Warszawa

Jaki basen dla dzieci w wieku 3-5 lat sprawdzi się najlepiej?

Jaki basen dla dzieci w wieku 3-5 lat sprawdzi się najlepiej?

Odpowiednio dobrany basen dla dzieci daje szansę na bezpieczne zaprzyjaźnianie maluchów z wodą pod okiem dorosłych oraz – przede wszystkim – świetną zabawę! Jaki basen dla kilkulatków sprawdza się najlepiej?

 

Basen dla dzieci w wieku 3-5 lat przede wszystkim powinien mieć odpowiednią – bezpieczną – głębokość. Modele przeznaczone dla najmłodszych są najczęściej dmuchane. Ze względu na niewielką pojemność, pompowanie czy przenoszenie ich w inne miejsce nie stanowi większego problemu. Łatwo można również wymienić w takim basenie wodę, choć wymaga to pewnej ostrożności (ze względu na dość mało odporny na uszkodzenia materiał). Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając basen dla dzieci?

 

Basen dla dzieci – który rodzaj wybrać?

Im młodsze dziecko, tym mniejszy i płytszy powinien być basen. Najprostszą konstrukcją są oczywiście baseny dmuchane. Nieco starsze dzieci spokojnie mogą kąpać się w basenach rozporowych, a dla tych najstarszych i najbardziej zaawansowanych w radzeniu sobie z wodą są baseny stelażowe.

 

  • Dmuchany basen dla dzieci najmłodszych

 

Niewątpliwie zaletą tego typu basenów dla dzieci jest ich cena – już za kilkadziesiąt złotych można kupić odpowiedni basen dla 3-4 latka. Praktycznie od razu po nadmuchaniu jest gotowy do użytku, a ze względu na niewielką pojemność, napełnia się go bardzo szybko i równie łatwo opróżnia. Tego typu baseny mają najczęściej fantazyjne kształty i dodatkowe, nadmuchiwane razem z basenem atrakcje: fontanny, zjeżdżalnie, półeczki do siedzenia itp.

 

Wadą takiego basenu jest jego podatność na uszkodzenia. Tworzywo, z którego jest wykonany, nie jest zazwyczaj wzmacniane, więc łatwo o jego rozerwanie – nawet przez domowe zwierzęta (zwłaszcza koty). Dlatego decydując się na zakup modelu dmuchanego, warto zwrócić uwagę na konstrukcję basenu. Powinien składać się z kilku niezależnych komór, które – nawet jeżeli jedna traci szczelność – przynajmniej przez jakiś czas podtrzymują funkcję basenu.

 

Niewielki, dmuchany basen dla dzieci jest doskonałym rozwiązaniem również ze względu na jego gabaryty, możliwość złożenia i transportu, np. na wakacyjny wyjazd. Tego typu płytki brodzik – nadmuchany i rozstawiony nawet na plaży – pozwala maluchom bawić się i cieszyć bezpieczną kąpielą.

 

 

  • Rozporowy basen dla dzieci nieco starszych

 

Inną opcją jest basen rozporowy. Jego kształt i sztywność są utrzymywane przez wodę, która od wywiera nacisk na ścianki basenu od wewnątrz (ciśnienie hydrostatyczne). Takie baseny zazwyczaj są nieco głębsze od basenów dmuchanych, więc mogą z nich korzystać 5-latki i dzieci starsze lub młodsze dzieci w asyście dorosłego opiekuna.

 

Rozstawienie rozporowego basenu dla dzieci wymaga nieco więcej czasu niż basenu dmuchanego – dłużej trwa jego napełnienie. Należy ponadto zwrócić uwagę na dobre wypoziomowanie podłoża, na którym ustawia się taki basen.

 

 

  • Stelażowy basen dla dzieci (zabawa pod opieką dorosłych)

 

Basen stelażowy to konstrukcja składająca się z wytrzymałego poszycia, które jest osadzone na metalowym lub plastikowym stelażu. Jest to zdecydowanie propozycja dla dzieci starszych i osób dorosłych. Najmłodsi użytkownicy (3-5 lat) mogą z niego korzystać jedynie w obecności opiekunów i/lub przy odpowiednim zabezpieczeniu (nadmuchiwane rękawki, tradycyjne kółka dmuchane czy specjalne kółka z siedziskiem dla najmłodszych).

 

Co ważne, basen tego typu wymaga też specjalnej dbałości o jakość wody – napełnienie go trwa zwykle dość długo (zależnie od pojemności), dlatego woda w nim jest wymieniana sporadycznie. Jest to również najdroższa propozycja wśród basenów ogrodowych.

 

 

Dodatkowe akcesoria do dziecięcego basenu

 

O ile rocznemu czy półtorarocznemu dziecku wystarczy niewielki basenik z ciepłą wodą do pluskania, o tyle kilkulatki są już bardziej zainteresowane możliwością bardziej urozmaiconej zabawy w wodzie. Warto więc poszukać modeli z fontanną, zjeżdżalnią lub dodatkowymi atrakcjami. Można również zadbać o odpowiednie zabawki w basenie, przeznaczone do użytku w wodzie (zabawki dmuchane lub różne piłeczki, kubeczki, konewki, butelki itp.). Dla dzieci w wieku 3-5 lat odpowiednie są już różnego rodzaju wodne zjeżdżalnie i place zabaw. W najbardziej upalne dni przyda się basen z daszkiem zacieniającym, chroniący dzieci przed przegrzaniem.

 

Niezależnie od rodzaju wybranego basenu dla dzieci, każdy z nich może być bezpiecznym miejscem zabaw lub – jeżeli będzie niewłaściwie użytkowany – stwarzać zagrożenie. W przypadku małych dzieci, należy więc szczególnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 

  • maluchy nigdy nie powinny pozostawać bez opieki, nawet w brodziku!
  • małe dzieci (3-5 lat) nie powinny również samodzielnie bawić się w pobliżu głębszych basenów stelażowych czy rozporowych, zwłaszcza jeżeli mają one dość nisko krawędź i istnieje ryzyko wpadnięcia do wody;
  • dzieci, które nigdy nie uczyły się pływać, powinny zawsze mieć zabezpieczenie w postaci dmuchanych rękawków, kółek, piankowej deski czy makaronu, aby w razie potrzeby móc utrzymać się na powierzchni wody.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć