Warszawa

Wegetarianizm a weganizm - czym się różnią, jakie są podobieństwa?

Wegetarianizm a weganizm - czym się różnią, jakie są podobieństwa?

 Jest dość dużo osób, które nie zauważają różnicy pomiędzy wegetarianizmem a weganizmem i stosują te pojęcia zamiennie. Najczęściej uważają one, iż ktoś kto określa siebie jako „wege”, nie jada mięsa. Jednakże, pojęcia te nie są tożsame, a nawet między wegetarianami a weganami istnieją różnice zdań dotyczące używania produktów odzwierzęcych. Jakie wobec tego podobieństwa i różnice możemy dostrzec pomiędzy wegetarianizmem a weganizmem?

 

Na czym polega dieta wegetariańska i dieta wegańska?


Wegetarianizm charakteryzuje się wyłączeniem ze swojego codziennego jadłospisu mięsa i zawierających je produktów, jednakże wegetarianie dopuszczają jedzenie jaj, mleka, nabiału i miodu. Chcąc jednak jadać zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej trzeba wyeliminować ze swojego menu również ryby, owoce morza, smalec, żelatynę, sery podpuszczkowe i jeszcze kilka innych produktów, w których składzie znajduje się łój, a więc różnego rodzaju zup w proszku, bulionów czy sosów.


Natomiast weganizm jest bardziej restrykcyjny od wegetarianizmu. To sposób odżywiania wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Weganie wykluczają ze swojego menu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, mleko, miód, nabiał, jajka itp. Ich dieta bazuje na produktach całkowicie roślinnych, warzywach, owocach, grzybach, produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach i olejach roślinnych. Dieta wegan proponuje spożywanie wegańskiego burgera z kotletem sojowym lub buraczanym zamiast wołowego a także zastąpienie tradycyjnych mięsnych dań, zupami wegańskimi, pastami warzywnymi z dodatkiem makaronów oraz słodkimi deserami produkowanymi na bazie roślinnych zastępników mleka. Dieta wegańska wymaga też stosowania niewielkiej ilości suplementów, najczęściej w postaci witaminy B12, której niestety potrawy wegańskie nie dostarczają.


Wegetarianizm i weganizm – jakie są podobieństwa?


Na osi wegetarianizm a weganizm istnieje znacznie więcej podobieństw niż różnic. Zarówno wegetarianie jak i weganie, w swojej diecie, bazują przeważnie na spożywaniu warzyw oraz owoców. Nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju. Rezygnują zarówno z wołowiny, wieprzowiny, baraniny, drobiu jak i ryb, żelatyny oraz smalcu. Jadłospis wegan i wegetarian jest podobny, gdyż na szczycie ich piramidy żywieniowej znajdują się owoce i warzywa a białko zwierzęce zostaje w nim zastąpione białkiem roślinnym, znajdującym się najczęściej w roślinach strączkowych, zbożowych i nasionach, olejach roślinnych oraz orzechach. Jedni i drudzy używają zastępników mięsnych takich jak seitan, tempeh czy tofu oraz gotowych wyrobów w postaci wędlin, kiełbas czy pasztetów roślinnych.


Decyzja rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego u obydwu grup najczęściej wynika przede wszystkim z przyczyn etycznych i ekologicznych a w następnej kolejności zdrowotnych. Obydwie grupy sprzeciwiają się też zabijaniu oraz przemysłowej hodowli zwierząt, która w dzisiejszych czasach nie jest niezbędna dla przetrwania człowieka a służy jedynie utrwalaniu niezdrowych nawyków i zadowoleniu podniebień zwolenników posiłków mięsnych.
Ponadto, ani jedni ani drudzy nie noszą ubrań, obuwia, toreb i pasków ze skóry i odżywiają się w podobny sposób. Podstawową bowiem ideą jaką kierują się te dwie grupy jest unikanie wykorzystywania zwierząt i nieprzyczynianie się do ich cierpienia. Jakie wobec tego różnice dzielą wegan i wegetarian?


Wegetarianizm a weganizm – czym się różnią?


Czym się wobec tego różni weganizm od wegetarianizmu? Otóż różnice te nie są drastycznie duże. Wybory wegan są bardzo przemyślane i wymagają znacznie większych poszukiwań. Przede wszystkim odrzucają oni takie produkty odzwierzęce jak nabiał a więc sery, jaja, mleko jogurty a także miód miód. Częściej mają one także moralny wymiar, wykraczający poza dietę i stający się stylem życia, opartym o troskę o dobrostan zwierząt. Konflikt wegetarianie a weganie polega na krytycznym odnoszeniu się tych drugich do osób spożywających nabiał w postaci mleka czy jajek, których pozyskiwanie również łączy się z krzywdzeniem zwierząt. Niekiedy dieta wegetariańska jest stanem przejściowym pomiędzy jedzeniem mięsa a weganizmem. 

 

Można więc z powodzeniem podsumować, iż weganizm jest kolejną, bardziej restrykcyjną niż wegetarianizm, fazą rezygnacji z posiłków przyczyniających się do eksploatacji naszych mniejszych braci. Więcej na temat różnic pomiędzy weganizmem a wegetarianizmem przeczytasz tutaj: https://www.aldi.pl/nasze-produkty/strefa-zdrowia/wegetarianizm-a-weganizm.html

 

Wegetarianizm i weganizm – coś więcej niż dieta


Idea wegetarianizmu istnieje już od czasów starożytnych, natomiast weganizm jako pojęcie, zapoczątkowany został w latach 40-stych XX wieku. Obydwa prądy związane są ze sposobem życia, eliminującego lub zmniejszającego, okrucieństwo wobec zwierząt.

 

Zarówno weganie jak i wegetarianie dbają także o środowisko naturalne, które jest nie tylko przestrzenią dla ludzi, ale wszystkich żyjących istot. Świadomość niespożywania mięsa oznacza dla nich przyczynianie się do zmniejszenia cierpienia zwierząt hodowanych.

 

Podstawą bycia weganinem jest oczywiście rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych ale również wyeliminowanie ich ze wszystkich innych aspektów życia, Oprócz rezygnacji z mięsa, ryb i drobiu, eliminują oni również ze swojego jadłospisu nabiał oraz miód. Nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców – takich jak skóra, futro, jedwab czy też wełna.

Ponadto zarówno weganie jak i wegetarianie nie uczestniczą w rozrywkach, w których zwierzęta traktuje się z okrucieństwem, bądź je zabija albo wykorzystuje – potępiają wszelkie polowania, rodeo, zoo, walki byków, wędkowanie, oceanarium czy cyrk. Odrzucają również wszelkie produkty, które były testowane na zwierzętach oraz produkty pochodzenia zwierzęcego np. wosk pszczeli, smalec, podpuszczka, łój, serwatka, węgiel kostny, żelatyna, lanolina, karmin, kazeina, szelak i karuk. Są one bowiem często elementami składu różnych artykułów używanych na co dzień.

 

Wybierając zarówno produkty spożywcze, ubrania czy kosmetyki, weganie muszą mieć pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Produkty odzwierzęce mogą być ich zdaniem używane tylko wówczas, jeśli jest to niezbędne do przetrwania, bądź ratuje życie ludzkiej jednostki.

 

Przepisy na smaczne dania wegańskie oraz wegetariańskie znajdziesz na Aldi.pl

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć