Warszawa

33 tydzień ciąży - co czuje w tym czasie mama?

33 tydzień ciąży - co czuje w tym czasie mama?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Pod wpływem rozwijającego się w niej życia z tygodnia na tydzień zmienia się jej ciało i towarzyszy jej burza emocji. W 33 tygodniu ciąży maluch ma już rozwinięte wszystkie kości i w pełni ukształtowana buzię. Zobacz co jeszcze dzieje się z maleństwem i jego mamą w tym czasie.

 

Senność, zgaga i inne dolegliwości

 

33 tydzień ciąży upływa pod znakiem nowych dolegliwości. Może pojawić się:

 

  • bezsenność,
  • zgaga,
  • bóle kręgosłupa,
  • skurcze nóg.

 

Dzieje się tak dlatego, że maluch jest coraz większy i coraz bardziej daje się we znaki mamie. W tym okresie może mierzyć nawet 43 cm i ważyć dwa kilogramy. To naprawdę sporo. W brzuchu mamy jest mu coraz ciaśniej i coraz trudniej o wygodną pozycję. Czasami ułoży się tak, że naciska na układ pokarmowy. Wówczas u mamy może pojawić się zgaga i nudności. 33 tydzień ciąży (https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/33-tydzien-ciazy-gdy-do-porodu-zostalo-6-tygodni) to trudny okres dla mamy także dlatego, że brzuch jest już bardzo duży i okrągły, przez co może przeszkadzać w codziennych, nawet najprostszych, czynnościach.

 

Dodatkowe dwa kilogramy nie są też bez znaczenia dla kręgosłupa i nóg, stąd pojawiają się coraz częstsze i coraz mocniejsze bóle. Niestety najbardziej dokuczliwe są w nocy, więc zdarza się, że przyszłej mamie dokucza bezsenność.

Sen z powiek przyszłej mamie spędza też maluch, który w przeciwieństwie do niej w tym czasie lubi ucinać sobie częste i długie drzemki. Brak wyczuwalnych ruchów dziecka może być niepokojący, jednak wystarczy zjeść coś słodkiego, aby się ożywiło.

 

Maluch pełen energii

 

Gdy mama cierpi na bezsenność, maluch w 33 tygodniu ciąży jest pełen energii. Ma już w pełni rozwinięty układ kostny i elastyczną główkę – tak musi zostać aż do porodu, aby mógł bez problemu przejść przez kanał rodny. Ukształtowana jest też buźka, którą można zobaczyć na USG.

 

Dzięki rozwiniętemu układowi ruchu maluch, w przerwach między częstymi drzemkami, bywa bardzo aktywny, co mama przypłaca wieloma dolegliwościami. W 33 tygodniu ciąży rozwija się też układ oddechowy. Dziecko przygotowuje się powoli do samodzielnego oddychania. 

 

Pomyśl o zabezpieczeniu krwi pępowinowej

 

W teorii, do porodu zostały jeszcze dwa tygodnie. To odpowiedni czas, aby pomyśleć o pobraniu i zabezpieczeniu krwi pępowinowej. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który w przyszłości może uratować życie dziecka lub jego rodzeństwa. Krew można przechowywać w specjalnym banku. Gdy rodzice zdecydują się na zabezpieczenie krwi pępowinowej, powinni o tym poinformować położną. Warto w tym czasie także przeanalizować oferty banków, które się tym zajmują.

 

Tuż przed porodem

 

W 33 tygodniu ciąży można już powoli przygotowywać się do powitania malucha na świecie. Do czasu porodu w pełni rozwinie się układ oddechowy, maluch nauczy się też ssać i dzięki temu będzie zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Jeśli urodzi się w tym czasie, będzie traktowany jako wcześniak. Oznacza to, że do czasu kiedy będzie mógł sam oddychać, pozostanie w inkubatorze. Jest to także najlepszy moment, aby skompletować wyprawkę dla malucha i torbę dla mamy do szpitala, gdyż będzie mogła się przydać w każdej chwili.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć