Warszawa

Kiedy zabrać dziecko do psychologa dziecięcego?

Kiedy zabrać dziecko do psychologa dziecięcego?

Każdy człowiek ma swoje problemy. Dziecko nie jest tutaj wyjątkiem. Twoje dziecko też może borykać się z wieloma problemami. Nie lekceważ ich. Dla Ciebie mogą wydawać się błahe, ale dla Twojego dziecka mogą być naprawdę ogromne, wręcz przytłaczające. Jeśli nie jesteś w stanie pomóc dziecku samodzielnie, nie załamuj się. Mądry rodzic wie, że w takich sytuacjach warto poszukać pomocy. Nie jest to oznaka słabości, tylko rodzicielskiej siły i miłości. Dlatego skorzystanie z pomocy psychologa dziecięcego to bardzo dobry pomysł. Kiedy zwrócić się do niego po pomoc?

 

Czy do psychologa dziecięcego można wybrać się z niemowlakiem?

 

Niemowlęta też może mieć już problemy rozwojowe. Jeśli zaniedbasz je na tym etapie, dziecko może mierzyć się z konsekwencjami tego zaniedbania przez resztę życia. Problemy te mogą bowiem dotknąć sfery emocjonalnej, psychicznej i fizycznej dziecka. Dlatego pilnie obserwuj swoje dziecko, a jeśli coś Cię zaniepokoi, spytaj o radę kogoś bardziej doświadczonego. Może okazać się, że wizyta u psychologa dziecięcego z niemowlęciem jest wskazana.

 

Jednak wizyta taka nie powinna odbywać się wcześniej niż przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia dziecka. Przez pierwsze trzy miesiące życia bowiem dziecko prowadzi bardzo nieregularny tryb życia. Przez ten okres też dziecko dopiero adaptuje się do codzienności i rzeczywistości, która go otacza.

To wszystko sprawia, że przez pierwsze trzy miesiące życia bardzo trudno jest określić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy czy może w jakiś sposób odstaje od normy. Psycholog będzie w stanie to określić dopiero po ukończeniu trzeciego miesiąca życia dziecka.

 

Jeśli dziecko skończyło trzy miesiące i wykazuje zachowania, które Cię niepokoją, dobry psycholog będzie w stanie postawić diagnozę lub rozwiać Twoje obawy. A kiedy udać się z niemowlęciem do psychologa dziecięcego? Zrób to jeśli niemowlak:

 

  • Ma problemy ze snem
  • Zachowuje się nerwowo podczas karmienia, choć warunki są odpowiednie do tej czynności
  • Nie jest w stanie się skupić przez dłuższą chwilę na jednej rzeczy
  • jest nadwrażliwy na bodźce
  • nie reaguje na słabe bodźce i potrzebuje mocnych wrażeń
  • jest wycofany
  • jest rozdrażniony
  • jest nerwowy
  • nie jest w stanie wyleżeć spokojnie w łóżeczku

 

Sporo kwestii może Cię zaniepokoić, zwłaszcza, gdy to Twoje pierwsze dziecko. Pamiętaj, że zawsze lepiej upewnić się, że wszystko jest w porządku niż żyć w niepewności i zamartwiać się. Twoje dziecko jest doskonałe w odczytywaniu Twoich emocji – Twój stres może przejść na nie.

 

Kiedy wybrać się do psychologa dziecięcego z przedszkolakiem?

 

Twój kilkulatek też może mieć problemy. Jego świat jest złożony, choć odmienny od Twojego. To, co dla Ciebie jest bez znaczenia lub stanowi tylko drobną niedogodność, dla Twojego dziecka może być problemem nie do przejścia. Dlatego nigdy nie bagatelizuj problemów swojego malucha. Nie lekceważ ich, nie wyśmiewaj i nie mów, że kiedyś zobaczy czym są prawdziwe problemy. To bardzo krzywdzące zachowanie, które może podkopać zaufanie dziecka do Ciebie, a także sprawi, że utraci wiarę w siebie, będzie miało niższą samoocenę i będzie czuło się gorsze.

 

Dzieci są różne – niektóre przystosowują się do zmian w życiu łatwiej, inne trudniej. Są dzieci bardziej i mniej wrażliwe. To, że na jednym dziecku jakaś sytuacja nie zrobi wrażenia, nie znaczy, że drugie nie będzie mieć problemów. Kiedy zgłosić się z dzieckiem do psychologa dziecięcego?

 

Zrób to wtedy, gdy Twoje dziecko:

 

  • cierpi na bezsenność
  • ma koszmary senne
  • moczy się w nocy i nie jest to spowodowane chorobami somatycznymi
  • cierpi na zaburzenia łaknienia

 

Warto rozważyć też skorzystanie z usług psychologa dziecięcego, gdy w życiu dziecka zaszły zmiany. Rozwód rodziców, pojawienia się nowego partnera rodzica, śmierć w rodzinie, przeprowadzka, zmiana przedszkola na inne – na dziecko może oddziaływać naprawdę wiele kwestii. Nie wszystkie są dla dziecka czymś, co łatwo przepracuje samo. Nierzadko potrzebuje wsparcia. A Ty, jako mądry, kochający rodzic, powinieneś go udzielić. Jeśli nie poradzisz sobie z tym problemem sam, poproś o pomoc – najlepszy będzie psycholog dziecięcy Warszawa to miasto, w którym znajdziesz pomoc, jeśli tylko poszukasz.

 

Wizyta u psychologa ze starszym dzieckiem i nastolatkiem

 

Starsze dziecko i nastolatek coraz bardziej rozszerza swój krąg znajomych. Już nie tylko rodzice są dla niego najważniejsi. Pojawia się coraz więcej kolegów, pojawia się chęć dostosowania się do grupy rówieśniczej czy pierwsze miłości. To wszystko w trudnym okresie dojrzewania, który dla dziecka jest już wystarczająco ciężki.

Warto rozważyć skorzystanie z usług psychologa dziecięcego, gdy jego zachowanie zaczyna odbiegać od tego, co prezentowało na co dzień do tej pory. Jeśli dziecko śmiałe i otwarte zmieni się w osobę wycofaną i cichą. Okres dojrzewania i nastoletniego buntu sam w sobie jest czymś normalnym, jednak u niektórych nastolatków przebiega o wiele ciężej niż u innych.

 

Nie krzycz, nie wymuszaj siłą określonego zachowania. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest Twoim wrogiem i nadal potrzebuje Twojej pomocy. Wizyta u psychologa dziecięcego może pomóc dziecku przejść trudne chwile, lepiej zrozumieć własną tożsamość, a także pomóc w problemach z grupą rówieśniczą. Może pomóc dziecku lepiej zacząć wchodzić w dorosłość i pomóc wam odbudować i umocnić wasze więzi.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć