Warszawa

Najlepsze roboty odkurzające w 2021

Najlepsze roboty odkurzające w 2021

Przyzwoity robot odkurzający może cię uchronić przed żmudną ilością prac porządkowych. Występują one na rynku w różnych przedziałach cenowych. Mają ciekawe funkcje o których jeszcze niedawno nie można było marzyć, takie jak mapowanie, nawigację, samoopróżnianie, a nawet samosterylizację.

 

 Na potrzeby publikacji zorganizowano ponad sto testów dla 40 modeli co wyłoniło 4 najlepsze roboty odkurzające dla poszczególnych kategorii.

 

1. Najlepszy ogólnie: Xiaomi ROIDMI Eve Plus

2. Najlepszy w mopowaniu: Ecovacs Deebot T8 AIVI

3. Najlepszy cenowo: Eufy RoboVac 15C Max

4. Najlepsze w szczegółach: iRobot Roomba i7+

 

1. Najlepszy ogólnie:

Samoopróżniający się robot próżniowy Xiaomi ROIDMI Eve Plus

 

 

Cena: ~ $440

 

Testerzy byli zaskoczeni, że jest to najmocniejszy i najsolidniejszy model spośród wszystkich użytych, biorąc pod uwagę jego umiarkowaną cenę. Wyniki testów nie kłamią: szybko czyści i prawie nic nie pozostawia. Opróżnia tacę na kurz w 12 sekund. Co najbardziej ekscytujące, jest to jedyny, który może wysterylizować stację kurzu spośród 14 testowanych samoopróżniających się robotów. I był to również jedyny, który nie miał pleśni i zapachów w stacji kurzu  po 7 dniach testowania.

 

Znakomita wydajność

 

Szybkie usuwanie kurzu: Robot opróżnia odpady do stacji kurzu zaraz po zadokowaniu. ROIDMI zajęło zaledwie 12 sekund, aby opróżnić 97,4% odpadów (95,3% opróżnił robot z drugim miejscem w zestawieniu). Porównanie zebranych odpadów z jednorazowym workiem na kurz daje szacunek iż worek wystarczy na 2 miesiące codziennych odpadów. Zatem przez 2 miesiące nie musisz myśleć o jego zmianie.

 

Samosterylizacja: Program sterylizacji i dezodoryzacji uruchamia się i trwa przez 30 minut po tym, jak stacja kurzu zakończy opróżnianie tacy na kurz. W przypadku ROIDMI i 13 innych samoopróżniających się robotów odkurzających pozostawiono odpady (kurz, płatki owsiane itp.) w stacji kurzu przez 7 dni. W dniu 7 wszystkie inne modele miały zapachy i pleśnie, z wyjątkiem ROIDMI.

 

Różnica była szokująca, gdy zbadano karty testowe pod mikroskopem: bakterie i roztocza w pozostałych 13 modelach były 100 tys. razy wyższe niż ROIDMI. Pomyśleć, że to tylko 7 dni składowania odpadów! Co może się wydarzyć za miesiąc lub nawet dłużej? Warto aby inne marki zauważyły ??ten problem, tak jak zrobił to ROIDMI.

 

Inne cechy do pokochania

 

Silne ssanie: próżnia znamionowa 2700 Pa, odkurzacz i mop 2 w 1. W mgnieniu oka zasyssa metalowe koraliki, skórki owoców, włosy i drobny kurz.

 

Silny mop: mopuje w kształcie litery Y i nie ma problemów z czyszczeniem codziennych plam. Nie pozostawia po sobie smug wodnych.

 

Doskonała żywotność baterii: ma wiodącą w branży żywotność baterii: średnio 198 minut według testów.  Pozostaje zapas w baterii nawet po wyczyszczeniu 200?.

 

Sterowanie urządzeniem inteligentnym: parametry czyszczenia ustawiane w aplikacji (czas, obszar, wirtualne ściany itp.), łatwe sterowanie głosowe.

 

Co należy poprawić

 

Działanie zapobiegające splątaniu: Według ROIDMI pędzel w kształcie litery V nie plącze się. Ale podczas testów po czyszczeniu znaleziono kilka pasm bardzo długich włosów na szczotce. Z drugiej strony włosy można było łatwo usunąć za pomocą specjalnego narzędzia, które przyszło wraz z robotem.

 

2. Najlepszy w mopowaniu: Ecovacs Deebot OZMO T8+ Robot Odkurzacz

 

 

Cena: ~ 776 USD

 

W tym modelu dużą wagę przywiązuje się do mopowania, ponieważ jest to ważne w Chinach, gdzie znajduje się siedziba Ecovacs.

 

Znakomita wydajność

 

Wyjątkowa wydajność mopowania: robot posiada dwa zbiorniki na wodę w różnych trybach do wyboru. Podczas testów użyto trybu turbo do usunięcia 3-godzinnej plamy po kawie. Robot zakończył czyszczenie po 2 przetarciach. (należy zdjąć nakładkę do mopa podczas odkurzania dywanu.)

 

Wbudowana kamera: możesz zobaczyć w aplikacji czyszczenie z perspektywy robota . Dodatkowo możesz nagrywać, robić zrzuty ekranu, a nawet rozmawiać z ludźmi znajdującymi się przed odkurzaczem robota. Nie zastąpi to kamer bezpieczeństwa, ale mimo tego jest ciekawą finkcją.

 

Inne cechy do pokochania

 

Samoopróżnianie: Średni wskaźnik usuwania pyłu wyniósł zadowalające 93,6%.

 

Dobre omijanie przeszkód: podczas „testu skarpet” ponad połowa testowanych modeli wbiła się w skarpety.Ten model z kolei może szybko wykryć skarpetki, ominąć je i wyczyścić podłogę wokół nich. Jest to skutkiem najnowocześniejszej technologi nawigacji laserowej + nawigacja wizualna AI.

 

Sterowanie urządzeniem inteligentnym: Łatwe programowanie w aplikacji i dobrze działające sterowanie głosowe.

 

Co należy poprawić

 

Ssanie: Próżnia 1500 Pa jest odstająca od specyfikacji konkurencji dla robota próżniowego w tej cenie. Podczas testu ominął wiele metalowych koralików.

 

Działanie zapobiegające splątaniu: W testach zaobserwowano zaplątywanie się włosów które wymagało ręcznego czyszczenia.

 

3. Najlepszy w budżecie: Eufy RoboVac 15C

 

 

Cena: ~226 USD

 

Ten model wschodzącej marki Eufy to dobry budżetowy wybór, jeśli masz małe mieszkanie i mniejsze potrzeby w zakresie sprzątania.

 

Znakomita wydajność

 

Niski poziom hałasu: przetestowano średnio 57 dB hałasu. Jest nieco wyższy niż twierdzi Eufy (55dB), ale nadal zasługuje na pochwałę.

 

Rozmiar urządzenia: ma tylko 2,85 cala wysokości. Dzięki temu zmieści się pod większością mebli. Pamiętaj jednak, że jest tak krótki, ponieważ nie ma części do nawigacji laserowej na górze.

 

Inne cechy do pokochania

 

Silna moc czyszczenia: 2000 Pa próżni nie jest może imponująca, ale kiedy robot wykrył przed sobą ciężkie zabrudzenia, przyspieszył ssanie w ciągu 1,5 sekundy. To ogromna przewaga nad innymi modelami w podobnych cenach.

 

Sterowanie urządzeniem inteligentnym: programowanie aplikacji i sterowanie głosowe.

 

Co należy poprawić

 

Bez mopowania: to podstawowy robot odkurzający.

 

Działanie zapobiegające splątaniu: W testach zaobserwowano zaplątywanie się włosów które ręcznego czyszczenia.

 

Niechlujna nawigacja: Ma przestarzały system nawigacji inercyjnej (INS). Precyzja jest słaba z powodu przesuwania się żyroskopu, błędów kalibracji i problemów z czułością. Błądy te kumulują się z czasem użytkowania. Nie jest odpowiedni dla dużych i złożonych obszarów 

 

4. Najlepsze w szczegółach: iRobot Roomba i7+

 

 

Cena: ~829 USD

 

Standardy funkcji i konstrukcji narzędzia są tak wysokie, jak jego cena. Świetnie sprawdza się podczas rozpoznawania zasłon i w zapobieganiu zaplątaniu włosów.

 

Znakomita wydajność

 

Zapobieganie splątaniu: Zauważono, że po 4 czyszczeniach na szczotce zaplątało się tylko kilka pasm długich włosów. Dzięki gumowym szczoteczkom włosy zostają zepchnięte na najdalsze końce gdzie można jełatwo usunąć, gdy zdejmiesz pędzle.

 

Rozpoznawanie zasłon: Wiele odkurzaczy robotów nie sprząta pod zasłoną, ponieważ „widzą” to jako przeszkodę i unikają jej. i7+ był jedynym testowanym, który przekroczył zasłony i czyścił pod nimi.

 

Inne cechy do pokochania

 

Samoopróżnianie: wskaźnik usuwania pyłu 95,3% był bardzo blisko Xiaomi ROIDMI Eve Plus. Worek na kurz był lepszej jakości niż większość innych.

 

Silna moc czyszczenia: podczas testów robot czyścił całkiem dobrze. Próżnia 2200 Pa nie jest najlepsza ze wszystkich. Uzupełnieniem tego są dwie gumowe szczotki: jedna zgarnia odpady z ziemi, a druga zgarnia je do dyszy.

 

Inteligentne sterowanie urządzeniem: łatwe programowanie czyszczenia z aplikacji. Jest w stanie rozpocząć sprzątanie, gdy wychodzisz z domu, jednak według testów tę funkcję może być zablokowana ze względu na złe połączenie zdalne.

 

Co należy poprawić

 

Krótka żywotność baterii: 75-minutowy czas pracy przy nawet małym mieszkaniu mógłby ulec skróceniu.

 

Bez mopowania: możesz zignorować ten model, jeśli potrzebujesz robota odkurzającego, który również mopuje.

 

Powyższe werdykty oparte są na wynikach testów. Własny robot należy wybrać na podstawie tych cech które uważasz przydatne dla siebie.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć