Warszawa

Kąpiel emoliencyjna maluszka z AZS - jak ją przeprowadzić?

Kąpiel emoliencyjna maluszka z AZS - jak ją przeprowadzić?

U chorych z atopowym zapaleniem skóry kąpiel może być przyjemnym, kojącym zabiegiem. Jeżeli jednak jest przeprowadzona w nieprawidłowy sposób, wówczas może powodować przesuszenie i podrażnienie skóry oraz doprowadzić do zaostrzenia objawów. Znakomitym pomysłem na relaksujący zabieg, który pomaga oczyścić skórę i złagodzić przykre objawy wyprysku atopowego, jest kąpiel emoliencyjna. Przeczytaj, jak ją przygotować.

 

Podstawowe zasady kąpieli małych pacjentów z AZS

 

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj ujawnia się we wczesnym dzieciństwie. Uporczywe swędzenie skóry, suchość i dyskomfort są natomiast dla maluszków bardzo męczące. Dzieci są rozdrażnione i mogą mieć problemy z zaśnięciem. Dlatego ważne jest, aby zrobić wszystko, żeby złagodzić uciążliwe dolegliwości, a także wyeliminować czynniki szkodliwe i drażniące. Ważnym elementem terapii jest kąpiel według określonych zasad, którymi są:

 

  • odpowiednia temperatura wody, która powinna być lekko ciepła/ letnia - zarówno zimna, jak i gorąca woda działają na skórę szkodliwie,
  • ograniczony czas: kąpiel powinna być dosyć krótka, kilkuminutowa - maksymalny czas określa się na 10-15 minut,
  • specjalistyczne preparaty do mycia ciała - u osób z AZS nie jest wskazane mydło,
  • unikanie tarcia skóry, np. ostrą gąbką lub ręcznikiem; skórę należy delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem poprzez przykładanie tkaniny do skóry, a nie jej pocieranie.1

 

Co istotne, natychmiast po zakończeniu kąpieli należy zaaplikować na całe ciało emolient, gdyż u chorych na AZS to podstawa terapii. Emolienty to specjalistyczne preparaty o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i uelastyczniającym skórę. Stanowią nie tylko skuteczny element leczenia wielu chorób skórnych, ale również działają profilaktycznie. Wzmacniają one bowiem funkcje barierowe naskórka, przez co skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe czynniki.2 Preparaty emolientowe dostępne są w różnych postaciach: jako szampony, żele i pianki myjące, balsamy oraz kremy. Ciekawą propozycją na rynku są także emulsje do kąpieli, które rutynowy zabieg zamieniają w przyjemny, kojący rytuał.

 

Jak przygotować kąpiel emoliencyjną?

 

Przygotowanie kąpieli nie jest trudne ani skomplikowane. Należy zacząć od znalezienia odpowiedniej emulsji, takiej jak Emulsja do kąpieli Emotopic, która jest odpowiednia nawet dla dzieci, już od 1. dnia życia oraz jest przeznaczona do codziennego stosowania. W połączeniu z wodą preparat tworzy delikatną, mleczną emulsję, która delikatnie oczyszcza skórę bez naruszania jej naturalnej bariery ochronnej. Dodatkowo wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji i funkcjonowania naskórka od 1. dnia życia. Bogata formuła preparatu łączy w sobie olej konopny, canola i sojowy. Redukuje suchość, świąd oraz podrażnienia. Zapobiega także przednaskórkowej utracie wilgoci, nawilżając i natłuszczając na długi czas. Emulsja jest wyrobem medycznym stworzonym pod okiem dermatologów i przebadanym pod kątem biozgodności. Preparat nie wymaga stosowania dodatkowego środka myjącego.

 

Kiedy już zaopatrzysz się w emulsję, możesz przystąpić do przygotowania kąpieli. To proste:

 

  1. Napełnij wanienkę lekko ciepłą wodą, która nie powinna mieć więcej niż 37 stopni C.
  2. Dodaj 1-2 nakrętki emulsji w przypadku kąpieli noworodków i niemowląt do 6 m.ż. (dla większych dzieci i osób dorosłych, kąpiących się w dużej wannie, zalecane są 4 nakrętki).
  3. Umyj ciało i główkę dziecka mleczną wodą. Nie musisz jej spłukiwać.
  4. Delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem, unikając pocierania.

 

Tak przygotowana kąpiel koi świąd i dyskomfort nie tylko u dzieci i dorosłych z AZS, ale również u wszystkich obarczonych problemem suchej i nadwrażliwej skóry. W ten prosty sposób masz szansę zapewnić skórze cudowne ukojenie oraz ochronić ją przed podrażnieniami w przyszłości.

 

Bibliografia:

  1. Eczema and bathing. https://nationaleczema.org/eczema/treatment/bathing/ Data dostępu: 22.10.2021.
  2. Welz-Kubiak K., Reich A. Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry. Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 1, 20–23.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć