Warszawa

Rzeczy, których nie spodziewałaś się kupować, lecz są niezbędne w ciąży i tuż po porodzie

Rzeczy, których nie spodziewałaś się kupować, lecz są niezbędne w ciąży i tuż po porodzie

Ciąża i macierzyństwo to nie tylko radość i magia, lecz również bolesne piersi oraz uciążliwy połóg. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twojej szpitalnej wyprawce.

 

Ciąża to błogosławiony stan, czas oczekiwania na nowego członka rodziny, który zmieni cały Twój świat. Z reguły już pierwszego dnia, gdy tylko kobieta dowiaduje się, że będzie mamą, zaczyna planować swoje nowe życie. Pojawiają się pomysły, gdzie postawić łóżeczko, jaką wybrać pościel. Przyszła mama zaczyna sobie wyobrażać dotyk małego, delikatnego ciałka, pierwszy uśmiech, wspólnie spędzany czas.

 

Wraz z biegiem ciąży jednak i zbliżającym się porodem, kobieta uświadamia sobie, że zanim to wszystko nastąpi, trzeba przejść poród. O ile często słyszy się o jego magicznym aspekcie, o tyle nie zmienia to faktu, że wiąże się on z pewnymi bardzo przyziemnymi i mało atrakcyjnymi kwestiami. Potem początki macierzyństwa, to obolałe piersi, popękane brodawki, wyciekające mleko oraz oczyszczająca się macica. Aby złagodzić zderzenie z rzeczywistością, dobrze jest już wcześniej się na nią przygotować. Przede wszystkim miej świadomość tego, jak działa kobiecy organizm, jakie procesy zachodzą w nim po porodzie oraz w czasie karmienia piersią. Nie zawsze będzie różowo.

 

Majtki poporodowe w okresie połogu

 

Jednorazowe majtki muszą się bezwzględnie znaleźć w Twojej torbie do szpitala. Pomogą one utrzymać podkłady poporodowe na swoim miejscu, zapewniając Ci komfort i higienę. Wybierz majtki poporodowe z dobrej jakości materiału, który będzie przepuszczał powietrze. Jednorazowe majtki siateczkowe świetnie sprawdzają się podczas pobytu w szpitalu. Po użyciu wystarczy wyrzucić je do kosza. Nie musisz przechowywać zabrudzonej bielizny w torbie. Spakuj więc  po jednej sztuce majtek poporodowych jednorazowych na planowany dzień spędzony na oddziale plus kilka sztuk zapasowych. Na rynku dostępne są także majtki poporodowe wielorazowego użytku, lecz te lepiej sprawdzą się już po powrocie do domu, gdzie swobodnie można zrobić pranie.

 

Wkładki laktacyjne - do czego służą?

 

Działają podobnie jak wkładki higieniczne, tylko że stosuje się je na piersi. Przydadzą się niemal każdej młodej mamie. Co ważne, wyciekające mleko dotyczy również kobiet, które nie zdecydowały się lub nie mogą karmić naturalnie. Zanim zaniknie produkcja pokarmu, trzeba będzie chwilę odczekać. Mamom karmiącym piersią wkładki laktacyjne przydadzą się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, dopóki organizm przy współpracy z maluchem, nie wyreguluje swojej pracy. Dzięki wkładkom laktacyjnym nie  tylko unikniesz krępujących plam na bluzce, lecz również zadbasz o higienę. Dodatkowo długotrwały kontakt sutków z zabrudzonym mlekiem biustonoszem byłby niehigieniczny, szczególnie dla dziecka.

 

Wkładki laktacyjne mogą się przydać już w ciąży, gdy zacznie wypływać z piersi siara. Na początku warto zaopatrzyć się w jedno opakowanie wkładek. Jeżeli będziesz karmić i zobaczysz, że są Ci potrzebne, wówczas możesz nabyć większą ilość.

 

Maść na brodawki dla mam karmiących piersią

 

Naturalne jest, że w czasie ciąży i podczas laktacji piersi rosną, pęcznieją, zmieniają wygląd. Ich skóra staje się bardziej napięta, wysuszona, pękają włókna elasatyny. Do tego dochodzi wielokrotne rozciąganie podczas każdego karmienia, które dodatkowo nadwyręża wrażliwą skórę. Maść na brodawki pomoże złagodzić uczucie wysuszenia, napięcia skóry i bólu, przyspieszy gojenie się ran i zapobiegnie pojawianiu się nowych.

 

Pomimo trudów związanych z początkami macierzyństwa, bólu, walki z zastojami mleka, z poporodowymi bliznami, a przy tym z nocnym karmieniem, nieustannym zmienianiem pieluch, kolkami, to jednak cudowny okres. Wystarczy dotyk małej rączki, jedno spojrzenie, uśmiech i fakt, że Twoja obecność jest w stanie ukoić największą rozpacz małego człowieka. Zaopatrz się we wszystkie potrzebne przedmioty, jednak wiedz, że na bycie mamą nie można się całkowicie przygotować. Być może właśnie dlatego jest to takie piękne i absolutnie wyjątkowe doświadczenie?

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć