Warszawa

Jaki wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Jaki wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Wybór tornistra dla dziecka nie jest prosty, zwłaszcza jeśli dziecko idzie dopiero do pierwszej klasy i nie jest przyzwyczajone do jego noszenia. Plecak do szkoły musi dobrze dopasowywać się do pleców dziecka i mieć odpowiednie szelki, by nie powodować wad postawy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna i pakowania plecaka szkolnego.

 

Jaki tornister szkolny dla pierwszoklasisty?

 

Kupując plecak do szkoły dla swojego dziecka, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów, które zapobiegną wadom postawy u dziecka. Jest to bardzo ważne, w końcu pierwsza równiarka wciąż jest małym dzieckiem, a książki i podręczniki szkolne dużo ważą. Plecak szkolny musi posiadać: profil - bez usztywniacza nieodpowiedni dla dzieci, rozstaw szelek dostosowany do dziecka - nie może zsuwać się z ramion dziecka, dzięki nim pasy biodrowe, prawy kręgosłup dziecka lekko odciążony i ciężar zostanie rozłożony równomiernie, co podtrzymuje kręgosłup, odpowiednia ilość - miejsca na przedmioty mniejsze niż książki, np. piórnik lub pudełko na lunch. Jeśli wybierzesz zwykły plecak szkolny zamiast tornistra, musi on również spełniać te kryteria.

 

Dobry plecak szkolny – jak go wybrać?

 

Idź na zakupy z dzieckiem, ponieważ jest kilka różnych modeli plecaków. Idealnie dobrany plecak szkolny powinien ciasno przylegać do pleców, więc powinien mieć wyprofilowany i usztywniony. Zachęci to malucha do utrzymania prawidłowej postawy. Staraj się również unikać przedmiotów plastikowych - bardzo łatwo je zniszczyć. Dużo lepiej będzie, gdy znajdziesz szkolny plecak z elementami w gumie lub w którym pozwoli mu przetrwać pierwsze lata nauki.

 

Najlepsze będą plecaki szkolne, które będą miały takie funkcje:

 

  • Waga plecaka szkolnego - dopuszczalna waga tornistra z wyściółką uważaną za nieszkodliwą dla kręgosłupa dziecka wynosi 15% wagi malucha. Zatem dziecko ważące 20 kg nie powinno przekraczać 2 kg.
  • Fason plecaka szkolnego - tornister powinien mieć opływowy stelaż, wzmocnione plecy z systemem wentylacji i paski, które można przypiąć od bioder.
  • Szerokie, miękkie regulowane szelki plecaka.
  • Lekki materiał plecaka szkolnego, który nie brudzi, najlepiej wodoodporny.
  • Liczba przegródek w szkolnym plecaku co najmniej dwie na zewnątrz i najlepiej kilka w środku na pudełko na lunch, przybory szkolne, piórnik lub odzież sportową.
  • Elementy odblaskowe, każde dziecko będzie widoczne na drodze do i z powrotem.
  • Dno i spód plecaka sztywne, z gumowymi nóżkami - tornister wtedy uniknie deformacji i zabrudzenia, gdy plecak zostanie upuszczony przez dziecko na placu zabaw.

 

Ważne jest, aby dziecko uczestniczyło w zakupie plecaka szkolnego nie tylko ze względu na dopasowanie doboru odpowiedniego rozmiaru. Jaki tornister lub plecak Twojego dziecka również wpłynie na jego pewność siebie. Kiedy pójdzie do nowej klasy z ulubioną postacią z bajki na swoim plecaku, wszystko będzie dobrze. Poszukaj tornistra lub plecaka z akcesoriami: worek na kapcie, piórnik lub pudełko śniadaniowe.


To często zmniejsza koszt zestawu startowego, a maluch będzie zadowolony, że wszystko pochodzi z zestawu. Tornistry dla dziewczynek i chłopców  posiadają także odpowiednie zapięcia, które gwarantują zabezpieczenie zawartości przed wypadnięciem oraz regulowane paski, które umożliwiają dostosowanie długości do wzrostu dziecka.

 

Jak prawidłowo pakować tornistry szkolne?

 

Przede wszystkim tornistry szkolne warto pakować razem z dzieckiem. Uczyń z tego codzienny rytuał. Zaraz po powrocie ze szkoły lub po obiedzie zacznij od zadania domowego dziecka. Przeglądaj wszystko w kolejności: ćwiczenia, podręczniki itp. Pomóż dziecku w odrabianiu zadań domowych. Naucz je korzystać z planu lekcji. Sprawdź, na czym polega zadanie i co powinno znaleźć się w plecaku. Niektóre szkoły zachęcają rodziców, aby nie pakowali plecaków ze swoimi dziećmi, ale uczyli się na własnych błędach. Rzeczywiście, ta metoda daje znakomite rezultaty - w ciągu kilku tygodni dzieci potrafią spakować tornister tak, aby zawierał wszystko to, co jest i niestety... wiele, wiele więcej... Dlatego najlepiej towarzyszyć dziecku podczas pakowania na początku. Nie chodzi o wyręczanie a o pomoc. 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć