Warszawa

Czym jest alergia u dzieci?

Czym jest alergia u dzieci?

Alergia potrafi uprzykrzyć życie wielu osobom dorosłym, a co dopiero dzieciom, które nie zawsze rozumieją, co się dzieje. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie objawów i wdrożenie leczenia, gdyż zaniedbanie tego może być bardzo groźne. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat przyczyn, objawów i leczenia alergii u dzieci.

 

Jakie są przyczyny występowania alergii?

 

Alergia jest reakcją obronną organizmu na dany czynniki, czyli alergen. To wynik błędnego zakwalifikowania danego elementu jako zagrożenie, czego efektem jest wystąpienie reakcji alergicznej. Skłonność do alergii jest najczęściej dziedziczona genetycznie, choć uczulenie może się też pojawić u dziecka, którego rodzice nie cierpią na żadną dolegliwość tego typu. Ponadto wiele maluchów cierpi na różnego rodzaju uczulenie, z którego potem dorasta. Jest to związane z ciągle kształtującym się układem odpornościowym, który może uznawać niektóre rzeczy za zagrożenie, a z czasem uczy się je tolerować.

 

Co może wywoływać alergię u dzieci?

 

Dużą grupą stanowią tak zwane alergie pokarmowe. Mogą one obejmować na przykład nabiał, ponieważ krowie mleko stanowi dość częsty czynnik alergizujący. Podobnie sprawa wygląda z jajkami oraz rybami. Często spotkana jest też różnego rodzaju alergia na orzechy, która najczęściej zostaje już na całe życie. Ponadto tego niektóre maluchy są uczulone na zwierzęta, najczęściej psy i koty. Co ciekawe naukowcy zaobserwowali, że maluchy, które do 5. miesiąca życia miały częsty kontakt z czworonogami rzadziej rozwijały na nie alergie. Oprócz zwierząt często pojawia się alergia na środki chemiczne oraz konserwanty, a także na pewne leki.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/dziecko/alergie-u-dzieci/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

 

Jakie są charakterystyczne objawy alergii?

 

Reakcja alergiczna może przyjąć różne formy, a także zróżnicowany stopień nasilenia. Najczęściej u dzieci pojawia się tak zwany katar sienny, czyli wodnista wydzielina, świąd w nosie, brak drożności i częste kichanie. Objawem towarzyszącym może być zapalenie spojówek, czyli zaczerwienienie, łzawienie i obrzęk oczu. W innych przypadkach alergia objawia się bardziej w formie zmian skórnych, najczęściej na rękach. Pojawia się wówczas najczęściej wysypka, zaczerwienienie i świąd. Czasami rozwija się z tego atopowe zapalenie skóry. Stosunkowo rzadko pojawiają się ponadto dolegliwości układu pokarmowego takie jak wymioty, biegunka i ból brzucha.

 

Jak wygląda diagnoza i leczenie alergii?

 

Mimo że część alergii ustępuje samodzielnie wraz z wiekiem, nie oznacza to, że nie należy leczyć objawów. Nieleczone dolegliwości ze strony układu oddechowego mogą się bowiem przerodzić w astmę, zaś te skórne czasami doprowadzają do innych chorób, takich jak łuszczyca. Uczulenie stwierdza się rzecz jasna u alergologa, który zleca odpowiednie testy, a następnie stwierdza stopień występującej reakcji. Po jej stwierdzeniu zapisywane są leki antyhistaminowe, czyli te blokujące enzym odpowiedzialny za wystąpienie reakcji.

 

Alergia u dzieci jest uciążliwym i poważnym problemem. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może ona mieć opłakane skutki.

 

Przygotowując się do tego artykułu naszym źródłem inspiracji były m.in. materiały dostępne na stronie Apteki Internetowej Gemini

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć