Warszawa

W imieniu wróżba? - imiona dla dzieci

W imieniu wróżba? - imiona dla dzieci

Wybór imienia dla dziecka to bardzo znaczący moment w życiu nie tylko opiekunów, ale i dla samego potomka. W końcu będzie jego wizytówką przez całe życie. Dziś pakiet imion do wyboru – zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek – jest bardzo pokaźny. 

 

Jak we wszystkim, także i na imiona panuje określona moda. Niektóre z nich są zapożyczane z innych kultur, inne mają w Polsce długą tradycję, a przez jakiś czas zapomniane wracają do łask. Wielu rodziców, wierząc w to, że imię to pewnego rodzaju wróżba, przed wyborem danego imienia wnika w jego znaczenie. Szczególnie zaś zależy im na tym, by imię niosło ze sobą dobre przesłanie i pomogło w tym, by dziecko było szczęśliwe. Jak wybrać odpowiednie imię dla dziecka? Jakie rodzaje imion istnieją? I jakich lepiej nie wybierać? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

 

Imię na całe życie

 

Wybierając imię dla dziecka, należy pamiętać o tym, że jest ono na całe życie. Dlatego należy zadbać o to, by naprawdę tak było i by dziecko nie miało z jego powodu przykrości, nie było wyśmiewane i w konsekwencji – już jako dorosły człowiek – nie zmieniło go na drodze urzędowej. Jak uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim nad poprawnością imion czuwa prawo. Dlatego też urzędnik w USC może zanegować wybór imienia. Dlatego:

 

  • imię nie może dziecka ośmieszać lub się negatywnie kojarzyć, warto wziąć także inne skojarzenia, które z pozoru niewinne imię ze sobą niesie – z tego też powodu lepiej zrezygnować z imion typu: Belzebub, Alfons czy Poziomka;
  • dobrze, gdy imię można skrócić czy zdrobnić;
  • imię nie może zawierać błędów ortograficznych;
  • imię może być maksymalnie dwuczłonowe;
  • do niedawna imię musiało konkretnie określać płeć dziecka, dziś nie jest to koniecznością.

 

Imiona obcego pochodzenia

 

Wybierając imiona obcego pochodzenia, warto zagłębić się się w ich etymologię, czyli znaczenie. Warto też zadbać o to, by ich zapis nie nastręczał kłopotów. Od roku 2015 polskie prawo zezwala na nadawanie dzieciom imion obcojęzycznych bez konieczności spolszczania ich zapisu. Wcześniej Vanessa często musiała być Wanessą, Angelika – Andżeliką, Jessica – Dżesiką, a Brian – Brajanem. Zmiana w prawie wyniknęła z tego powodu, że jest coraz więcej małżeństw, w których mąż i żona pochodzą z innych krajów. Jednak wybierając imię, warto wziąć pod uwagę – jeżeli to możliwe – w którym kraju dziecko będzie się wychowywać.

 

Tradycyjne polskie imiona

 

Od pewnego czasu jest nieprzemijająca moda na imiona dla dzieci typu: Stanisław, Antoni, Zofia czy Maria. Były one nadawane w naszym kraju od dziesięcioleci. Wielki ich powrót sprawił – dzięki ładnemu brzmieniu zarówno w formie pełnej, jak i w zdrobnieniu – że z chęcią były one nadawane nowo narodzonym dzieciom. Do tego były to często imiona „dziedziczone" po babciach czy dziadkach. Moda poskutkowała jednak aż nazbyt wielką ich popularnością. Dlatego też w każdej grupie przedszkolnej czy szkolnej było parę dzieci z jednym imieniem. To dowód na to, że nie należy zbytnio ulegać panującej na dane imię modzie. Typowo polskie imiona o słowiańskim rodowodzie także zaliczyły swój okres popularności. Tym bardziej, że w większości kryją one w sobie dobrą wróżbę dla dziecka. Wśród imion słowiańskich nadawanych maluchom można spotkać: Krzesimira – czyli „tego, który przywraca pokój", Miłosza – „miłowanego", Radosława – „sławiącego radość" czy Sławomira – „sławiącego pokój". Popularne są też imiona żeńskie tego rodzaju: Dobrosława – „ciesząca się dobrą sławą“, Bożena – „darowana przez boga“, Ludmiła – „miła dla ludzi“, Milena – „ta miła“, Stanisława – „ta którą czeka sława" czy... Wisława – „ta, która będzie sławna". W tym ostatnim przypadku trudno zaprzeczyć spełniającej się magii imienia. 

 

Imiona ze szczęściem w tle

 

Jak już wcześniej wspomniano – imię to często ukryte w nim znaczenie i życzenie szczęścia. Dlatego też dobrze jest wniknąć w ten aspekt. Jakie imiona wróżą dziecku szczęście? Otóż wśród imion żeńskich jest to Beata oznaczająca „kobietę błogosławioną i szczęśliwą", Felicja, od łacińskiego felix oznaczającego „szczęśliwy", Edyta – ead (pomyślność) i geath (walka), czyli „ta, która walczy o dobrobyt", Olga – „ciesząca się pomyślnością“. Jeśli chodzi o imiona męskie, które mają zwiastować szczęście dla dziecka, to należą do nich: Feliks – męski odpowiednik imienia „Felicja", Edmund – „ten, który broni dobra" czy Ryszard – „ten, który jest potężny i bogaty". Imiona ze szczęściem w tle to – jak widać z wcześniej opisanych przykładów – zarówno te obcego pochodzenia, jak i te długo trwające w kulturze słowiańskiej. Choć takie podejście do nadania dziecku imienia można potraktować z przymrużeniem oka, nie da się ukryć, że w doborze imienia kryje się ziarenko prawdopodobieństwa, że będzie one dobrą wróżbą na przyszłość. 

 

Wiadomo, w czepku urodzony co to znaczy, warto jednak przyłożyć się do wyboru imienia dla dziecka, by ułatwić mu drogę do szczęścia. Poza tym dobrze jest wybrać imię, które będzie po prostu ładne i nie będzie naszemu potomkowi przysparzać zbyt wielu problemów. Wszak im mniej problemów, tym szczęśliwsze życie. Krótkie imiona męskie czy melodyjne żeńskie to swego rodzaju prezent, który dzieci dostają od rodziców na całe życie.

 

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć