Warszawa

Jakie są przyczyny kataru u dzieci?

Jakie są przyczyny kataru u dzieci?

Dzieci często mają problem z nawracającym katar, a przyczyna tego niekoniecznie leży w skłonnościach do sezonowych infekcji. Co może powodować przewlekły katar u dzieci i jak rozpoznać poszczególne jego rodzaje?

 

Katar jest objawem zapalenia błony śluzowej nosa. Często nazywa się go również nieżytem nosa. Objaw wzmożonego wydzielania śluzu to nic innego jak reakcja obronna ze strony układu immunologicznego. Gęsty śluz ma stanowić naturalną barierę dla wirusów i bakterii.

 

Niestety, nadprodukcja śluzu oraz obrzęk nosa spowodowany wzmożonym napływem krwi do obszaru zapalnego skutkuje uporczywymi objawami. Dodatkowo nadmiar wydzieliny w nosie może pogorszyć stan zdrowia. Jej nagromadzenie sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych. Nie mówiąc już o tym, że uniemożliwia normalne oddychanie i odczuwanie smaków i zapachów.

 

Najczęstsze przyczyny kataru u dzieci

 

Podobnie jak w przypadku dorosłych, katar u dzieci może mieć różne podłoże. Najczęściej jest wynikiem infekcji. Katar może rozwinąć się w reakcji na infekcję wirusową lub bakteryjną. Infekcje o podłożu grzybiczym skutkujące takim objawem są z kolei raczej rzadkie.

 

Katar alergiczny – jak go rozpoznać?

 

Jeśli katar ma charakter sezonowy, ale nie towarzyszą mu inne objawy świadczące o infekcji, można podejrzewać podłoże alergiczne. Katar sienny jest reakcją na sezonowe pylenie roślin i cierpi na niego coraz więcej osób. Katar może sugerować również inne alergie, na przykład na kurz czy sierść. Jego źródło należy oczywiście zweryfikować w gabinecie lekarskim, jednak pierwszym testem może być odcięcie malucha od domniemanego alergenu. Jeśli zauważysz poprawę w krótkim czasie, najprawdopodobniej katar jest właśnie skutkiem uczulenia.

 

Katarowi alergicznemu często towarzyszą takie objawy jak zasinienie małżowin, świąd spojówek, częste kichanie, a także obrzęk. Odcięcie dziecka od czynnika uczulającego to podstawa, ale celem złagodzenia objawów można również stosować przepisane przez lekarza leki przeciwalergiczne. W leczeniu kataru o takim podłożu stosuje się między innymi sterydy donosowe.

 

Jak leczyć katar u dzieci?

 

Podstawową metodą leczenia kataru u dzieci jest regularne usuwanie wydzieliny z nosa. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może bowiem zaostrzyć objawy i sprzyjać dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. W przypadku najmłodszych maluchów można wspomóc się w tym celu gruszką do nosa.

Kolejną skuteczną metodą leczenia kataru są inhalacje. W przypadku dzieci również tych większych najlepiej zastosować w tym wypadku nebulizator. Jest to metoda gwarantująca maksimum bezpieczeństwa, ale też skuteczności. Nebulizator służy do aplikacji leków płynnych oraz roztworów metodą wziewną. Stosowane w ten sposób preparaty trafiają bezpośrednio do miejsc dotkniętych reakcją zapalną. Wystarczy zasilić nebulizator ampułką z odpowiednim środkiem. W przeciwieństwie do inhalatorów, nebulizatory nie wymagają koordynacji oddechu, dzięki czemu sprawdzają się u najmłodszych dzieci.

 

Aby wspomóc leczenie, warto zadbać o stałe warunki panujące w domu. Wahania temperatury i zmiany wilgotności powietrza mogą nasilić objawy u dziecka.

 

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/przewlekly-katar-u-dzieci-przyczyny-i-leczenie/

 

 

Materiał sponsorowany

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć