Warszawa

Czym jest e-recepta?

Czym jest e-recepta?

Czasy, w których wizyta u lekarza wiązała się z otrzymaniem wypisanego egipskimi hieroglifami kawałka papieru, zawierającego informacje o przepisanych nam lekach odeszły w niepamięć. Od 8 stycznia 2020 roku rynek farmaceutyczny przeszedł technologiczną rewolucję, ponieważ to od tego momentu zarówno lekarze jak i apteki realizujące leki na receptę muszą korzystać z jej elektronicznej wersji. Cyfryzacja również tej branży miała za zadanie usprawnić system rejestracji leków objętych obowiązkowymi receptami, a także zapobiegać fałszerstwom.

 

Jak wygląda elektroniczna recepta?

 

E-recepta jest pewnym systemem informatycznym, który zastąpił uprzednio stosowane recepty w formie papierowej. Działanie nowego rozwiązania jest w zasadzie bardzo podobne do poprzedniej, analogowej formy. Różnica polega na tym, że recepta nie jest wypisywana ręcznie przez lekarza wystawiającego, tylko jest rejestrowana online w systemie, który już w momencie jej wprowadzenia, posiada wszystkie potrzebne dane zarówno o pacjencie objętym leczeniem, jak i o leku, który został mu przepisany w formie recepty. Elektroniczna forma przepisywania leku pacjentowi, właściwie różni się jedynie możliwymi formami przekazania jej pacjentowi przez lekarza. W zależności od tego czy posiadamy smartfona oraz konto online w systemie pacjent.gov.pl, czy też korzystamy z papierowej wersji recepty (takie rozwiązanie również występuje), to w takiej formie będziemy mogli zrealizować naszą receptę w aptece.

 

Proces realizacji recepty

 

W gruncie rzeczy, nowe rozwiązanie technologiczne, jakim jest e-recepta, nie różni się w praktyce użytkowania od starej formy. Istnieje jednak kilka możliwości, w jaki sposób można wejść w posiadanie potrzebnego nam dokumentu i w jakiej formule go otrzymamy:

 

Papierowy "wydruk informacyjny"

 

Właściwie, jeżeli nie chcemy zakładać konta online służącego do między innymi realizacji recept, możemy korzystać z papierowych druków. W takim wypadku, przy wizycie u danego specjalisty, otrzymamy tzw. "wydruk informacyjny", w którym zawarte będą wszystkie odpowiednie dane pozwalające na realizację recepty w aptece. Jest to forma wybierana zwłaszcza przez osoby, które wolą tradycyjne formy obsługi u farmaceuty oraz takich, którzy nie korzystają na co dzień z konta na pacjent.gov.pl. Aby otrzymać "wydruk informacyjny" wystarczy poinformować lekarza, że interesuje nas taka opcja recepty, podać wymagane dane, po czym dostaniemy wydrukowany odpowiedni dokument uprawniający nas do zakupu leków w aptece. Okazanie wydruku informacyjnego nie wiążę się z podawaniem numeru PESEL farmaceucie, ponieważ na dokumencie znajduje się odpowiedni kod kreskowy za pomocą, którego zostaną sczytane odpowiednie dane.

 

Aplikacja "mojeIKP"

 

Jeżeli chcemy mieć dostęp do historii wystawianych recept, sprawdzać jak przyjmować leki i jakie dawkowanie zostało nam przepisane to idealnym rozwiązaniem będzie założenie Internetowego Konta Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl. Oprócz wspomnianych udogodnień, warto zainstalować aplikacje na smartfona "mojeIKP" i zalogować się na niej, aby móc otrzymywać powiadomienia o wypisanych, Tobie lub bliskim, receptach w serwisie IKP. Korzystanie z aplikacji ma dodatkowy atut, jakim jest bezpieczeństwo naszych danych. Przy wizycie w aptece okazujemy farmaceucie jedynie kod QR wygenerowany w aplikacji, który jest powiązany z receptą, którą wcześniej wypisał nam lekarz. W takiej sytuacji nie jest konieczne podawanie numeru PESEL w aptece. W aplikacji można ponadto ustawić przypomnienie o konieczności zażycia leków o danej godzinie oraz ich dawkowaniu i formie. Możemy również sprawdzić całą treść ulotki danego specyfiku, a także pobierać recepty jako elektroniczne pliki w formacie pdf, dzięki czemu ktoś bliski jest w stanie zrealizować dokument w aptece za nas.

 

Inne formy realizowania recept

 

Jeżeli zarejestrowaliśmy się do Internetowego Konta Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i podaliśmy numer telefonu, ale nie korzystamy z aplikacji "mojeIKP", to możemy odebrać receptę za pomocą czterocyfrowego kodu, jaki otrzymamy w formie sms. Przy wizycie w aptece konieczne będzie udostępnienie farmaceucie wspomnianego już kodu oraz naszego numeru PESEL. Jeżeli IKP mamy zarejestrowany nasz adres e-mail to otrzymamy również receptę w formie elektronicznej na tenże adres. W tym wypadku wystarczy okazać w aptece dokument z maila w formie pdf, a zostanie on sczytany, dzięki czemu również zrealizujemy receptę.

 

Dodatkowe informacje

 

E-receptę zrealizujemy w każdej aptece. Oczywiście mogą zdarzyć się jakieś problemy techniczne, które spowodują utrudnienie w realizacji dokumentu, jak np. nieczytelnie wydrukowany "wydruk informacyjny" czy też problem z czytnikiem kodów QR. Niemniej są to sytuacje raczej rzadkie, a realizacja elektronicznej recepty w znakomitej większości przypadków nie nastręcza większych problemów. To, co istotne recepty mają ważność 365 dni, z wykluczeniem antybiotyków, ponieważ ich termin realizacji to jedyni 7 dni. Limit na jedną receptę, jeżeli chodzi o ilość jednego leku, to wydanie go na maksymalnie 180 dni, choć zdarzają się tu pewne odstępstwa od reguły. E-recepta ma też pewne ograniczenia czasowe dla preparatów immunologicznych, ponieważ będzie ona ważna w tym wypadku przez 120 dni. Możliwość uzyskania takiego dokumentu daje nam platforma E-recepta.net oferująca recepty przez Internet.

 

Podsumowanie

 

Elektroniczna forma recepty to rozwiązanie godne XXI wieku. Dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych i przeniesieniu ewidencji recept do systemów online, przepisywanie recept jest znacznie łatwiejsze, szybsze, a także forma ich realizacji o wiele prostsza.  W świecie, w którym znakomita większość ludzi posługuje się smartfonami lub korzysta z poczty e-mail, oczywistym wydaje się udostępnienie pacjentom możliwości realizacji recept za pomocą urządzeń mobilnych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa danych osobistych, ponadto elektroniczna recepta w odróżnieniu od jej papierowej formy jest niemożliwa do zagubienia, gdyż mamy do niej ciągły dostęp online w serwisie IKP. Wartym odnotowania jest również to, że reforma systemu recept nie wykluczyła zupełnie osób nieposługujących się, na co dzień urządzeniami mobilnymi czy też pocztą e-mail. Dla takich pacjentów specjalnie utworzono "wydruk informacyjny", który posiada formę dokumentu do złudzenia przypominającego starą receptę, którą otrzymywaliśmy od lekarza, a z drugiej strony dzięki umieszczeniu na nim kodu kreskowego jest on łatwy do realizacji przez każdego farmaceutę i zapewnia bezpieczeństwo danych pacjentów. E-recepta to skuteczne i nowoczesne rozwiązanie, którego stosowanie stało się powszechną praktyką dla Nas wszystkich.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć