Warszawa

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny - co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny - co musisz wiedzieć?

Decydując się na kredyt hipoteczny, bank może potrzebować od Ciebie mnóstwa dokumentów. Instytucja udzielająca kredytu wymaga także ubezpieczenia mieszkania z cesją na rzecz banku. Co to takiego?

 

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny to produkt często wykupywany wraz z podpisywaniem umowy kredytu. Cesja na rzecz banku sprawia, że w przypadku szkody odszkodowanie zostanie wypłacone instytucji finansowej. Pamiętaj jednak o tym, że to także bardzo istotne zabezpieczenie dla Ciebie.

 

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny. Dlaczego jest wymagane?

 

Bank – zanim udzieli kredytu – dokładnie bada ryzyko związane z taką transakcją. W celu zabezpieczenia swoich interesów wymaga on od właściciela nieruchomości zawarcia ubezpieczenia domu lub mieszkania. Jednak taka polisa musi mieć cesję na rzecz banku. Na czym to polega?

 

Otóż jest to przeniesienie praw do odszkodowania na instytucję udzielającą kredytu. W przypadku wystąpienia szkody – np. pożaru – bank otrzyma odszkodowanie.

 

Co grozi za brak ubezpieczenia mieszkania pod kredyt hipoteczny?

 

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny jest niezwykle istotnym zabezpieczeniem dla banków. Dlatego też podczas zawierania umowy z bankiem, bardzo często od razu wykupuje się taką polisę. Jednak jest ona zawierana wyłącznie na określony czas. Co z przedłużeniem? Czy ubezpieczenie samo się odnowi? A może po upływie określonego czasu, już nie musisz mieć dodatkowego zabezpieczenia?

 

Prawda jest taka, że wszystko zależy od umowy kredytowej. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wygląda to podobnie. Jeżeli nie dostarczysz do określonego momentu polisy ubezpieczeniowej z cesją na rzecz banku – wówczas dotychczasowe ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone. Będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami – które mogą być ujęte np. w miesięcznej racie na spłatę kredytu. Dlatego też zdecydowanie warto pamiętać o tego typu terminach.

​​​​​​​

Ubezpieczenie mieszkania – w banku czy poza nim?

 

Co do zasady – masz do wyboru dwie opcje. Możesz zdecydować się na ofertę przygotowaną przez bank albo samodzielnie wykupić ubezpieczenie kupowanej nieruchomości. Która z nich jest lepsza?

 

Musisz mieć świadomość, że bankowi zależy przede wszystkim na zabezpieczeniu swoich interesów. Dlatego może się okazać, że takie samo ubezpieczenie można zawrzeć w innym miejscu o wiele taniej.

 

Zresztą – nie musisz decydować się wyłącznie na pakiet podstawowy (ochronę murów przed pożarem), ale także wybrać dodatkowe rozszerzenia (np. ochronę przed kradzieżą czy OC w życiu prywatnym). W takim wypadku ochrona ubezpieczeniowa jest znacznie szersza – i w wybranych sytuacjach odszkodowanie jest wypłacane również samym właścicielom nieruchomości.  Warto o tym pamiętać i dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia proponowanego przez bank.

 

Faktycznie – dużą zaletą ubezpieczenia w banku jest fakt, że wszystko podpisujesz w jednym miejscu. Bank także zapewne wyśle Ci powiadomienie o zbliżającym się końcu ochrony ubezpieczeniowej i konieczności wykupienia nowej ochrony.

 

Prawda jest jednak taka, że warto zadbać o własne interesy i… zapoznać się z ofertą w LINK4. Ubezpieczenie mieszkania może być bowiem o wiele tańsze, jednocześnie zapewniając bardzo szeroki zakres ochrony.

 

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny – podsumowanie

 

Widzisz, że ubezpieczenie mieszkania pod kredyt to niezwykle istotne zabezpieczenie dla banku. To także bardzo istotna ochrona dla Ciebie – dzięki temu, gdy zdarzy się szkoda, nie będzie się to dla Ciebie wiązać z ogromnymi kosztami finansowymi.

 

Koniecznie zapoznaj się także z innymi produktami ubezpieczeniowymi w LINK4 i zapewnij sobie spokój w różnych sytuacjach. Czy to np. podczas codziennej jazdy samochodem, czy w trakcie wakacyjnych podróży.

 

Ubezpieczenie nieruchomości w LINK4. Szczegółowe informacje o produkcie, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU DOM dostępnym na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć