeden mniejszy, drugi większy. W przypadku mniejszego użyj mniej ciasta i mniejszej foremki albo wykonaj dwa biszkopty, a z jednego wykrój mniejszy. 

 

Jaki krem do tortu?

 

Biszkopt to jednak nie wszystko. Podstawą wyśmienitego tortu jest krem, którego przygotowanie wielu początkującym cukiernikom jawi się jako największa trudność. Udowodnimy jednak, że to wcale nie jest problem, jeśli wybierzesz odpowiedni typ kremu i masz sprawdzony przepis. 

 

Biała, kremowa masa w misce. W masie mieszadło miksera.

 

Jeśli masz mikser, szybko zrobisz krem śmietanowy do tortu albo masę z mascarpone lub maślaną do przełożenia tortu. 

 

Krem śmietankowy do tortu

 

Podstawowy krem śmietankowy musisz wykonać przy pomocy dobrej jakości produktów. Nie trzeba ich wiele, ale wybierz wysokotłuszczową śmietanę, najlepiej 36%. Homogenizowana będzie trwalsza i rzadziej się warzy. Do ubitej śmietany wystarczy dodać cukier puder, ale jeśli chcesz mieć pewność, że tort będzie dobrze się trzymał, możesz użyć także żelatyny albo dodatków spajających śmietanowe kremy do tortu. 

 

Krem do tortu z mascarpone

 

Jeśli śmietanę 30-36% połączysz z mascarpone i cukrem, uzyskasz sztywniejszy krem do przekładania tortów bez użycia dodatków stabilizujących. Krem do tortu z mascarpone można barwić barwnikami spożywczymi, mieszać z owocami i nakładać przy pomocy rękawów cukierniczych. 

 

Prosty krem do tortu z masłem

 

Najbardziej stabilny w torcie piętrowym będzie krem z masłem. Jest tłusty, ale puszysty, kremowy, można go zastosować do przełożenia blatów, ale także do obłożenia boków i zrobienia dekoracji. Poza tym wykonuje się go tylko z trzech składników: masła, mleka i cukru pudru. Można dodać do niego barwnik albo odrobinę ekstraktu waniliowego czy rumowego. 

 

Sprawdź przepisy na masę śmietanową do tortu i krem z mascarpone >

 

Jak ułożyć warstwy tortu?

 

Kiedy masz gotowy biszkopt i krem do tortu, czeka Cię kolejne wyzwanie. 

 

  • Każdy biszkopt przekrój na 2-3 blaty i przełóż je cienką warstwą kremu. 
  • Następnie na większym blacie cienko posmarowanym kremem, wyznacz mniejszą foremką miejsce, w którym będzie ustawione drugie pięterko. 
  • Wybierz trzy punkty podparcia, w które wbijesz plastikowe słomki do napojów. Przytnij je tak, by wyznaczyć wysokość tortu. 
  • Górny torcik ułóż na tekturowej podstawce i przenieś na dolny biszkopt. 
  • Całość możesz teraz posmarować kremem i udekorować w dowolny sposób. 

 

tort piętrowy

 

Wystarczy prosty biszkopt i słodki krem śmietanowy, z masłem lub mascarpone, by zachwycić gości piętrowym, domowym tortem. 

 

Tort piętrowy to nie wszystko!

 

Tort piętrowy na pewno zrobi na wszystkich, ale oprócz niego możesz przygotować małe deserki na słodki stół. To słodkości na jeden lub dwa kęsy, które do tego przepięknie wyglądają. 

 

Nasze pomysły na słodkie przekąski, które pięknie wyglądają w towarzystwie tortów:

 

  • Mini serniczki
  • Muffinki
  • Cupcake
  • Eklerki
  • Ciasteczka przekładane kremem
  • Panna cotta

 

Serwowane w szklaneczkach, kieliszkach:

  • Zabajone
  • Tiramisu
  • Crème brûlée 

 

Na ciepło:

  • Suflety
  • Crumble
  • Pieczone jabłka z cynamonem
  • Brzoskwinie pieczone pod kruszonką

 

Zobacz pomysły jak przygotować słodki stół na przyjęcie

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć