Warszawa

Skaza białkowa a karmienie piersią - co musisz wiedzieć?

Skaza białkowa a karmienie piersią - co musisz wiedzieć?

Reakcje alergiczne u niemowląt mogą pojawić się już w 2. lub 3. tygodniu życia. Często zdarza się, że jest nią skaza białkowa, czyli nietolerancja białka mleka krowiego. Czy alergia pokarmowa ma wpływ na sposób karmienia piersią? Jak możesz sobie poradzić jako mama, z dolegliwościami maluszka? Upewnij się!

 

Skaza białkowa u niemowląt – skąd się bierze?

 

Istnieje kilka powodów, które wymienia się jako główne przyczyny skazy białkowej. Pierwszym z nich jest niska odporność układu trawiennego Twojej pociechy. W początkowych tygodniach i miesiącach życia malutki organizm buduje dopiero zachowania immunologiczne, dlatego białko mleka krowiego może okazać się dla niego alergenem. Po drugie dziecko może cierpieć z powodu skazy białkowej przez uwarunkowania genetyczne. Jeśli Ty lub Twój partner również macie alergie pokarmowe, istnieje bardzo duże ryzyko jej wystąpienia u dziecka.

 

Czym objawia się skaza białkowa u niemowląt?

 

Jak możesz rozpoznać, że w przypadku Twojego bobasa występuje akurat skaza białkowa? Najczęściej objawia się przez:

 

  • zaczerwienione policzki;
  • wysypkę na twarzy i reszcie ciała;
  • ulewanie pokarmu i wymioty;
  • biegunki;
  • kolki.

 

Czy należy zaprzestać karmienia piersią w przypadku skazy białkowej?

 

Kluczem do komfortowego życia swojego maluszka często jest dieta eliminacyjna. Rezygnacja z naturalnego pokarmu nie jest wskazana, ponieważ znajdują się w nim przeciwciała wzmacniające reakcje immunologiczne młodego organizmu. Dlatego właśnie z czasem dziecko przestaje cierpieć z powodu skazy białkowej. Ciągłość karmienia piersią powoduje, że musisz uważać na to, co jesz. Idealnie będzie skorzystać z porady lekarza, który zapewni Ci specjalistyczną wiedzę o uczuleniu pokarmowym i pomoże eliminować ryzykowne pokarmy z diety.

 

Czego unikać w diecie podczas karmienia piersią?

 

Najczęściej maluszek cierpi z powodu uczulenia na białko mleka krowiego. Dlatego pierwszym produktem, który wyeliminujesz, powinno być właśnie mleko i przetwory na jego bazie (sery, jogurty, kefiry). Unikaj również produktów przetworzony zawierających serwatkę i białka mleka. Dobrze jest zupełnie wyeliminować dania, w których wykorzystuje się artykuły ze sztucznymi barwnikami. Bardzo podobne do białka mleka krowiego są proteiny zawarte w mięsie cielęcym i wołowym. Jeśli korzystasz z nich w swojej diecie, postaraj się je czasowo wyłączyć.

 

Jakie produkty jeść karmiąc piersią?

 

Oczywiście nie ze wszystkie musisz rezygnować. Świetnym pomysłem na wzbogacenie swojej diety są ryby. Zawierają mnóstwo składników odżywczych pozytywnie wpływających na organizm Twój i maluszka. Kwasy omega-3 oraz cenne białka są niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Wartościowe składniki proteinowe znajdziesz również w roślinach strączkowych. Jeśli bardzo lubisz mięso, możesz sięgać po drób, jednak nie częściej niż 2 razy dziennie.

 

Skaza białkowa a karmienie piersią – podsumowanie

 

Czy dziecko cierpiące z powodu skazy białkowej może być karmione piersią? Oczywiście, że tak! Jednak konieczne jest baczne przyglądanie się swojej diecie i eliminowanie poszczególnych artykułów.

 

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/skaza-bialkowa-czyli-alergia-u-niemowlat/

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć