Warszawa

Pożyczki krótko- i długoterminowe - jakie najczęściej biorą Polacy?

Pożyczki krótko- i długoterminowe - jakie najczęściej biorą Polacy?

Największy udział w rynku pożyczek pozabankowych w Polsce niezmiennie mają pożyczki z krótkim terminem spłaty (przeważnie 30 dni). Nie oznacza to jednak, że klienci firm pozabankowych nie mogą skorzystać z dłuższych opcji, takich jak chociażby pożyczki na 60 dni lub nawet dłużej.

 

Czy pożyczki na 60 dni różnią się czymś od tych na dłuższy termin?

 

Pożyczki na 60 dni to produkt finansowy udzielany na prawie tych samych zasadach co pożyczki trzydziestodniowe. Wniosek i proces weryfikacji przed otrzymaniem decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu środków są tożsame. Jedyna różnica dotyczy kosztów, formy spłaty i czasu, jaki klient ma na nią.

W przypadku szybkich pożyczek online przyznawanych na niedługi czas pożyczkodawcy stosują zazwyczaj mechanizm tzw. jednorazowej płatności.

 

Oznacza to, że klient reguluje swoje zadłużenie konkretnego dnia określonego w umowie o pożyczkowej i spłaca je w jednej racie. Jeśli termin wynosi standardowe 30 dni, rzeczywiście trudno oczekiwać od pożyczkobiorcy, żeby oddawał dług w kilku podejściach. Wtedy samo pożyczanie w zasadzie mijałoby się z celem – w trudnej sytuacji, kiedy nie dysponujemy akurat własnymi środkami, trudno przecież zorganizować je w ciągu zaledwie kilku dni.

 

Szybkie internetowe pożyczki na 60 dni – dla kogo są przeznaczone?

 

Rozwiązaniem dla osób, które potrzebują na spłatę zadłużenia nieco więcej czasu, mogą okazać się właśnie pożyczki na 60 dni. Jednak w razie wątpliwości, że rzeczywiście będziemy w stanie oddać określoną kwotę „na raz”, kolejną opcją jest skorzystanie z oferty pożyczki na raty i spłacanie jej przez dłuższy czas, w transzach.

 

Pożyczki na 60 dni czy jednak na krócej – co wybierają Polacy?

 

Kiedy przyjrzymy się temu, który wariant wybierają Polacy, szybko okaże się, że zdecydowanie częściej zaciągają zobowiązania z 30-dniowym terminem spłaty. Może to po części wynikać z faktu, że właśnie tego rodzaju pożyczki udzielają praktycznie wszystkie firmy pozabankowe obecne na https://7pozyczki.pl. Pożyczki na 60 dni oferuje stosunkowo niewiele z nich. Być może dzieje się tak ze względu na koszty. W końcu im dłuższy termin zobowiązania, tym jest ono droższe.

 

Pożyczki na 60 dni, a może jednak… na dłużej?

 

Pożyczki długoterminowe generują dla firm pozabankowych koszty związane z obsługą zadłużenia. Z punktu widzenia pożyczkodawcy wiążą się też z większym ryzykiem związanym z nagłą utratą zdolności regulowania zadłużenia przez pożyczkobiorcę (więcej czasu na spłatę to wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia losowego, które może mieć na nią wpływ). Oczywiście, w przypadku pożyczki na 60 dni jest ono nieporównywalnie mniejsze niż wtedy, gdy chodzi o pożyczki ratalne, ale firmy i tak wolą przenieść je na klienta i po prostu podnieść stawkę prowizji za udzielenie zobowiązania, a tym samym całą rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (znaną jako RRSO).

 

Ale jest też druga strona medalu: decydując się wzięcie pożyczki na raty, będziemy spłacać mniejsze kwoty w określonych z góry terminach. Może to bardzo ułatwić planowanie wydatków i całego budżetu domowego. Niektórym bardziej to odpowiada i są gotowi zapłacić nieco więcej za taką możliwość.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć