Warszawa

PCOS - czy utrudnia zajście w ciążę?

PCOS - czy utrudnia zajście w ciążę?

Starania o dziecko niekiedy trwają dłużej, niż zakładaliśmy. Dzieje się tak m.in. w przypadku problemów z owulacją. Jednym z najczęstszych symptomów braku owulacji jest zaburzenie cyklu menstruacyjnego. Dlatego istotne jest skontaktowanie się z ginekologiem w przypadku nieprawidłowego miesiączkowania. Wiele kobiet słyszy wtedy diagnozę: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Czym jest PCOS, czy ma wpływ na zachodzenie w ciążę i jak go leczyć? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

 

PCOS – czym jest i jakie są objawy?

 

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to zróżnicowane pod względem klinicznym zaburzenie endokrynologiczne. Dotyka głównie młodych kobiet w okresie rozrodczym. Do najczęstszych objawów PCOS należy nadmiar androgenów (objawiający się trądzikiem, hirsutyzmem czy łysieniem)  oraz dysfunkcja jajników i ich wielotorbielowatość.

 

Rozpoznanie PCOS stawia się na podstawie spełnienia przynajmniej dwóch z trzech kryteriów rotterdamskich, po wykluczeniu innych zaburzeń endokrynologicznych.

 

PCOS a ciąża

 

Aż u ok 80% kobiet z PCOS występują zaburzenia miesiączkowania (rzadkie miesiączki, wtórny lub pierwotny brak miesiączki). Nieprawidłowości te wiążą się najczęściej z brakiem owulacji, co w sposób oczywisty ogranicza płodność.

Ponadto w przebiegu PCOS stwierdza się liczne współtowarzyszące zaburzenia metaboliczne – otyłość, hiperlipidemia, hiperinsulinemia, insulinooporność. Mogą one dodatkowo zmniejszać szanse na macierzyństwo.

 

Występowanie owulacji jest konieczne do zajścia w ciążę. Co za tym idzie, postępowanie u kobiet z PCOS starających się o dziecko w pierwszej kolejności polega na przywróceniu jajeczkowania.

 

U kobiet z PCOS i otyłością zaleca się regularna aktywność fizyczna oraz spadek masy ciała o przynajmniej 5%. Już tak niewielka redukcja masy powoduje nawet w ok 50% przypadków powrót regularnych cykli oraz spontanicznych owulacji.

U pozostałych pacjentek istnieje możliwość próby indukcji owulacji przy pomocy środków farmakologicznych (letrozol, cytrynian klomifenu czy gonadoptropiny).

Sprawdź jak zapanować nad hormonami odpowiednią dietą w przypadku PCOS.

Podsumowując, najczęstszym objawem PCOS są bezowulacyjne cykle

menstruacyjne, które utrudniają zajście w ciążę, ale nie przekreślają szans na macierzyństwo. Ponadto należy pamiętać, że kobiety z PCOS, które obawiają się nieplanowanej ciąży, powinny stosować skuteczną antykoncepcję.

 

 

lek. med. Magdalena Czekańska-Rawska - Specjalista ginekolog-położnik, Specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości w InviMed Warszawa

https://www.invimed.pl/lekarze/magdalena-czekanska-rawska

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć