Warszawa

Słoiczki dla dzieci - jak prawidłowo kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Słoiczki dla dzieci - jak prawidłowo kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Aby organizm mógł funkcjonować w sposób prawidłowy, należy dostarczyć mu w odpowiednich ilościach niezbędne składniki odżywcze oraz energię. Dotyczy to również organizmu niemowląt i małych dzieci. Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci? Jak rozszerzać dietę niemowląt, aby już od samego początku żywienie przebiegało prawidłowo? Dlaczego warto w tym celu podawać najmłodszym dzieciom dania w słoiczkach?

 

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci

 

Zdrowa, zbilansowana, a przede wszystkim wysokoodżywcza dieta jest jednym z filarów zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. Można się spotkać z opinią, że sposób żywienia dziecka w ciągu pierwszych 3 lat jego życia programuje jego przyszłe zdrowie i stanowi podstawę do budowania dobrych nawyków żywieniowych na całe życie.

 

Żywność podawana najmłodszym powinna dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych: węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów, witamin oraz minerałów w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu maluchów na danym etapie rozwoju.

 

Niemowlęta pod koniec 1. roku życia powinny w ciągu dnia otrzymywać 4-5 posiłków oraz 1-2 przekąski (w zależności od apetytu), najlepiej o stałych porach. Posiłki te należy przygotowywać głównie z nieprzetworzonych, dobrej jakości produktów, unikając dodawania do nich soli i cukru. Najlepszymi metodami przygotowywania dań dla dzieci są: duszenie, pieczenie, gotowanie tradycyjne oraz gotowanie na parze. Do każdego posiłku warto podawać dziecku porcję warzyw i owoców, najlepiej sezonowych i na surowo. Do picia można proponować wodę lub niesłodzone herbatki ziołowe, a dla dzieci po 1. roku życia również soki owocowe w małych ilościach.

 

Warto zrezygnować ze słonych i słodkich przekąsek, smażonych dań, napojów z cukrem i ze słodzikami oraz z nadmiernej ilości soków owocowych (nawet tych 100%). Najmłodszym nie służy też zbyt duża podaż tłuszczów zwierzęcych, które warto zamienić na te pochodzenia roślinnego.

 

Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?

 

Nawyki żywieniowe dziecka mogą kształtować się już w trakcie życia płodowego za sprawą tzw. programowania żywieniowego. Płód poznaje smak pokarmów spożywanych przez matkę podczas ciąży, co może mieć wpływ na jego wybory dietetyczne i preferencje smakowe w kolejnych latach.

 

W późniejszym okresie za kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka odpowiadają jego rodzice i opiekunowie. To oni decydują, co dziecku podadzą, w jakiej formie i kiedy, a dziecko decyduje, czy posiłek zje i w jakiej ilości. Dlatego już od początku rozszerzania diety, warto proponować maluchom dopasowane do ich wieku produkty pochodzące ze wszystkich grup żywności w formie dostosowanej do ich umiejętności.

 

Jak jeszcze możesz kształtować zdrowe nawyki swojego dziecka?

 

  • wykorzystuj w posiłkach różne źródła białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów i unikaj monotonii
  • bazując na produktach dostosowanych do wieku dziecka, maksymalnie urozmaicaj jego dietę, by była bogata w jak największą ilość składników odżywczych
  • do każdego posiłku włączaj warzywa
  • dawaj dziecku dobry przykład – jedz zdrowo, a przy wspólnym stole miejcie na talerzach podobne dania
  • zupełnie nowe produkty podawaj z tymi, które dziecko dobrze zna; jeśli maluch nie akceptuje jakiegoś produktu, proponuj go wielokrotnie np. co kilka dni
  • do picia dawaj dziecku wodę i ewentualnie małe ilości rozcieńczonych soków, o ile dziecko ukończyło już 1. rok życia
  • nie traktuj słodyczy jako nagrody i prezentu dla dziecka, nie nagradzaj zjedzonego obiadu ciasteczkiem.

 

Nawyki żywieniowe a otyłość dzieci

 

Odsetek dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością stale się zwiększa. Jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała u najmłodszych mogą być złe nawyki żywieniowe:

 

  • przejadanie się
  • duża zawartość cukrów prostych i niezdrowych tłuszczów w posiłkach
  • spożywanie żywności przetworzonej i fast foodów
  • wybieranie wysokokalorycznych przekąsek i słodkich napojów zamiast owoców i wody.

 

Wyniki badań wskazują, że większość dzieci, które przybierały nadmiernie na wadze przed 6. rokiem życia utrzymywała nadwagę w okresie dojrzewania i w dorosłości. Udowodniono też, że powikłania otyłości występujące w dorosłym życiu mają swój początek już w dzieciństwie.

 

Nie należy zmuszać dzieci do zjadania większych porcji niż chcą. Zaburza to umiejętność samoregulacji, przez co dziecko może w przyszłości pochłaniać nadmierne ilości jedzenia. Warto zadbać o spożywanie posiłków przy stole wraz z całą rodziną, a nie na kanapie przed telewizorem. W ten sposób zachowujemy uważność w trakcie jedzenia i możemy zakończyć posiłek, kiedy czujemy sytość.

Równie ważna, jak dobór odpowiednich produktów jest regularność spożywania posiłków i unikanie podjadania pomiędzy nimi. Nadmierna ilość posiłków może być przyczyną zbyt dużej podaży kalorii, a stąd już krótka droga do nadwagi i otyłości. Wyjątkiem są dzieci karmione piersią, które mogą otrzymywać mleko mamy o dowolnej porze dnia i w dowolnej ilości.

 

Zdrowe odżywianie i aktywność u dzieci - podstawa zdrowego rozwoju

Oprócz odpowiedniego odżywiania, podstawą zdrowego rozwoju niemowląt i małych dzieci jest też aktywność fizyczna. Zazwyczaj maluchów nie trzeba specjalnie do niej zachęcać – wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki.

Niemowlaka układaj często na nieśliskiej macie, dywanie lub podłodze, by mógł ćwiczyć obracanie się, pełzanie, raczkowanie i siad, a także bezpiecznie stawiać pierwsze kroki. Chodzące dziecko jak najczęściej zabieraj na dwór np. na spacery, plac zabaw, proponuj mu kopanie i rzucanie piłki, jazdę na jeździku, a nieco później na rowerku biegowym. Zimą zjeżdżajcie wspólnie na sankach i róbcie aniołki na śniegu, a w domu budujcie tory przeszkód, tunele do czołgania i tańczcie do ulubionej muzyki.

 

Nawet najprostsze, ale regularnie wykonywane aktywności mają korzystny wpływ na zdrowie roczniaka lub kilkulatka, stanowią prewencję otyłości oraz wyrabiają dobre nawyki, które dziecko z chęcią kontynuuje w późniejszych latach.

 

Dieta dla najmłodszych – jak powinna wyglądać zdrowa dieta niemowląt i małych dzieci?

 

Zanim jednak Twój maluch zacznie chodzić i biegać, czeka Was spora rewolucja i ogromny przełom w żywieniu – rozszerzanie diety. Przez pierwsze 6 miesięcy jedynym pożywieniem dziecka, które w pełni pokrywało jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze było mleko mamy. Pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia można stopniowo wprowadzać posiłki uzupełniające. Od tego momentu, oprócz mleka, posiłki stałe będą dostarczać dziecku wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów. To wtedy maluch zaczyna wyrabiać sobie własne preferencje żywieniowe, a także prawidłowe nawyki, dlatego tak ważna jest troska o odpowiednie komponowanie dań i stosowanie od samego początku zdrowej i jak najbardziej różnorodnej diety.

 

Rozszerzanie diety niemowląt – słoiczki dla dzieci

 

Rozszerzanie diety niemowlaka warto rozpoczynać od kilku łyżeczek pojedynczych produktów lub posiłków o bardzo prostym składzie. Tradycyjnie najczęściej podaje się maluchowi zblendowaną marchewkę, ale można też podać inne warzywa np. brokuł. W ten sposób dajemy dziecku okazję do oswojenia się z nowym smakiem. Warto pamiętać o zasadzie, że każdy nowo wprowadzany produkt podajemy dziecku przez ok. 3-4 dni, każdego dnia zwiększając jego ilość.

 

Dzięki temu mamy możliwość obserwacji reakcji dziecka na ten produkt i szybko możemy się zorientować czy dziecko dobrze toleruje ten nowy składnik w swojej diecie. 

 

>>Zobacz także: Rozszerzanie diety niemowląt – kiedy i jak rozpocząć?

 

Dobrym wyborem na początek rozszerzania diety są gotowe dania w słoiczkach dla niemowląt. Ich jakość podlega ścisłym kontrolom, a wykorzystywane w nich produkty są w pełni bezpieczne nawet dla kilkumiesięcznych niemowląt. Zawierają też składniki w proporcjach dopasowanych do potrzeb dzieci w danym wieku, dla których są przeznaczone.

 

Dodatkowo nie musimy zaprzątać sobie głowy zakupem warzyw i owoców z dobrego źródła i sprawdzaniem, czy wybrane przez nas półprodukty mogą być bezpiecznie podane maluchowi. Słoiczki przeznaczone na początek rozszerzania diety mają zazwyczaj małą pojemność, dostosowaną do niewielkich ilości, które jednorazowo zjada dziecko. W związku z tym nie musisz zastanawiać się, w jaki sposób przygotować mini porcję marchewkowego musu ani martwić się marnowaniem jedzenia.

 

Słoiczki dla dzieci i niemowląt HiPP

 

Słoiczki dla niemowląt i dzieci HiPP przygotowywane są z najwyższej jakości produktów pochodzących z ekologicznych upraw. Spełniają one znacznie wyższe normy jakości i bezpieczeństwa, niż przewidują przepisy prawa. Ich skład został opracowany w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby żywieniowe dzieci na konkretnych etapach rozwoju i dostarczać im możliwie najwięcej cennych składników odżywczych.

 

Z tych względów słoiczki HiPP są świetnym wyborem zarówno dla niemowląt rozpoczynających rozszerzanie diety, jak i dla starszych maluchów, które pierwsze kulinarne doświadczenia mają już za sobą.

 

Słoiczki HiPP na początek rozszerzania diety

 

Na samym początku rozszerzania diety dobrze sprawdzą się delikatne przeciery warzywne HiPP BIO, przeznaczone dla niemowląt po 4. miesiącu życia, np. Pierwsza dynia, Marchew z ziemniakami lub Zupka jarzynowa krem.

 

>> Poznaj wszystkie warzywa w słoiczkach HiPP BIO idealne na początek rozszerzania diety.

 

W miarę postępów maluszka i poszerzania jego kulinarnego repertuaru możesz kolejno proponować mu następujące słoiczki:

  • po 5. miesiącu np.: Rosołek z kurczaka z kaszką manną HiPP BIO, Potrawkę z ziemniakami i królikiem, a na podwieczorek Jabłka z burakiem HiPP BIO
  • po 7. miesiącu np.: Młode jarzynki z ryżem i cielęciną HiPP BIO i Zupkę pomidorową delikatny krem HiPP BIO.

 

Słoiczki HiPP dla starszych dzieci

 

Kiedy Twój maluch ukończy 1. rok życia możesz z powodzeniem przejść do podawania mu dań i zupek HiPP Junior przeznaczonych dla dzieci po 12. miesiącu. Ich pojemność jest znacznie większa, niż musów warzywnych przeznaczonych na pierwsze tygodnie rozszerzania diety, a więc też dopasowana do rosnącego apetytu i zwiększającego się zapotrzebowania na energię Twojego dziecka.

 

Dla roczniaka i nieco starszego malucha świetnie nadają się:

 

  • pożywna Zupka gulaszowa z ziemniakami, pomidorami i wołowiną HiPP BIO lub Zupka jarzynowa z ziemniaczkami HiPP BIO
  • Makaron z łososiem, marchewką i brokułami HiPP lub Spaghetti bolognese HiPP BIO inspirowane najlepszymi specjałami kuchni włoskiej.

 

>> Poznaj wszystkie dania i zupki przeznaczone dla dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia.

 

Jak słoiczki dla dzieci HiPP wpływają na kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych?

 

Dania dla dzieci w słoiczkach HiPP są sprawdzonymi i w pełni bezpiecznymi produktami dla najmłodszych. Są one odpowiednio zbilansowane i dostosowane do potrzeb dzieci na poszczególnych etapach rozwoju.

 

Zupki, obiadki oraz deserki w słoiczkach HiPP pozwalają kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe najmłodszych, a dla rodziców są gwarancją, że dieta ich dziecka jest zdrowa, urozmaicona i odpowiednio skomponowana. Co więcej nie zawierają dodatku cukru, a sól jodowana jest dodawana tylko w minimalnej ilości do dań dla dzieci po 11. m.ż. w celu wzbogacenia ich diety w jod. Bazują na naturalnych, delikatnych smakach, bez dodatku konserwantów, barwników i sztucznych aromatów. 

 

Słoiczki dla dzieci HiPP zawierające owoce czy warzywa stanowią dobre źródło błonnika, witamin, minerałów, antyoksydantów i innych cennych składników warunkujących prawidłowe wzrastanie i dobre zdrowie naszych pociech.

 

Źródła:

  1. M. Maćkow, Programowanie żywieniowe jako podstawa działań profilaktycznych, https://www.wspolczesnadietetyka.pl/dietetyka-dziecieca/programowanie-zywieniowe-jako-podstawa-dzialan-profilaktycznych
  2. A. Karney, Czy to prawda, że coraz więcej jest otyłych dzieci w Polsce? Czy otyłość u dzieci jest niebezpieczna? Epidemiologia i powikłania otyłości https://imid.med.pl/images/do-pobrania/KonferencjaIMiD_Czy_to_prawda_ze_w_Polsce_jest_coraz_wiecej_otylych_dzieci.pdf
  3. Wpływ otyłości matek na zdrowie potomstwa https://cordis.europa.eu/article/id/150415-maternal-obesity-linked-with-offspring-health/pl
  4. red. T. Sikora, Żywność Nauka Technologia Jakość nr 6 (55), Kraków 2007, https://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/pelne_zeszyty/full_2007655.pdf#page=71
  5. Poradnik żywienia kobiet w ciąży, https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  6. Żywienie dzieci zdrowych – aktualne wytyczne, https://wl.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/201801/zywienie_dzieci_zdrowych_-_aktualne_wytyczne_dr_szwalkiewicz-warowicka.pdf
  7. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/karmienie_piersia.pdf
  8. H. Szajewska i ini, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć