Warszawa

Jak obudzić w dziecku kreatywność?

Jak obudzić w dziecku kreatywność?

Kreatywność drzemie w każdym z nas. Szczególnie dzieci wykazują się wieloma pomysłami, nieraz zaskakując rodziców nietypowymi pytaniami lub niekonwencjonalnymi pomysłami na zabawy. Co jednak zrobić, jeśli trudno przekonać najmłodszych do rozwijania swoich umiejętności? Jak pomóc obudzić kreatywność drzemiącą w każdym dziecku?

 

Obserwuj otoczenie

 

Kreatywność często utożsamiana jest z inspiracją lub natchnieniem. Chyba każdy z nas słyszał opowieści o wielkich artystach, długo czekających na wenę i tworzących w przypływie artystycznej euforii. Jednak oczekiwanie na inspirację może okazać się pułapką, szczególnie w dorosłym życiu, dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci otwartości. Pokażmy im, jak interesujący jest otaczający je świat! Przyroda, technologie, zwierzęta, przedmioty, inni ludzie - to wszystko może stać się inspiracją dla twórczych działań artystycznych. 

 

Podczas wykonywania domowych czynności lub spacerując po okolicy, zwróćmy uwagę dzieci na ich otoczenie; poprośmy, aby opowiedziały, co widzą, co im to przypomina? Poprośmy, aby spróbowały zapamiętać, jakie wrażenia im towarzyszą. Zadawajmy im abstrakcyjne pytania, na które odpowiedzi będą niejednoznaczne. Następnie w zaciszu domowym zapewniając odpowiednie materiały, zaproponujmy, aby wykonały pracę plastyczną w dowolnej technice, niczym nieograniczając ich wyobraźni. 

 

 

Zainspiruj się innymi

 

Coraz częściej w kontekście kreatywności pada zarzut, że w związku z ogromną ilością wszelkich dzieł niemożliwe jest stworzenie utworu całkowicie nowatorskiego, niepodobnego do już istniejącego. Obawa o oryginalność nie powinna jednak nas paraliżować - wręcz przeciwnie! Zapoznawanie dziecka z dziełami innych twórców to fantastyczna okazja na pobudzenie ich kreatywności. Podziwiając ilustracje, obrazy, animacje lub inne formy artystyczne pociechy mogą nie tylko poznawać różne style i metody, ale także kształtować własną wrażliwość estetyczną i emocjonalną, jednocześnie mając kontakt z kulturą. 

 

Chcąc rozwijać kreatywność dzieci, zaproponujmy stworzenie rysunku na podstawie obejrzanego filmu albo odegranie krótkiego przedstawienia zainspirowanego ilustracjami. Poprośmy, aby spróbowały wyobrazić sobie inne możliwe zakończenia lub dalszą część historii, a następnie, aby ją za pomocą dowolnej techniki zaprezentowały.

 

 

Wykorzystaj nowe technologie

 

Twórczość artystyczna kojarzy się z wykorzystywaniem różnych materiałów plastycznych i doskonaleniem zdolności manualnych. Myśląc o kreatywności, rzadko nowe technologie rzadko brane są pod uwagę, być może pod wpływem obecnych w naszej kulturze stereotypów na temat szkodliwości czasu spędzanego przed ekranem komputera lub telefonu szczególnie w kontekście dzieci i ich rozwoju. Oczywiście nienadzorowane przez opiekunów korzystanie z nowych technologii może mieć negatywne konsekwencje, jednak warto iść z duchem czasu i rozsądnie przyjrzeć się rynkowi artystycznemu w nowoczesnym wydaniu - dostępne produkty opierające się na nowatorskich rozwiązaniach mogą być dla dzieci niezwykle atrakcyjne! Najlepiej poznawać funkcjonalności nowinek technologicznych pod czujnym i wspierającym okiem profesjonalistów, którzy w Szkole SealArt wprowadzają w tajniki programów 3D i 2D i druku trójwymiarowego oraz uczą rysunku na tabletach.

 

Pokażmy pociechom, w jaki sposób mogą wykorzystywać dostępne programy; zaprezentujemy możliwości, o których wcześniej nie wiedziały; zachęćmy do spędzenia czasu przed ekranem inaczej niż zwykle. Poprośmy o stworzenie cyfrowych utworów, inspirując się klasycznymi dziełami sztuki; zachęćmy do improwizacji, korzystając z gatunków sztuki cyfrowej. Porozmawiajmy o grafice komputerowej i zawodach przyszłości. 

 

 

Współpracuj i zadawaj pytania

 

Dobrym sposobem na rozbudzenie kreatywności jest podejmowanie działań artystycznych w większym gronie. Wspólne tworzenie, podobnie jak podziwianie powstałych już dzieł, może zainspirować do podjęcia danego tematu. Chociażby doskonale znana burza mózgów jako powszechnie wykorzystywana metoda może się sprawdzić także podczas twórczości artystycznej - w końcu nic nie pobudza kreatywności tak, jak żywa dyskusja, szczególnie w pomiędzy zaangażowanymi dziećmi pełnymi najróżniejszych pomysłów! W ten sposób można puścić wodze fantazji i wymyślić niekonwencjonalny temat, o którego przedstawienie następnie poprosimy dzieci. Oprócz zaangażowania najmłodszych we wspólny proces podejmowania decyzji o przedmiocie prac, możemy także zaproponować, aby sama aktywność miała charakter grupowy - poprośmy o wspólne stworzenie jednego dzieła! Pamiętajmy jednak, że kontakt z rówieśnikami jest ważny, ale równie istotna jest także możliwość zadawania pytań profesjonalistom i uzyskanie ich opinii oraz wskazówek. 

 

Zarówno towarzystwo innych dzieci jak i opiekę specjalistów zapewnia Szkoła SealArt. W szerokiej ofercie kursów pociechy znajdą te najbardziej interesujące oraz zgodne z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Podczas zajęć najmłodsi mogą doskonalić nie tylko umiejętności związane z odpowiednią techniką i teoretycznym zapleczem, ale także rozwijać zmysł artystyczny. Połączenie edukacji ze sztuką i współpracą z pewnością obudzi kreatywność drzemiącą w każdym dziecku!
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć