Warszawa

Jak wybrać pierwsze pieluszki dla swojego dziecka?

Jak wybrać pierwsze pieluszki dla swojego dziecka?

Świeżo upieczeni rodzice mają mnóstwo „pierwszych razów”: pierwsze karmienie, pierwsza kąpiel, pierwszy przewijak, pierwsze słowo… W tym artykule znajdziesz wskazówki na jeden z bardziej „przyziemnych” pierwszych razów - odpowiemy bowiem na pytanie jak wybrać pierwsze pieluszki dla dziecka – funkcjonalne, wygodne, praktyczne i ekologiczne.

 

Czy eko pieluszki to tylko pieluszki wielorazowe?

 

Być może czytając słowo „ekologiczne”, od razu przyszły Ci do głowy matki w – wydawałoby się – niezwykle odległych czasach, które non stop prały, prasowały i składały sterty tetrowych pieluch. Na szczęście dziś istnieją już pieluchy wielokrotnego użytku, które wpisują się założenie bycia „eko”. Oznacza to, że w ich produkcji szanuje się nie tylko zdrowie i potrzeby maluszka, ale także uwzględnia się wymagania i ograniczone zasoby naszej planety. Przykładem takich pieluszek są https://kolorky.pl/ które w produkcji nie wykorzystują szkodliwych i alergicznych składników – taki jak np. chlor, który często znajduje się w farbach – a także PVC, lateks i ftalany. Wszystko to idzie w parze z biodegradowalnością, dzięki czemu pieluszki rozkładają się znacznie szybciej niż klasyczne „wielorazówki”.

Opcja ta jest idealną alternatywą dla wspomnianych pieluszek tetrowych, które coraz bardziej odchodzą w zapomnienie – między innymi dlatego, że trzeba je regularnie prać i suszyć (co też nijako podważa ich ekologiczność).  

 

Jednorazowe eko pampersy – najważniejsze cechy

 

Skóra na plecach, udach i pupie niemowlaka jest niezwykle wrażliwa. Jeśli chcesz kupić trafione eko pampersy, postaw na sprawdzonych i zaufanych producentów, którzy stosują naturalne materiały najwyższej jakości i bazują na bezpiecznych procedurach produkcyjnych. Dowiedz się chociażby, w jaki sposób przebiega proces bielenia - najlepiej, gdy jest to metoda TFC, w której nie wykorzystuje się chloru.

 

Poza tym ekologiczne pieluszki nie mogą zawierać szkodliwych substancji takich jak PVC albo lateks. Naturalne materiały zapewniają nie tylko dobrą cyrkulację powietrza, ale również biodegradowalność – tak ważną dla naszej tonącej w tworzywach sztucznych planety. Weź pod uwagę, że przez pierwsze 3 miesiące będziesz zmieniać niemowlęciu pampersy nawet 12 razy dziennie. Jeśli to przeliczysz, przez stosunkowo krótki okres (ok. 90 dni) uzbiera się ogromna sterta odpadów – ponad 1000 zużytych pampersów! I to przy jednym maluchu!

Poza tym eko pieluchy, jak każde inne, muszą charakteryzować się odpowiednią miękkością i wysoką chłonnością dla kału i moczu. Ale co najważniejsze: muszą być we właściwym rozmiarze i w atrakcyjnym dla maluszka wzorze.

 

Jak dobrać rozmiar pampersów dla dziecka?

 

Jeśli masz już upatrzone jednorazowe pampersy, przejdź do doboru wielkości pieluch. Badania wykonywane jeszcze w czasie ciąży pomogą Ci oszacować wagę noworodka. Najczęściej pampersy występują w następujących przedziałach wagowych (oznaczenia mogą się nieco różnić w zależności od producenta):

 

  • do 2 kg – dla wcześniaków i malutkich noworodków (zazwyczaj mają rozmiar „0”),
  • 2-5 kg – dla „standardowych” maluchów (możesz je znaleźć pod nazwami „1” albo „S”),
  • ponad 5 kg – dla starszaków (rozmiary „2”, „3” albo jeszcze inne).

 

Nie kupuj ani za małej, ani za dużej pieluszki. Pierwsza będzie uciskać i obcierać delikatne ciałko maluszka, a druga nie zapewni odpowiedniej szczelności. Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt będzie odpowiedni, na początku kup mniejsze opakowanie.

 

Pierwsze pieluszki dla niemowlaka? Wybierz (eko)logicznie!

 

Ekologiczne jednorazowe pampersy to doskonała opcja dla rodziców, którzy cenią sobie produkty wspierające faunę i florę. Uszanowanie zasobów planety, brak testowania na zwierzętach i duży nacisk na skład to podstawa bezpiecznej, dziecięcej pielęgnacji. Wybierając więc pieluszki zastanów się czego potrzebuje Twoja pociecha, jakie wartości powinna spełniać wybrana firma, które składniki mogą być szkodliwe, a które zapewnią córke lub synkowi największą wygodę i komfort podczas zasypiania i codziennych harców. W końcu Twój maluch zasługuje na to co najlepsze, prawda?

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć