Warszawa

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? Na co uważać podczas zakupu?

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? Na co uważać podczas zakupu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje fotelików samochodowych. Dostępne są modele dla noworodków oraz starszych dzieci. Każdy fotelik dostosowany jest do odpowiedniej wagi maluszka.

 

Bezpieczne modele fotelików montowane są przeważnie na bazie ISOFIX, dzięki której zapewniają dziecku zabezpieczenie nawet podczas wypadku. Na co musimy uważać podczas zakupu fotelika? Które lepiej omijać? Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

 

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych? 

 

Przed zakupem fotelika dla dziecka, warto dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje. Nie każdy fotelik zapewni bezpieczeństwo dziecku. Musi być dopasowany zarówno do wieku, wagi i wzrostu malucha, a także do modelu samochodu, którym się poruszamy. Foteliki mogą być montowane za pomocą pasów znajdujących się w samochodzie. Zaleca się jednak korzystanie z bazy ISOFIX, która zapewnia największe bezpieczeństwo. Dzięki niej fotelik nie rusza się, jest stabilnie przymocowany. Podczas próby poruszenia fotelikiem, rusza się cały samochód, a fotelik pozostaje mocno przytwierdzony do pojazdu. 

 

Ilustracja z czesciauto24.pl

 

Fotelik dla niemowlaka 0-13 kg

 

Pierwszy fotelik dla niemowlaka to tak zwana łupina, czyli fotelik, który jest przeznaczony do mniej więcej pierwszych urodzin dziecka. Taki fotelik powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas ewentualnego wypadku. Choć tego typu fotelik dla niemowlaka można zamontować za pomocą pasów, lepiej wybrać do niego specjalną bazę ISOFIX. Dzięki niej montowanie fotelika w samochodzie jest szybsze, a dodatkowo zwiększamy bezpieczeństwo dziecka. Powinniśmy wybierać foteliki, które uzyskują wysokie wyniki w testach zderzeniowych. Warto jednak pamiętać, że testy te są przeprowadzane na fotelikach zamontowanych na bazie ISOFIX!

 

Fotelik samochodowy 9-18 kg

 

Drugim fotelikiem dla dziecka jest fotelik 9-18 kg. Mogą być one używane od 1. do 4. roku życia dziecka, pod warunkiem, że nie przekroczy ono wagi 18 kg. W przypadku drobniejszych dzieci, fotelik ten może posłużyć jeszcze dłużej. Należy pamiętać, żeby nie kupować takiego fotelika, gdy dziecko jest zbyt małe. Tego typu foteliki występują w dwóch rodzajach:

 

  • montowane przodem do kierunku jazdy,
  • montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF, z ang. reward facing). 

 

Pamiętaj o tym, że dziecko nie powinno jeździć w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy przed ukończeniem 15. miesiąca życia! 

By mieć pewność, że fotelik można zamontować tyłem do kierunku jazdy, warto wybrać model RWF. Ten typ fotelika zapewnia największe bezpieczeństwo dziecku, co wynika z przeprowadzanych testów zderzeniowych. 

 

Niektóre z fotelików mają możliwość obracania. Dzięki tej funkcji możemy obrócić fotelik na bazie tak, by był przodem do drzwi. Umieszczamy w nim dziecko, a następnie obracamy fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo wygodna opcja. 

 

Na co uważać podczas zakupu fotelika samochodowego?

 

Podczas zakupu fotelika samochodowego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze: żaden tani "fotelik" z marketu nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Nie posiadają one żadnej gwarancji, nie przeszły także testów zderzeniowych. W razie wypadku mogą nie stanowić odpowiedniego zabezpieczenia dziecka. Sprawdź, czy fotelik, który chcesz kupić, posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

 

Drugim czynnikiem jest waga, wzrost oraz wiek dziecka. Nie możesz kupić dziecku fotelika "na wyrost". Musi być odpowiednio dopasowany. Zbyt duży fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Wożenie dziecka w zbyt małym foteliku wiąże się z ogromnym dyskomfortem dla maluszka. 

 

Trzecim czynnikiem jest model samochodu. Nie każdy fotelik można zamontować w przypadkowym samochodzie. Należy zwrócić uwagę na to, czy ten konkretny model jest możliwy do przymocowania w twoim samochodzie. 

 

Na koniec zapoznaj się dobrze z instrukcją, ponieważ niewłaściwie zamontowany fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa.

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć