Warszawa

Czy dziecko może korzystać z sauny? Poznaj największe korzyści dla zdrowia malucha

Czy dziecko może korzystać z sauny? Poznaj największe korzyści dla zdrowia malucha

Sauny bardzo popularne są w krajach północnych. Na przykład w Finlandii lub syberyjskiej części Rosji. Czyli tam, gdzie klimat jest nieprzyjazny dla zdrowia. Mroźne długie zimy i krótkie lato bez zbyt wysokich temperatur teoretycznie powinny przyczyniać się do wzrostu przeziębień. Aby więc skutecznie poprawiać samopoczucie ludzie korzystają z miejsc, w których mogą solidnie się ogrzać.

 

Sauny popularne też w Polsce

 

Od pewnego czasu sauny są coraz częściej używane także w Polsce. Możecie je zauważyć w budynkach pływalni, salonach SPA, luksusowych hotelach. Niektórzy budują je także w ogrodzie przy swoich domach, stawiając dedykowane konstrukcje jak te od firmy Sodas - https://domki-sodas.pl/57-sauna-beczka. Warto wiedzieć, że mogą być w różnych rodzajach - najbardziej popularna bywa sauna sucha, sauna mokra i sauna parowa. 

 

Sauna pomaga organizmowi w budowaniu odporności na przeziębienia, przyczynia się do lepszej regulacji temperatury ciała. Zwiększa też ilość czerwonych krwinek, uwalnia endorfiny, przyczynia się do regeneracji po wysiłku. Jak więc widać zabieg taki ma wiele zalet. Sauna jest polecana sportowcom, osobom, które chcą schudnąć, wszystkim chorującym na częste infekcje dróg oddechowych.

 

Niestety nie wszyscy z sauny powinni korzystać. Są też bowiem różne przeciwwskazania. Nie powinny decydować się na taki zabieg kobiety w ciąży i w czasie menstruacji. Odradza się także tym, którzy chorują na epilepsję, nowotwory, miażdżycę. A czy istnieją też przeszkody by do sauny pójść z dzieckiem?

 

Dziecko w saunie - czy to dobry pomysł?

 

Na temat chodzenia z dzieckiem do sauny (lub też nie) istnieją różne teorie i różne poglądy. Są osoby, które odradzają mówiąc, że jest to zły pomysł. Dziecko będzie częściej chorować, będzie narażone na częstsze infekcje na przykład zatok, a samopoczucie malucha po takim zabiegu się pogorszy. 

 

Ale spotyka się też często opinie dokładnie przeciwne, które podają, że pobyt w saunie wpływa pozytywnie na zdrowie (prawie) każdego człowieka, a więc także i dziecka.

 

Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości albo problemów ze zdrowiem malucha najlepiej przed pójściem do sauny zapytać lekarza pediatrę który naszą córkę lub syna na co dzień prowadzi. W zdecydowanej większości przypadków do sauny z dzieckiem można iść. Jednakże należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 

  • Pierwszy raz w saunie nie powinien trwać dłużej niż 1 minutę, a temperatura najwyżej 70 stopni Celsjusza
  • Dziecko musi mieć skończone co najmniej 6 miesięcy
  • Wchodzić do sauny nie częściej niż 2 razy w tygodniu
  • Z biegiem czasu pobyt w gorącym pomieszczeniu można stopniowo wydłużać do kilku minut
  • Patrzeć na reakcję dziecka - jeżeli płacze, jest marudne albo zaczyna słabnąć trzeba wyjść natychmiast
  • Po zakończeniu zabiegu schłodzić malucha wodą o temperaturze około 30 stopni Celsjusza.

 

Sauna we własnym ogrodzie - dobry pomysł

 

Jeżeli pobyt w saunie z dzieckiem w publicznym miejscu (basenie, hotelu) wśród obcych ludzi (nierzadko nagich) może budzić wątpliwości to warto zainwestować w saunę we własnym ogrodzie. Będziemy mogli korzystać z takiego urządzenia w formie beczki tylko we własnym gronie, najwyżej wśród zaproszonych gości.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć