Warszawa

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym - przyjemne i jasne wnętrze dla maluchów

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym - przyjemne i jasne wnętrze dla maluchów

Styl rustykalny może się kojarzyć z drewnianą chatką w górach i prawdopodobnie większość z nas nie pomyślałaby o nim w kontekście dziecięcej aranżacji. Tymczasem estetyka ta nadaje się idealnie do pokoju malucha. Dzięki niej wprowadzimy pod dach odrobinę natury!

 

Pokój dziecięcy w stylu rustykalnym to gorący trend ostatnich miesięcy. Nic nie wskazuje jednak, by moda na takie aranżacje miała przeminąć. Żyjemy w świecie, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci mają mało kontaktu z przyrodą, a właśnie ten styl pozwala to zrekompensować. W tym poradniku pokażemy, w jaki sposób zamienić pokój malucha w cudowną krainę pełną zwierząt i natury.

 

Dzięki ściennym dekoracjom, jak fototapety dla dzieci czy praktyczne naklejki, uda się dosłownie w oka mgnieniu przeprowadzić spektakularną metamorfozę wnętrza i to bez zbędnego wysiłku.

 

Zobacz, dlaczego pokój dziecięcy w stylu rustykalnym to doskonały wybór!

 

Pokój dziecięcy w rustykalnym stylu odznacza się wieloma zaletami. Największym atutem takiego aranżacyjnego rozwiązania jest to, że wprowadzimy do codziennego otoczenia dziecka świat przyrody.

 

W tym stylu często pojawiają się na przykład zwierzęce i roślinne motywy. Na topie znajdują się obecnie leśne wzory, dlatego warto zainspirować się takimi przedstawieniami. Dzięki nim nawet mieszkając w środku miasta, maluch będzie otoczony zwierzakami. Trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do typowo bajkowych wzorów, akcenty ze świata natury odznaczają się bardziej ponadczasowym charakterem, dzięki czemu maluch szybko z nich nie wyrośnie, a wnętrze będzie mu służyć przez lata.  

 

Równie istotne jest to, że taki wystrój sprawdzi się w pokoju, które dzieli ze sobą rodzeństwo – siostra i brat. Dekoracje rustykalne nie dzielą się na fototapety dla chłopców czy dziewczynek, ponieważ odznaczają się uniwersalnym charakterem, co znacznie ułatwia urządzenie wnętrza.

 

Naturalne materiały i jasna kolorystyka ukoją zmysły malucha

 

W świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie dzieci narażone są na ogromną ilość bodźców. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by ich pokój był stonowany i koił zmysły. Styl rustykalny nadaje się do tego idealnie. Królują bowiem tutaj delikatne barwy. Najchętniej wybierane odcienie to kolory ziemi. Są to złamane biele i beże, delikatne brązy, zielenie i pomarańczowe akcenty. Taka tonacja jest idealnym tłem dla malucha i do zabawy, i do wypoczynku, i do odrabiania lekcji.

 

Tym jeszcze, czym odznacza się rustykalna estetyka, są naturalne materiały. Drewno, wiklina i rattan to podstawa. Takie meble są nie tylko wygodne i ponadczasowe, ale także przyjemne w korzystaniu. Tekstylia z kolei, na które warto postawić, to bawełna, wełna, len i juta. Narzuta w wiejską kratkę na łóżko, półeczki zrobione z drewnianych skrzynek umieszczone w zasięgu ręki dziecka, a do tego ręcznie tkany dywan na podłodze – to świetne przykłady rustykalnego wyposażenia. Tym, na co warto postawić, gdy mowa o tekstyliach, jest indiański namiot tipi do zabawy oraz hamak.  

 

Fototapety dla dzieci, które zaproszą do wnętrza odrobinę natury

 

W rustykalnej stylizacji nie może zabraknąć nawiązań do świata natury. Te z kolei można  w oka mgnieniu wprowadzić do wystroju decydując się na uniwersalne fototapety dla dziewczynek i chłopców, które przedstawiają zwierzaki. Wizerunki sarenek, lisków, zajęcy, niedźwiedzi czy sów sprawią, że pokój zamieni się w leśną krainę! Nie ma chyba szkraba, który nie lubi zwierzaków, dlatego to doskonała propozycja.

 

W stylu rustykalnym dużą popularnością cieszą się wzory w duchu retro. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, takie motywy pasują do dziecięcych aranżacji. Nie są pstrokate i odznaczają się łagodną kolorystyką, dlatego nie przytłoczą nawet małego pokoju i nie sprawią, że dziecko będzie przebodźcowane.

 

Ciekawą propozycją są także fototapety przedstawiające pejzaże, ale nie w formie fotografii, lecz bajkowej ilustracji – przypominającej na przykład malunek wodnymi farbami. Na uwagę zasługują nie tylko leśne widoki, ale też polna łąka, wysokie góry czy łagodne pagórki.

 

Praktyczne naklejki do pokoju dziecięcego do ozdobienia ścian i mebli

 

Coraz bardziej popularnym motywem dekoracyjnym stają się naklejki do pokoju dziecięcego. Dzięki temu, że są samoprzylepne, ich montaż jest bardzo prosty i szybki. To właśnie one będą doskonałe, by nadać aranżacji dziewczęcego lub chłopięcego charakteru, jeśli nam na tym zależy. Wzór prezentujący roślinną kompozycję, na przykład wieniec z polnych kwiatów, sprawdzi się w dziewczęcej aranżacji nad łóżeczkiem, z kolei wizerunek zabawnego  niedźwiedzia będzie pasował jak ulał nad chłopięcym kącikiem zabaw.   

 

Warto jednak powiedzieć, że naklejki na ścianę do pokoju dziecięcego mają więcej zastosowań. Sprawdzą się na każdej gładkiej powierzchni, dzięki czemu możemy odświeżyć nimi fronty mebli, na przykład szafy na ubrania, czy blat biurka. Niech zagoszczą tutaj roślinne akcenty – szyszki, liście, żołędzie czy grzybki. Takie naklejki na meblach w połączeniu ze zwierzęcą fototapetą i drewnianymi meblami dadzą zachwycający efekt.

 

Nie od dziś wiadomo, że natura ma kojący wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jeśli chcemy, by nasz szkrab był otoczony przyrodą, nawet jeśli mieszka w dużym mieście, pokój urządzony w rustykalnym stylu jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu zarówno świat roślin, jak i zwierząt znajdzie się w zasięgu jego ręki, tworząc idealne tło do nauki, zabawy i wypoczynku. 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć