Warszawa

Jaki dywan wybrać dla dziewczynki?

Jaki dywan wybrać dla dziewczynki?

Pokój dziewczynki to jej królestwo, miejsce służące do zabawy, nauki i odpoczynku, azyl dający poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Powinien więc być nie tylko funkcjonalny, ale też miły dla oka oraz przytulny, dzięki czemu dorastająca pociecha chętnie będzie spędzać w nim czas i realizować coraz to nowe pasje. Jak sprawić, aby wnętrze nabrało domowego charakteru, a przy tym stało się komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu? Zacznij od dywanu!

 

Dlaczego warto położyć dywan w pokoju dziecka?

 

Dywan to przede wszystkim dekoracja pozwalająca nadać pomieszczeniu określony styl i charakter, ożywić go lub stonować. To także komfort chodzenia oraz wstawania z łóżka bosymi stopami. Pokrycia podłogowe pełnią jednak znacznie więcej funkcji, zwłaszcza w pokojach małych dzieci.

 

Raczkujące brzdące najwięcej czasu spędzają na podłodze, dlatego powinna być ona ciepła i przyjemna w dotyku. Dywan zapewnia miękkość oraz izolację termiczną, chroniąc dzieci przed przeziębieniami. Dba także o ich bezpieczeństwo, łagodząc skutki upadków nieuniknionych podczas nauki chodzenia.

 

Pokrycie podłogowe wycisza pomieszczenie, częściowo pochłaniając różnego rodzaju dźwięki – nie tylko odgłosy chodzenia, ale także upuszczonych lub przesuwanych po podłodze przedmiotów. Tę zaletę z pewnością docenią wszyscy domownicy, jak również… mieszkający kondygnację niżej sąsiedzi.

 

Położenie dywanu zabezpieczy też nową posadzkę z paneli lub desek, które w bezpośrednim starciu w poznawającym świat brzdącem szybko pokryłyby się nieestetycznymi zarysowaniami oraz wgnieceniami, nie wspominając już o zalaniu i odbarwieniach.

 

Dywany dla dziewczynek – wzory, kształty i kolory

 

Pokrycia podłogowe do pokojów dziecięcych różnią się od siebie pod wieloma względami. Wybór jest na tyle duży, że z łatwością można dopasować je zarówno do gustu oraz wieku dziewczynki, jak i kształtu oraz wielkości pomieszczenia.

 

Maluch z pewnością doceni dywan w żywych kolorach, który będzie stymulował go do zabawy i wywoływał uśmiech na jego twarzy. Mogą to być wesołe zwierzątka, ale też na przykład gwiazdki, serduszka czy baloniki. Większa dziewczynka sama chętnie podpowie ci, jakie wzory jej się podobają – w pokojach nastolatek bardzo modne są figury geometryczne oraz wariacje na ich temat, w szczególności plastry miodu oraz marokańska koniczyna. Jeśli twoje dziecko lubi otaczać się przyrodą, postaw na motywy roślinne czy kwiatowe, z kolei aby uzyskać nowoczesne wnętrze, sięgnij po dywan zdobiony abstrakcyjnymi lub trójwymiarowymi deseniami.

 

Przed kupieniem dywanu do pokoju dziecięcego zastanów się także nad jego wielkością i kształtem. Dawniej standardem był duży, prostokąty dywan zakrywający większość podłogi. Obecnie taki model sprawdzi się przede wszystkim w pokoju raczkującej dziewczynki, która odkrywa świat, zaglądając w każdy kąt.

 

Alternatywą jest położenie okrągłego, dekoracyjnego dywanu na środku pomieszczenia lub kilku mniejszych dywaników dzielących pokój na strefy, na przykład wypoczynkową oraz przeznaczoną do nauki.

 

Jaki powinien być dywan do pokoju dziecięcego?

 

Wszystko zależy od wieku dziewczynki. W przypadku małego brzdąca dywan powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ponieważ w przeciwnym razie może szybko nadawać się do wymiany. Pod uwagę należy wziąć łatwość czyszczenia oraz odporność na zniszczenia (im gęstszy splot, tym jest większa). Bardzo istotne są także właściwości antystatyczne, które sprawią, że kurz nie gromadzi się na powierzchni pokrycia podłogowego, dostając się do układu oddechowego dziecka.

 

Najbardziej praktyczne dywany do pokoju kilkulatka to te tkane na płasko, wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy polipropylen. Ten drugi rodzaj przędzy występuje również w wersji uszlachetnionej termicznie, niezwykle sprężystej i miękkiej w dotyku.

 

Większe możliwości aranżacyjne daje urządzanie pokoju dla nastolatki. Może się z nim znaleźć dywan typu shaggy, z bardzo długim wiskozowym lub akrylowym runem, który dodaje przytulności i dosłownie otula stopy podczas chodzenia. Takie pokrycie podłogowe jest na tyle miękkie, że z powodzeniem posłuży jako wygodne siedzisko, kiedy córkę odwiedzą koleżanki.

 

Wbrew pozorom wybór dywanu do pokoju dziewczynki nie jest taki prosty. Pastelowy róż prezentuje się pięknie, ale wcale nie musi podobać się twojej małej księżniczce, podobnie jak kolor niebieski nie każdemu chłopcu przypadnie do gustu. Pamiętaj też, że o ile niemowlak nie pomoże ci w podjęciu decyzji, o tyle przedszkolaka, a tym bardziej nastolatkę, warto zapytać o zdanie. To przecież ona będzie spędzać w swoim pokoju najwięcej czasu i powinna czuć się w nim dobrze.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć