Warszawa

Jakie są skuteczne sposoby na katar u dziecka?

Jakie są skuteczne sposoby na katar u dziecka?

Sezon na przeziębienia w pełni? Twoje dziecko z pewnością niejednokrotnie będzie cierpiało z powodu nieżytu nosa. Katar to uciążliwość zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią radzić sobie z samodzielnym oczyszczeniem poprzez usunięcie nadmiaru wydzieliny. Dowiedz się, jak radzić sobie z objawami kataru u najmłodszych oraz starszych dzieci, a także jaki wpływ na minimalizację objawów ma przyczyna oraz typ kataru u dziecka.

 

Sposoby na katar dziecka zależne od jego przyczyny

 

Katar u dziecka może pojawić się w następstwie zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi, w następstwie schorzeń laryngologicznych, zabiegów oraz jako reakcja alergiczna. Jeśli Twoje niemowlę z różnych przyczyn złapało katar, a trudności w oddychaniu nosem związane są z jego niedrożnością, musisz działać. U małego dziecka, niezależnie od przyczyny katar znacznie wpływa na dyskomfort oraz utrudnienie oddychania. Dziecko nie rozumie, dlaczego jego niosek jest zapchany, dlatego do uciążliwych objawów może dołączyć niepokój i frustracja, związane z pogorszeniem samopoczucia. Aby określić, jak radzić sobie z katarem u niemowlęcia i małego dziecka warto mieć świadomość, jaka może być jego przyczyna.

 

Najczęstsze przyczyny kataru u dzieci

 

Katar u dziecka może mieć podłoże:

 

  • wirusowe, gdy wydzielina ma odcień transparentny, jest bezwonna i najczęściej wodnista;
  • bakteryjne, gdy poza katarem pojawia się gorączka, ból głowy, a wydzielina w kolorze żółto-zielonym ma nieprzyjemny zapach;
  • alergiczne, jako reakcja na alergen;
  • laryngologiczne, przy przeroście trzeciego migdałka;
  • reakcja na czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy.

 

Skuteczne sposoby na katar u niemowląt

 

U najmłodszych doskonale sprawdzają się domowe sposoby na katar u dzieci. Należy udrożnić drogi oddechowe, najlepiej przy zastosowaniu metod, które nie wpłyną dodatkowo na dyskomfort dziecka. Doskonałym sposobem na katar u dziecka są plastry na katar, nasączone olejkami eterycznymi. Dzięki doskonale dobranym proporcjom oraz zestawowi naturalnych aromatów drożność noska u najmłodszych może utrzymać się do ośmiu godzin. Warto przetestować ponadto spray do nosa, zawierający sól morską lub roztwór soli fizjologicznej. Pamiętaj, aby podczas kataru napajać dziecko jeszcze częściej. Podczas kataru dziecko potrzebuje witamin, które dostępne są w wielu naturalnych produktach oraz suplementach.

 

Jak leczyć katar u trochę starszych dzieci?

 

Jeśli Twoje dziecko jest już bardziej samodzielne, potrafi z pewnością samodzielnie oczyścić wnętrze jamy nosowej z zalegającej wydzieliny. Pilnuj je, aby wykonywało tę czynność jak najczęściej. W połączeniu z dużym nawodnieniem naturalnymi produktami (woda, sól z malin, napar z lipy) zapobiegniesz napłynięciu nadmiaru wydzieliny do gardła, a z niego w dół przewodu oddechowego, i wyeliminujesz ryzyko pojawienia się kaszlu. Zachęcaj dziecko do płukanek, inhalacji, nebulizacji i zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Tam, gdzie przebywa dziecko z katarem należy często i intensywnie wietrzyć. Zadbaj o to, by nieustannie nawilżać drogi oddechowe dziecka, wtedy faza naczyniowa kataru (objawiająca się zatkanym nosem, a następnie wodnistą, obfitą wydzieliną) minie szybko i przerodzi się w fazę komórkową, gdzie lepki katar jest już zwieńczeniem choroby. Podczas leczenia kataru u dziecka bardzo ważna jest konsekwencja oraz umiejętne zastosowanie domowych i farmakologicznych sposobów. Więcej o pielęgnacji dziecka i szybkich sposobach na katar u najmłodszych dowiesz się na dzidziusiowo.pl

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć