Warszawa

Podróż samochodem z psem - o czym trzeba pamiętać?

Podróż samochodem z psem - o czym trzeba pamiętać?

Wiele osób decyduje się na podróż samochodem ze swoim pupilem. Niezależnie od długości trasy trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dzięki temu zarówno czworonóg, jak i jego właściciel, będą mieli zapewniony odpowiedni komfort. Zobacz, o czym pamiętać podczas podróży z psem samochodem.

 

Transporter lub mata samochodowa

 

Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w specjalny transporter dla psa. W przypadku większych ras zalecana jest mata samochodowa oraz specjalna smycz, którą mocuje się do pasów. Dzięki temu pies ma zapewniony nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo.

 

Niezbędne dokumenty

 

Zawsze należy podróżować z książeczką zdrowia psa. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w nowym miejscu. Czasami konieczna jest wizyta u weterynarza. Dlatego warto się do takiej ewentualności przygotować. Ponadto jest to dokument, który potwierdza, że pies przyjął szczepionkę przeciwko wściekliźnie i został odrobaczony.

 

W przypadku podróży zagranicznych pies powinien posiadać paszport. Taki dokument wydaje lekarz weterynarii. Niektóre kraje wymagają jeszcze innych zaświadczeń (np. potwierdzenie odrobaczenia psa w ciągu ostatnich kilku dni lub oznaczenie liczby przeciwciał przeciwko wściekliźnie). Warto zapoznać się z wymaganiami na kilka tygodni przed wyjazdem.

 

Co spakować w podróż dla psa?

 

Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość karmy i wody. Konieczne jest robienie częstych przystanków, aby zwierzę mogło się napić. Warto spakować też:

 

  • posłanie,
  • ulubioną zabawkę,
  • krótką smycz (zwłaszcza, gdy jest to wyjazd do dużego miasta),
  • kaganiec (niektóre kraje tego wymagają).

 

Co zrobić, gdy pies stresuje się jazdą samochodem?

 

Niektóre psy mocno stresują się podczas podróży samochodem lub innym środkiem transportu. Warto podjąć odpowiednie działania, które zminimalizują strach i zapewnią pupilowi odpowiedni komfort.

 

Można nagradzać psa smaczkami lub pieszczotami najpierw w pobliżu samochodu, a następnie w jego wnętrzu. Wówczas zwierzę zacznie kojarzyć pojazd z czymś przyjemnym. Warto jednak pamiętać, aby oswajanie zacząć już na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem i robić to stopniowo. Nie należy zmuszać psa do wsiadania do samochodu.

 

Jeżeli z psem podróżują dwie osoby, jedna z nich może zająć miejsce z tyłu z psem. Obecność właściciela poprawi komfort czworonoga i zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Można też spróbować olejek CBD dla psa. Preparat ten ma działanie uspokajające i relaksujące. Należy pamiętać o tym, aby przed wyjazdem zabrać zwierzę na długi spacer i pozwolić mu się wybiegać.

 

Sprawdzenie stanu zdrowia psa

 

Przed wyjazdem z psem warto sprawdzić jego stan zdrowia. Często pupil przez długi czas zachowuje się normalnie i nie wykazuje żadnych objawów chorobowych. Dlatego konieczne jest zgłoszenie się do weterynarza na rutynową kontrolę. W razie wykrycia nieprawidłowości możliwe jest rozpoczęcie leczenia jeszcze przed podróżą. Warto też pamiętać, że sprawdzenie stanu zdrowia psa jest obowiązkowe przed wyjazdem za granicę.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć