Warszawa

Chroń swoje dziecko w sieci poprzez VPN

Chroń swoje dziecko w sieci poprzez VPN

Na temat bezpieczeństwie dziecka w sieci nieustannie prowadzone są debaty. Wynika to z faktu, że wielu rodziców po prostu nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu. Mowa tutaj przede wszystkim o cyberprzemocy, szkodliwych treściach, uzależnieniem od social mediów, narażeniem na ataki hakerskie czy nieświadoma instalacja oprogramowania szpiegowskiego na swoim urządzeniu. Dlatego też warto swoje dziecko edukować i stosować technologie, pomagające w zabezpieczeniu jego obecności w sieci. O co konkretnie tutaj chodzi? 

 

Zacznij od podstaw 

 

Zanim w ogóle pomyślisz o zastosowaniu technologii, ograniczających Twoje dziecko w świecie Internetu, postaw na jego edukację. Dziecko należy uświadamiać już od najmłodszych lat, że Internet oprócz swoich niezliczonych zalet ma również mroczniejszą stronę. Aby być w tym obszarze skutecznym, dobrze jest zdobyć wiedzę na temat aktualnych trendów młodzieżowych, a więc orientować się w świecie Instagrama, TikToka czy Facebooka. Dzieci muszą nauczyć się rozróżniać dobre rzeczy od tych złych, w taki sposób, aby działały samodzielnie bez konieczności kontroli ze strony rodzica. 

 

Na początkowym etapie pomocne mogą być niektóre ograniczenia. Należy mieć bowiem świadomość, że nawet trzyletnie dzieci potrafią już korzystać z tabletu lub smartfonu. Szacuje się, że średni wiek dziecka biegle posługującego się urządzeniami mobilnymi to zaledwie 8 lat. Niestety, telefon znacznie trudniej kontrolować niż np. komputer stacjonarny. Dziecko może przecież połączyć się z wirtualnym światem w jakimkolwiek miejscu, gdzie ma dostęp do sieci. Tam też narażone jest ono na szkodliwe treści zawierające przemoc, erotyzm czy oszustwa. Co w takim razie zrobić? 

 

Można spróbować nauczyć dziecko korzystania z trybu incognito w przeglądarce. Nie da mu to 100% anonimowości, ale będzie już pierwszym krokiem do zachowania prywatności w sieci. Warto również zainstalować na jego telefonie aplikację kontroli rodzicielskiej, która pozwala monitorować odbierane przez dziecko połączenia i wiadomości, a także śledzić jego lokalizację. Można wtedy spróbować ustalić z dzieckiem konkretne godziny korzystania z telefonu, a w razie jakichkolwiek podejrzanych wiadomości czy odbieranych treści - natychmiast zareagować. 

 

Podobna sytuacja tyczy się gier wideo czy telewizorów ze smart TV. Niestety, większość kanałów dostępnych na inteligentnych TV nie jest dedykowana dzieciom, a z drugiej strony mają one do tych treści dość łatwy dostęp. Większość serwisów oferuje jednak specjalny tryb kontroli rodzicielskiej i pozwala na utworzenie oddzielnych profili właśnie dla dzieci. 

 

VPN w trosce o bezpieczeństwo dziecka w sieci

 

Remedium na wiele z tych problemów może być też zastosowanie technologii VPN, która szyfruje przeglądane dane i zapewnia pełną prywatność w sieci. Niektóre funkcje pozwalają również blokować poszczególne strony internetowe, dzięki czemu dziecko nie będzie miało do nich dostępu. Tyczy się to również korzystania z uwielbianych przez dzieci narzędzi gamingowych, takich jak konsola PS - VPN dla PlayStation to również jedna z wielu możliwości zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w wirtualnym świecie. VPN jest prywatną wirtualną siecią, do której dostęp mają tylko osoby, którym zostaną nadane specjalne uprawnienia - w ten sposób minimalizuje się ryzyko wykradzenia danych osobowych, korespondencji, zapisanych haseł czy zdjęć.

Warto również rozważyć dodanie rozszerzenia AdBlock do przeglądarki. Będzie ono skutecznie blokowało większość wyskakujących reklam, w które dziecko może nieumyślnie kliknąć. 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć